logo

24 Eylül 2018

ORTEKS TEKSTİL NİĞDEMİZİN GURURU…

37536325_272972860184266_590550499892133888_nORTEKS Tekstil Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., tekstil sektöründe Niğdemizin yüz akı oldu. Orteks, bugün için, özellikle de örme kumaş alanında faaliyet gösteren yerli ve yabancı dünyaca ünlü markaların tercihi haline geldi.

ORTEKS Tekstil, 1996 yılında Niğde’de 25 bin metrekare kapalı alana kuruldu. Bugüne kadar sürekli kendini yeniledi. Yüksek teknolojinin imkanlarını kullanarak yapmış olduğu yeni yatırımları ile büyüdü, Niğdemizin Türkiye ve Dünyada gururu haline geldi. Böylece sanayi ve ticaret açısından fakir ilimizde istihdam kaynağı oldu. Niğde ve bölgesinde, kurulduğu günden beri iplik üretiminde büyük mesafeler kaydetti ve günden güne emin ellerde büyüyerek entegre iplik fabrikası haline geldi. ORTEKS Tekstil, ülkemizde birçok tekstil fabrikası kapılarına kilit vururken, o günümüzde de yatırımlarına ara vermeden hızla istikrarlı bir şekilde devam ediyor.

TÜRKİYE ZENGİN KÜLTÜRÜNÜ ANLAYAMADI

Türkiye’nin çok zengin bir kültüre sahip olduğunu yıllarca anlayamamış bir ülke olduğunu belirten ORTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Doğanlar, örneklerle sebeplerini açıkladı, tavsiyelerde bulundu. Doğanlar şöyle konuştu:

“Devletten maaş almış ama kültürle ilgili ne kendinin haberi var, ne de ekibinin haberi var. Bunlardan da hiç hesap sorulmamış, salla başı al maaşı anlayışı… Bence bu durum 50-60 yıldır devam ediyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir iki basamak çıkıldı ama yine de yeterli değil.

Ulaşımda çok ama çok büyük mesafe alındı. Kara, hava, deniz, Devlet Demiryolları, bu hız Başbakanın bakanlığı döneminde sınıf atladı, yine de o hız devam ediyor.

Sağlıkta çok büyük yatırımlar var. Standartlar üstü yatırım ama hizmet içeriği maalesef çok kötü. Bu tesislere bu hizmet anlayışı yakışmıyor,

Türkiye Rahmetlik Özal ile devrim yaptık, bizleri Avrupa ile tanıştırdı, ihracat potansiyelini yükseltti. İş adamıyla dışarı çıkmaya korkan Başbakan ve Cumhurbaşkanlarıyla çalıştım. İsim zikretmek istemiyorum, neden sanayiciden uzak dururlardı derseniz, Korktukları için. Hemen ‘menfaat sağlıyor, rüşvet, haraç, avanta alıyor’ gibi deyimler kullanılıyor idi.

Bize de kendi köyümde samimi hava içerisinde ‘anormal devlet teşviği alıyorsunuz onun için Erdoğan’ı tutuyorsunuz’ gibi yakışıksız kelimeler söyleyebiliyorlar. Herkes gülüp geçemez ama ben sinirlenmeme rağmen gülüp geçiyorum.İstikrarı bozulan gerek ülkeler olsun, gerekse iller olsun veya aileler olsun % 90‘nı zarar görür.”

ÖNEMLİ OLAN İSTİKRARLI MÜCADELE

Başarmak için önemli olanın istikrarlı mücadele gerektirdiğini ifade eden Doğanlar bu konuda da şöyle devam etti: “ Burada akıl teri, alın terinden daha öne çıkar. Öğrenmek akıntıya karşı yüzmek gibidir. İlerleyemediğin takdirde geri kalırsın. Uşağım bile olsa yanlışımı düzelten efendim olur. Plansız çalışan bir kimse ülke ülke dolaşıp hazine arayan bir insana benzer. Dev eserleri taşlar değil işler meydana getirir. Yaşlanmadan akıllanmayı çok isterdim. Karanlık ne kadar koyu olursa olsun ışığa dayanamaz. Başarısızlık başarıdan daha çok şey öğretir. Ayakkabı giymek tüm dünyaya halı sermekten daha kolay. İnsanlar yenildiği zaman tükenmez, pes ettiği zaman tükenir. İnsan tehlike ile karşılaşmadan cesur olup, olmadığını anlayamaz. Yüzümüzü görmek için aynaya bakarız, Ruhumuzu görmek için sanat eserine bakarız. Birine değerinden fazla değer verirsen ya onu ya da kendini kaybedersin. Yumurtanın kabuğu dışarıdan kırılırsa bir hayat ölür, eğer içerden kırılırsa bir hayat doğar.

