logo

15 Kasım 2018

Yeşil, ‘Para üstü olarak bozuk para istemek ayıp değil’

Yeşil, 'Para üstüNiğde Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Alim Yeşil, Nakit alışverişlerde 1 kuruş para üstlerinden sonra şimdi de 5 kuruş para üstleri de verilmediğini belirterek, Vatandaşın almadığı madeni para üstlerinin totalde büyük bir meblağa ulaşabildiğini, o yüzden para üstünün mutlaka istenmesi gerektiğini söyledi.

Nakit alışverişlerdeki 1 kuruş para üstlerinden sonra artık 5 ve 10 kuruşların da geri verilmediğini belirten NESOB Başkanı Yeşil, ‘Etiketlerde görülen kuruşlu fiyatlar, kasada ödeme yapan vatandaşa nakit para üstü olarak geri verilmiyor. Özellikle AVM’ler başta olmak üzere büyük marketler ile zincir marketlerde ve mağazalarda 1 kuruştan sonra artık 5 kuruş ve 10 kuruşlar da para üstünden sayılmıyor. Ekonomik dalgalanma yaşadığımız dönemde 1 kuruşun bile kıymeti var. Vatandaşlarımız damlaya damlaya göl olur, damlacıktan sel olur atasözünü unutmamalı’ dedi.

Vatandaşın almadığı madeni para üstlerinin totalde büyük bir meblağa ulaşabildiğini, o yüzden para üstünün mutlaka istenmesi gerektiğini ifade eden Yeşil, ‘Nakit yerine kredi kartı ile alışveriş yapanlar para üstü konusunda daha kârlı. Ancak bu sefer de vatandaşlarımız kartlara fazla yüklenip ay sonunda borçla uğraşıyor. Bu yüzden kaç kuruş olursa olsun vatandaşlarımız para üstünü istemeli. Halkımız arasında sanki 5-10 kuruş para üstünü istemek ayıp gibi yanlış bir algı var. Bu yanlış algı kırılmalı çünkü para üstü istemek ayıp değil haktır. Kur oynaklığı sebebiyle ekonomik dalgalanma yaşadığımız bu dönemde hiçbirimiz kuruşları beğenmeyecek kadar zengin değiliz. Üstelik 1 kuruşun dahi hesabını yapacak bir tasarruf devrindeyiz. Öte yandan alışveriş yaparken fiyatları iyi kontrol etmeli ve fatura almaktan vazgeçmemeliyiz. Ürünün raftaki fiyatı ile kasadaki fiyatının aynı olup olmadığına mutlaka bakmalıyız’ şeklinde konuştu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?