logo

10 Ocak 2019

Kadınlar Okuma Yazma Öğreniyor

Kadınlar Okuma Yazma Öğreniyor 1 Kadınlar Okuma Yazma Öğreniyor 2Niğde Halk Eğitim Merkezi (HEM) okuma-yazma bilmeyenlere yönelik kurslarına devam ediyor. Özellikle kadınların ilgi gösterdiği kurslarda yabancılara da Türkçe öğretiliyor. Yaklaşık 3 ay süren kurslarda iki etabı bitirenler ilkokul diplomasına denk belge alabiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ‘Okuma- Yazma Seferberliği’ kapsamında Niğde Halk Eğitim Merkezi’nde başlatılan okuma-yazma kursları sürüyor. Yüzlerce kişinin okuma-yazma öğrendiği kurslarda yabancı kadınlar da Türkçe öğrenmeye çalışıyor.
Kursla ilgili bilgi veren Niğde Halk Eğitim Merkezi müdürü Mehmet Altunok, Kursiyerlere iki kademede okuma-yazma öğrettiklerini aktardı. Birinci kademede tamamen okuma ve yazma öğreniyorlar. İkinci kademe, ilkokulun 3 ve 4’üncü sınıflarına denk gelen düzeyde verdiğimiz eğitim. İkinci kademeyi bitiren kursiyerlerimiz ilkokul diplomasına denk olarak belge alıyor” dedi.

Eğitimlerin 3 aydır devam ettiğini belirten Altunok, ” Niğde’de kursa rağbet çok fazla. Cumhurbaşkanımızın eşlerinin başlattığı okuma-yazma seferberliğinin de bunda büyük etkisi var. Sosyal medyadan, televizyondan etkilenip, geldiğini söyleyenler de var. Kursumuzda yabancı öğrenciler de var. Suriye, Afganistan ve Somali’den ülkemize gelen öğrencilerimiz var” diye konuştu.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Altunok, okuma-yazma kurslarına ilginin oldukça yüksek olduğunu kaydederek, “Kurslarımız temel okuma-yazma ve ilkokul tamamlama olmak üzere iki kademeden oluşuyor. Birinci kademeyi tamamlayan kursiyerlerimiz dilerlerse ikinci kademeye devam ediyor. İkinci kademede de fen bilgisi, matematik, Türkçe gibi okullarda gördüğümüz dersleri görüyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve eşlerinin başlattığı okuma-yazma seferberliği kapsamında 2 yıldır kurslarımız devam ediyor. Kursumuza ilgi gittikçe artıyor. Her yaş grubuna kurs veriyoruz. Talep gelmesi halinde buraya gelemeyecek özürlü veya yaşlılara evlerinde eğitim veriyoruz” dedi.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?