logo

15 Mart 2019

OSB’ye güneş panel ve hücre fabrikası temeli atıldı

Bor OSB’ye güneş panel ve hücre fabrikası temeli atıldı 2 Bor OSB’ye güneş panel ve hücre fabrikası temeli atıldı 1Proje Bazlı Teşvik Paketinden yararlanarak Eko Temiz Enerji A.Ş. tarafından yaptırılan, “Fotovoltaik Güneş Paneli Üretim Tesisi Temel Atma Töreni temeli  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katılımı ile   atıldı. Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Milletvekilleri Yavuz Ergun ve Selim Gültekin, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna, NOHU Rektörü Muhsin Kar,  Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, Bor OSB Müdürü Yavuz Kavaklıoğlu, yatırımcı firma yöneticileri,  bir çok daire müdürü, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.   Bir de projenin mimarlarından İl Özel İdare Ar-Ge personeli Ali İlker Atabay’da oradaydı.   Temel atma töreninde ilk konuşmayı yatırımcı firma yöneticisi Serhan Süzer yaptı. Serhan Süzer temeli atılan fabrika hakkında bilgiler verdi. TEŞVİĞİ KULLANABİLMEK İÇİN İLK AŞAMADA 700 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPACAĞIZ Süzer konuşmasında; Süper teşvik alan 19 firmadan biriyiz, aldığımız teşvik meblağı yaklaşık 4.2 milyar lira civarında, teşvik  ile ilgili yanlış bir algı var sanki piyango vurmuş gibi düşünülüyor. Bu algı doğru değil. Bu teşviği kullanabilmemiz için bizlerin 700 milyon dolarlık yatırım yapıp, üretime geçip satış ve gelir elde etme sonucunda vergi ve diğer operasyonlarla ilgili konularda geçerli olacak yani öncelikle 700 milyon dolarlık yatırımı yapacağız ve faaliyete alacağız fabrikamızı. Bu tip stratejik yatırımlarda böyle yüklü bir sermayeyi ülkemize çekebilmek için, teşvik mekanizması gerçekten kritik. Bu fabrikanın yatırımı ile ilgili uzun bir hazırlık sürecini geçtik ve şuan her konuda hazırız, bugün de temelini atıyoruz. Tek amacımız işlerimizi hızlandırmak ve sağlam bir finansman yapısı ile bu işi devam ettirebilmek için yabancı sermayenin ülkemize girişini kolaylaştırmak gerekiyor. Burada Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına talebimizi aktardık onlardan da son bir onay bekliyoruz” dedi.

Bakan Dönmez, Proje Bazlı Teşvik Paketinden yararlanarak Eko Temiz Enerji A.Ş. tarafından yaptırılan, “Fotovoltaik Güneş Paneli Üretim Tesisi Temel Atma Töreninde yaptığı konuşmada, son 15 yılda yaşanılan her türlü zorluğa rağmen, Türkiye’nin her alanda kendini yenilemeye, kabuğunu kırmaya devam ettiğini söyledi.

Hedeflere koşar adım yürünülen her dönemde, farklı engeller çıkarılarak milli iradeye darbe vurulmaya çalışıldığını, bugün de farklı ekonomik spekülasyonlarla yıldırılmaya çalışıldığını belirten Dönmez, “Bugünün Türkiye’si artık öyle bir fiske ile yıkılacak bir ülke değil. Türk ekonomisi ihracatta kırdığı rekorlar ve saldırılara karşı gösterdiği dirençle bir tarih yazıyor. Yatırım, üretim ve istihdamda olumlu gelişmeler var. İnşallah bu yıl daha iyi bir performansla ile 2019’u da rekorlar yılı olarak geçireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Dönmez, artık yeni bir atılım ve sıçrama döneminde olduklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Amacımız Türkiye’yi ekonomik anlamda üst lige çıkarmak. Bunun yoluysa uygun maliyetli, kaliteli ve sürekli enerji arzından geçiyor. Bu nedenle, enerjide bütün yükün eşit miktarda dağıtıldığı dengeli bir enerji portföyünün oluşturulması için yerli kaynaklarımızı maksimum oranda kullanmak ve dışa bağımlı olduğumuz kaynaklarda ise yönetilebilir bir duruma gelmek zorundayız. Bu yola çıkarken ‘Daha Fazla Yerli, Daha Fazla Yenilenebilir’ dedik. Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’yi model ülke haline getirmek için yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları modelini hayata geçirdik. Son iki yılda bu anlamda ciddi mesafe kat ettik. Bunun sonucunda, 2019 Ocak’ta yerli ve yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimimiz yaklaşık yüzde 60 oranına kadar yükseldi. Hedefimiz bu oranı daha da yükseltmek. Yenilenebilir enerjinin her alanında yatırımlarımızı derinleştirdik. Lisansız güneş enerjisi üretiminde teşviklerimizle üreticilerimize birçok kolaylık sağladık. Alım garantisi, harç, vergi, ruhsat muafiyetleri sağladık. Bunların sonucunda da 2018,’de kurulu gücümüzü tam 4 bin 981 megavata yükselttik. Yine 2018’de kurulu gücümüze tam 4 bin 25 megavat ilave ettik. Bu gücümüzün içerisindeki en büyük payı da yine güneş aldı. 2018’deki sistemimize ilave ettiğimiz 4 bin 25 megavat yüzde 40’dan fazlası güneş kaynaklı. Bunlar bizim için yeterli değil. Çünkü biz daha yeni başlıyoruz. Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’yi model ülke haline getireceğiz. Sadece yenilenebilir enerji üretiminde değil teknolojilerinde de söz sahibi olmak istiyoruz.

