logo

05 Şubat 2019

Onur Günü Kutlanıyor

51-Niğde Onur Günü’nü KutlayacakAtatürk’ün Niğde’ye gelişinin 85’inci yılı bugün Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenlerle kutlanacak.

Niğde’nin Onur Günü kutlama töreni bugün saat 11.00’da Valilik Makamı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri Atatürk anıtına sunulacak. Kutlama töreni saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam ederken, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan yapacak. Saat 11.30’da Niğde Valiliği önünde  Şeref Defteri imzalanacak, sergi açılışı yapılacak.

5 Şubat Ulu Önder Atatürk’ün Niğde Ziyareti

Atatürk’e ilk Niğde daveti, Latife Hanım’la birlikte Kayseri’de iken Vali Asım Bey başkanlığındaki Niğde heyeti tarafından yapılmıştır.

Atatürk, Niğde heyetine, ‘Size söz veriyorum, Niğde’ye geleceğim ve aranızda bir gece kalacağım. Uzunca bir süredir seyahatteyiz ve hükümetten çok uzak kaldık. Bu defa bizi affedin, daha sonra geleceğiz. Benim Niğde’ye karşı alakam büyüktür. Niğdelileri her zaman sevmişimdir’ demiştir.

5 Şubat 1934 tarihine bakacak olursak, bu tarih tüm Niğdeliler için en özel ve anlamlı tarihlerin başında gelmektedir. Niğde halkı, Cumhuriyetin ilk yılları ve bunu takip eden yıllar boyunca Ulu Önder Atatürk’ü şehirlerin ağırlamanın adeta hayali ile yaşamışlar ve bu hayallerine 5 Şubat 1934 yılında kavuşmuşlar, Gaziyi şehirlerinde ağırlamışlar ayrıca bu güne ‘Onur Günü’ adını vermişlerdir. Niğde, bu tarihi, şehrin stadyumunda (5 Şubat Stadı), okulunda (5 Şubat Ortaokulu)  spor salonunda (5 Şubat Spor Salonu) ve daha önemlisi gönlünde yaşatmaktadır.

Bu bağlamda her yıl Şubat ayının 5’inci günü çeşitli etkinlikler ile Ulu Önderin Niğde ziyareti kutlanmakta ve tüm Niğde Atatürk’ü rahmet ile anmaktadır.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?