Zengin ve fakir ülkeler arasında ki fark ülkelerin yaşı değildir. Mesela; Hindistan ve Mısır gibi ülkelerin iki bin yıldan fazla geçmişi vardır ve fakirlerdir. Öbür taraftan Avustralya ve Yeni Zelanda gibi yüz elli sene önce isimleri bilinmeyen ülkeler kalkınmış ve zengin ülkelerdir. Doğal kaynakların var olup olmaması da zengin ülke fakir ülke arasında ki farkı yaratmaz. Birko ile Orteks’i değerlendirdiğimizde, dev Birko neden gitti?

Japonya ufacık bir adaya sıkışmış %80 arazisi tarıma ve hayvancılığa uygun olmayan bir ülkedir ama aynı zamanda dünyanın ikinci büyük ekonomisidir.Ülkeden çok yüzer bir fabrika gibidir.Bütün dünyadan Hammadde alır,sonrada bütün Dünyaya ürün ihraç eder.Diğer bir örnek; kakao yetiştiremeyen ve yaz dönemi 4 ay kadar kısa süren İsviçre; dünyanın en kaliteli çikolatasını üretmekte ve en iyi süt üreticisi konumundadır. En iyi kalitede süt ürünleri üreten çalışkanlığı, güvenirliliği ile imajını yaratarak dünyanın para kasası olmuştur.

Zengin fakir ülkelerin yöneticilerini birbirleriyle karşılaştırdığınız da aralarında önemli bir fark bulamazsınız. Irk ve deri rengi de önemli değil. Kendi ülkelerinde tembel olarak tanınan aslında zengindir.

Eskişehir!de Sarar Fabrikası, Sümerbank’ın fabrikasını almıştı. Bizi davet ettiler. Gittik, hiçbir işe yaramaz hurda çalışması mümkün değil, fabrikanın bahçesinde makina gövdeleri yığılı, gittim baktım; 1973 Model, Makina Kimya’nın Dornier ile müşterek ürettiği dokuma tezgahları. Demek ki Makine Kimya üretiyormuş. 400 Tezgahın hurdası ,şimdi her biri 250-300 Bin £..

Kim bunu durdurdu, bunu durdurandan hesap soruldu mu? Hayır! Sorulsa ne olacak adamını bulur işini görür. Ama benim pırıl pırıl gencim Almanya döküm Hanelerde hastalandı öldü. Bunun vebalini mani olanlarda Türkiye’de perişan oldular.İlahi adaletin tecelli etmemesi mümkün değil.

Avrupa ülkelerin arkasında ki ana üretici; güçtür. Peki o zaman arada ki fark nereden gelmektedir? Uzun yıllardır kültür ve eğitim ile içlerine işlenen değişik bakış açısından kaynaklanmaktadır. Mesela 1973’de Orsan için Almanya’ya makine almak için gitmiştim, hiç unutamıyorum. Şeer diye bir firma bana çalıştırdığı Türk’ü getirdi. Gözlerinin akı ve dişleri görünüyordu.. Anlatayım..Hepsi hastalandı

Zengin ve kalkınmış ülke insanlarının davranışları incelendiğinde; büyük bir çoğunun şu prensiplere kalben inandığını görüyoruz;

‘Temel ahlaki kurallar, Dürüstlük, Sorumluluk, Kanun ve kurallara saygı, Başkalarının hakkına saygı, Çalışkanlık, çalışmasa aç, ne baba ne ana bakar. Tasarruf ve yatırıma üretime inanç.’ Tasarruf çok önemli ama biz hiç itibar etmiyoruz.”

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?