logo

10 Ocak 2019

Sarıkamış Şehitleri, Niğde’de Anıldı

Sarıkamış Şehitleri, Niğde’de Anıldı 2 Sarıkamış Şehitleri, Niğde’de Anıldı 1Niğde Valiliği ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen 104. Sarıkamış Şehitlerini Anma programı Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’nda gerçekleştirildi.

104 yıl önce düzenlenen Sarıkamış Harekâtı sırasında şehit düşen askerler anısına Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’ndan Niğde Şehitliği’ne kadar yürüyüş yapıldı.

Belediye önünde başlayan programa Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Ak Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, AK Parti Niğde İl Başkanı Mahmut Peşin, Niğde İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Küçüktuna, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu ve bazı daire müdürleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda konuşan Vali Yılmaz Şimşek, “Sarıkamış Harekâtında şehadete yürüyen 90 bin askerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek; “ Bugün çok anlamlı bir yürüyüş için birlikteyiz.  Bundan tam 104 yıl önce Sarıkamış’ta vatan savunması uğruna donarak canlarını feda eden kahraman askerlerimizi, şehitlerimizi rahmet ve şükranla anmak için buradayız. Bir kez daha onların önünde saygıyla eğiliyoruz. Şüphesiz ki Milletimizin tarihi birçok kahramanlık destanlarıyla, zaferlerle doludur. Malazgirt, Çanakkale, istiklal savaşı bunlardan sadece bir kaçıdır.  Ama Sarıkamış ayrı bir destandır, Sarıkamış bu milletin beyaz destanıdır. Bu destanda yaklaşık 90 bin vatan evladı Allahuekber Dağlarında eksi 40 derecede vatan için çarpışarak şehit olmuştur” dedi.

Vali Şimşek; “İşte bu vatan aziz şehitlerimizin yazdıkları bu kahramanlık destanları ve milletimizin yaşadığı büyük acılar ile vatan olmuş ve onların sayesinde bayrak inmemiş ve ezan dinmemiştir. O nedenle bu hatıraları sıcak tutmamız çocuklarımıza, gençlerimize Sarıkamış’ı iyi anlatmamız, Sarıkamış’ı gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. Bu konuda hepimize büyük görevler düşüyor. Kuşkusuz ki Sarıkamış’ı bilmeyen, Çanakkale’yi bilmeyen bir nesil bu milleti geleceğe taşıyamaz. Bu duygu ve düşüncelerle ben tekrar Sarıkamış’ta şehadete eren askerlerimizi ve tüm şehitlerimizi saygı, şükran ve rahmetle tüm gazilerimizi de minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun” diye konuştu.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?