logo

19 Kasım 2018

Doktor Adayları Beyaz Önlük Giydi

Beyaz önlük 1 Beyaz önlük 1 2Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri düzenlenen “Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Beyaz Önlük Giyme Töreni” ile ‘Beyaz Önlük’ giyerek hekimlik yolunda ilk adımlarını attı.

Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa; Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ile eşi Niğde İl Sağlık Müdür Yardımcısı Çiğdem Olgun Şimşek, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Taciroğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üner Kayabaş, Niğde İl Müdürleri, Fakülte Dekanları, akademik ve idari personel ile davetliler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri adına Mehmet Kaan Bayraktar yaptı. Konuşmasında ailesine ve hocalarına teşekkür eden Mehmet Kaan Bayraktar, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesinin öğrencisi olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

64 Tıp Fakültesi öğrencisi için düzenlenen törende konuşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üner Kayabaş, hekimlik mesleğinin tarih boyunca insanlığın en değerli ve kutsal mesleklerinden biri olduğunu belirterek, “Hekimliğe giden yoldaki eğitim çok çalışmayı, zorlu süreçlerden geçmeyi, başarmak için, çok ama çok fedakarlık yapmayı gerektirir. Zora talip olan ve başaracağınıza inancımın tam olduğu siz genç tıbbiyelilerin, iyi birer hekim olarak yetişmesi için biz hocalarınız olarak, en az sizler kadar emek vermemiz gerektiğinin bilincindeyiz” dedi.

Fakülte olarak nitelikli hekimler yetiştirmenin yanı sıra; bilimsel, çağdaş ve kaliteli sağlık hizmeti sunumunda bölge ve ülke ihtiyaçlarına öncelik vermeyi hedeflediklerini dile getiren Prof. Dr. Üner Kayabaş, genç tıbbiyelilerin eğitim göreceği Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesinin temel eğitim mekânları ve imkânları hakkında da bilgiler verdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar ise törende yaptığı konuşmada; Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin 26. kuruluş yıldönümünü kutlayan ve bu yılki 24. Dönem mezunları ile birlikte; aralarında milletvekili, belediye başkanı, akademisyen, işadamı ve ülkemizin birçok alanında, 60.000’den fazla mezunu ile yetişmiş insan gücüne katkı sağlayan bir üniversite olduğunu belirtti.

Rektör Kar konuşmasında ayrıca, “Bu yıl ikinci yaşına basan ve bugün beyaz önlüklerini giydireceğimiz, tıp eğitimine yeni başlayan 64’ü Türk, dördü uluslararası öğrencisi ile birlikte toplam 128 öğrencisi bulunan Tıp Fakültemiz, üniversitemiz merkez yerleşkesinde, kendine tahsis edilmiş olan binasında tıp eğitimine devam etmektedir.  Tıp Fakültemizin üniversitemiz merkez yerleşkesindeki, morfoloji binasının inşaatı hızla devam etmekte olup, iki yılda tıp eğitimine yeni binasında devam etmesi planlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Tıp Fakültesinin mevcut akademik kadro genişliğinin Yükseköğretim Kurulu tarafından tıp fakültesinin eğitime başlaması için gerekli olan kadro ve altyapı koşullarını fazlası ile sağlamış durumda olduğunun altını çizen Rektör Kar, “Şu anda Tıp Fakültemizde 50 öğretim üyemiz ile tıp eğitimi verilmektedir. Yakın zamanda atama kararnameleri imzalanan 6 öğretim üyemizin daha Tıp Fakültemizin kadrosuna katılması ile birlikte bu kadro daha da güçlenecektir” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığı ile Üniversitemiz arasında imzalanan “Sağlık Bakanlığı’na bağlı Niğde Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Bor Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Birlikte Kullanımı Protokolü” hakkında bilgiler de paylaşan Rektör Kar, söz konusu protokol kapsamında, öğretim üyelerimiz tarafından bu hastanelerin sağlık hizmeti sunumu için ortak kullanıldığını açıkladı.

Genç Tıbbiyelilere bazı tavsiyelerde de bulunan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, “Beyaz önlüklerinizi giyerek bugünden itibaren, hekim olmanın güzelliğini ve zarafetini taşıyarak, mesleğinizin onurunu ömür boyu taşımak en büyük dileğimizdir.  Tıp Fakültesine, aileleriniz ile birlikte özverili ve yoğun çalışmanız sonucunda sağladığınız başarılar ile geldiniz. Bugün burada biz de sizlere beyaz önlüklerinizi giydireceğiz. Siz ve önlüğünüz hayatınız boyunca hep beyaz kalınız” ifadelerini kullandı.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ise, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin yeni fakülteleri de bünyesine katarak hızla büyüdüğünü vurgulayarak, “2017 -2018 eğitim- öğretim yılında ilk öğrencilerini kabul ederek eğitim hayatına başlayan Tıp Fakültesi de üniversitemiz ve bizler için büyük bir kazanımdır. Öğrenci sayısı her yıl katlanarak artan Tıp Fakültemiz eğitim- araştırma ve sağlık anlamında gelecek vaat etmektedir. Ben, eminim ki; üniversitemiz bünyesinde açılan çiçeği burnunda fakültemiz çok kısa bir sürede ülkemizde ve dünya üniversiteleri arasında ismini duyuracak ve önemli bir konuma sahip olacaktır” diye konuştu.

Tıp Fakültesi öğrencilerine seslenen Vali Yılmaz Şimşek, “Kutsal bir meslek olan hekimliğin tüm ön yargılardan arınmış olarak hastalar arasında ayrım gözetmeksizin insana yaklaşım sanatı olduğunu hiçbir zaman unutmayın” tavsiyelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında kazanan öğrencilere protokol üyeleri tarafından beyaz önlük giydirilmesi ile devam eden program, Üniversitemiz Öğretim Görevlisi Mesut Arslan’ın Şefliğinde hazırlanan müzik dinletisinin ardından sona erdi.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?