logo

08 Mart 2019

Bakan Pakdemirli, Ecemiş Suyu Niğde’de kalacak

Bakan Pakdemirli, Ecemiş Suyu Niğde’de kalacak 1 Bakan Pakdemirli, Ecemiş Suyu Niğde’de kalacak 2Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli, Grand Otel’de yaptığı toplantıda Ecemiş suyuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ecemiş suyunun Niğde’de kalacağını belirten Pakdemirli, “Ecemiş suyu geçmişte de Niğdelinindi bugün de Niğde’de kalacak.” Dedi

Niğde’ye yapılacak olan Besi Organize Sanayi Bölgesi’nin kısa sürede tamamlanması için bürokratlarına talimat verdiğini söyleyen Bakan Bakdemirli: “ Besi organize sanayi bölgesi 20 bin baş 165 milyon yatırım bedeli  ile 11 dekarda kurulacak  ve 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak. Başvuru evraklarındaki eksikliklerin hızlıca tamamlanması için bürokratlarıma talimatı verdim. Niğde’mize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli Patates Araştırma Enstitüsü ziyaretinin ardından Ak Parti İl Binasını ziyaret etti. Bakan Pakdemirli Ak Parti İl Başkanlığı ziyareti sonrası Grand Hotelde düzenlenen “Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada 7’inci sırada olduğunu söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Orman varlığını artıran nadir ülkelerden biriyiz. OECD diyor ki ‘Türkiye bu konuda çok başarılı.’ Muhalefet takdir etmiyor ama yabancılar bu işi takdir ediyor. Son 15 senede 1,5 milyon hektar orman varlığımızı artırmışız.” dedi.

Türkiye’nin küçük ve büyükbaş hayvan varlığında da Avrupa’da birinci sırada bulunduğunu aktaran Pakdemirli, şunları kaydetti:  “Genel anlamda baktığımız zaman fotoğraf bizim siyasette anıldığı gibi değil. Buraya ulaşmaktaki en büyük başarı çiftçimizin, köylümüzün, üreticimizin. AK Parti hükümetinin de çok büyük desteği oldu. 2002’de 1,9 milyar lira olan toplam tarımsal destek bugün 16,1 milyar lira. Bunun karşılığında sizler 98 milyon ton olan bitkisel üretimimizi 120 milyon tona çıkardınız. Büyükbaş adedimiz 9,9 milyondan 17 milyona, küçükbaş adedimiz 32 milyondan 45 milyona, kanatlı üretimimiz de 251 milyondan 346 milyona geldi. Hayvansal üretimimizde artışımız yüzde 162, süt üretimimizde 8,4 milyon tondan 20 milyon tona geldi. Tavuk üretimimiz 700 bin tondan 2,2 milyon tona geldi. Yumurta adedimiz 11 milyardan 20 milyara, bal üretimimiz 70 bin tondan 110 bin tona geldi. Hem balıkta hem de kanatlıda ihracatçı konumdayız. Etle ilgili eksiklerimiz var ama 2022’den itibaren inşallah etle ilgili de ihracatçı olma konusunda hedefimizi koyduk. Bu hedef doğrultusunda yürüyor olacağız.”
Son yıllarda Türkiye’nin orman varlığını artırma konusunda önemli çalışmalar yaptığına ve bunun meyvelerini almaya başladığına dikkati çeken Pakdemirli, şu bilgileri verdi:
“Orman varlığını artıran nadir ülkelerden biriyiz. OECD diyor ki ‘Türkiye bu konuda çok başarılı.’ Muhalefet takdir etmiyor ama yabancılar bu işi takdir ediyor. Son 15 senede 1,5 milyon hektar orman varlığımızı artırmışız. Böylelikle de toplam orman varlığımız yüzde 28’e gelmiş. Türkiye’nin üçte birine gelmişiz. 2023’te de yüzde 30’a geleceğiz. Başlangıç noktamız 2002’de yüzde 22. Ağaç olmayınca yağış, yağış olmayınca su, su olmayınca tarım ne yazık ki olmuyor. Erozyonla mücadelede dünyada birinciyiz. 1970’li yıllarda 500 milyon ton olan toprak kaybımız şu anda 154 milyon ton. 2023’te de 130 milyon tona düşürmek gibi ciddi bir hedefimiz var.
Pirincin tanzim satış noktalarında bugün itibariyle satışına başlandığını belirten Pakdemirli, “Bugün itibarıyla tanzim satışlarda pirinç satışlarımız başladı, kilogramı 6 lira. 5 kiloluk paketlerde satılıyor. Enflasyon rakamları da hem sebzede hem de hububatta tanzim satış noktalarında satılmaya başlanmasıyla düşmeye başladı.” ifadesini kullandı.

Tanzimde Pirinç Satışı Başladı

Niğde’de Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme toplantısına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tanzim satışlarda pirinç satışımız başladı. Kilogramı 6 lira ve 5 kiloluk paketlerde satılıyor” dedi. Tarımın normal şartlarda siyaseti olmaması gerektiğini vurgulayan Bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

‘GÜNLÜK SİYASET İÇERİSİNDE TARIM OLMAMALI’

“Herkes ağzına bir şey doluyor ve tarımı kötülüyor. Günlük siyaset içerisinde tarımın olmaması lazım. Gerçekten bu kadar eleştirel durumda mıyız ? Avrupa’da tarımsal hasılada Türkiye 1’inci sırada, dünyada 7’inci sıradadır. Aslında dünyada toprak kaynaklarının 17’inci sırada olmasına rağmen. Türkiye’nin her alanda ilk 10’a girme hedefleri var. Tarımda bu ipi göğüslemişiz. Yeterli mi? Hayır değil, problemler var ve hepsinin farkındayız. Küçükbaşta ve büyükbaş hayvan sayısında Avrupa’da birinci sıradayız. Yani genel anlamda baktığınız zaman günlük siyasette anıldığı gibi değil. Bu başarı çiftçimizin, köylümüzün başarısıdır. Büyükbaş sayısı 17 milyon, küçükbaş 45 milyon, kanatlı ise 360 milyon sayısına gelmiş. 2002 yılında tohum üretimimiz 1 milyon 10 bin ton üretimle 11’inci sıraya gelmişiz. Niğde ve Nevşehir’de patates tohumuyla ilgili çok iyi yerlere gelmişiz.’’

ÇİFTÇİMİZ, ELEKTRİĞİ YÜZDE 12 DAHA UCUZ KULLANACAK

Niğde’de çiftçilere birçok destek yapıldığını kaydeden Bakan Pakdemirli, şöyle devam etti: ‘‘Çiftçimiz elektriği yüzde 12 daha ucuza kullanacak. 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle herhangi bir borcu varsa, bunları yeniden yapılandıracağız. Tarım ve Kredi Kooperatifleri çiftçimiz için önemli bir kuruluş. TARSİM sigortasına Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden yaptıran üreticiler sigorta bedelini hasat döneminde yapacak. Yağışın, selin, hortumun ne zaman geleceği belli değil, küçük bir parayla kafamızı rahatça yastığa koyabileceğiz. Eğer yem alacaksak besicimiz yemini şimdi alacak, kurbanda ödeyecek. 90 gün vadeli faizsiz mazot alabilecek. Toprak mahsulleri ofisi aracılığıyla arpa alabilecek.’’

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?