Türk mühendis ve işçisinin akıl teri ile ıslattığı fikirler, dünyanın her yerine ‘Made In Turkey’ damgalı güneş panelleri ve rüzgar türbinleri ile enerji taşıyacak. Artık enerji politikalarında mümkün olduğunca ithalata yer olmayacak. Bu ve bunun gibi yatırımlarımızla Türkiye, enerji teknolojilerinde merkez ülke konumuna gelecek. Enerji teknolojileri bu anlamda Türk ekonomisinin değişim ve dönüşümünde başat rolü oynayacak. Yapay zekaların, robotik teknolojilerin konuşulduğu bir yüzyılda teknolojiyi geliştirmek zorunda olduklarına işaret eden Dönmez, yenilenebilir enerjinin bu alanda ciddi potansiyeli olduğunu, güneşten jeotermale, rüzgardan hidroliğe kadar her alanda potansiyelin çok yüksek olduğunu ve bu potansiyeli ortaya çıkarmanın kendi ellerinde olduklarını dile getirdi.

Hem enerji hem de teknoloji bağımlılığını azaltma noktasında ihtiyaç duyulan adımların birer birer atıldığını anlatan Bakan Dönmez, şöyle devam etti: “Bu güzide tesisimiz, dinamik hale getirdiğimiz yenilenebilir enerji sektörüne dinamizm katacak, benzer vizyoner ve güçlü projelerin de hızla artarak hayata geçmesine cesaret verecektir. Bugün ilk adımı atacağımız bu yatırım bin 500 kişiye istihdam sağlayacak ve beraberinde yan sektörlerde de yeni iş alanlarının oluşmasına imkan verecektir. Yıllık bin megavat üretim kapasitesine sahip. 621 bin metrekare arazi üzerine 125 bin metrekare kapalı alana sahip bu büyük yatırım üretimimize önemli bir katkı sağlayacak. Bu yola, bu ülkenin insanına, kaynağına, enerjisine güvenerek yola çıktığımızı söylemiştik. İnsan gücü, yatırımcısı ve milletimizin desteği bizleri mahcup etmedi, biz de bu yolculukta taş üstüne taş koyarak ilerleyeceğiz ve bize güvenenleri asla mahcup etmeyeceğiz. Türkiye’nin büyümesi için elini taşın altına koyan herkesin destekçisi olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Milletimize hizmet yolunda hiç durmadan, yılmadan, her türlü engele rağmen bütün gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek; “Şimdiye kadar ülkemizde güneş enerjisi kurulumlarının önündeki en büyük engel, güneş hücre ve panellerinin yurt dışından ithal edilmesi idi. Bu noktada kamuoyunda “Süper Teşvik” olarak da bilinen proje bazlı teşvik sistemi,  bilindiği üzere, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile harekete geçirilmiştir. Bu teşvikten yararlanan firmalardan birisi de 3,8 Milyar TL teşvik ile bugün burada bu yatırımı gerçekleştiren Eko Temiz firması olmuştur. Böylece ilimizde ve ülkemizde yerli ve milli güneş hücre ve panelleri üretiminin yolu açılmıştır.  Bu tesisin faaliyette geçmesiyle birlikte güneş hücre ve panellerinde ülkemiz dışa bağımlı olmaktan kurtulmuş olacak ve kendi güneşimiz, kendi güneş panellerimizle yüzde yüz yerli/milli, çevreye duyarlı enerji üretebilmemiz mümkün hale gelecektir. Niğde Fotovoltaik Enerji Mükemmeliyet Merkezi, Niğde Uluslararası Akredite Güneş Paneli Test ve Kalite Kontrol Merkezi ve “Niğde Karbon Ticaret Merkezi gibi kurumların da ilimizde konuşlanması halkımızın beklentileri arkasındadır. Bu kurumların da ilimize gelmesiyle birlikte ilimizde bir çarpan etkisi oluşacak ve Niğde bir enerji üssü haline gelecektir” dedi.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?