logo

22 Eylül 2018

Gazi vatan sevgisinin sembolüdür

gaziler kutlama 1 gaziler kutlama 1 (2)İlçemizde 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle düzenlenen kutlama töreni Bor Kaymakamlık Bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlamı belirten konuşmayı  yapan Mühendis Üsteğmen Levent Durur, “Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasını müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanun ile mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verilmesinin 97’nci yıldönümünü büyük bir coşku ile kutluyoruz.

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra Kore Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varoluş mücadelesinde, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve İç Güvenlik Harekâtı sonucunda kazanılan gazilerimizi onurlandırdığımız gündür.

Gaziler Günü, canlarını bu aziz ulusa adayan tüm gazilerimize kutlu olsun. Bizi bu mutlu günle onurlandıran herkese şükranlarımızı sunarız.

Dün olduğu gibi bugün de, aynı inançla bu aziz vatanın birliği ve bütünlüğüne ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya ve canımızı feda etmeye hazırız.

Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askeridir.

Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki en büyük önemini, ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK şu şekilde ifade etmiştir:

‘’ Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin, millet tarafından takdirine delalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım. Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin ve can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir.

Vatanımızın kurtuluşunda düşmanlara karşı amansız mücadele eden malul veya gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığının bir ifadesidir.’’

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bu sözleri, gazilerimizin onurlandırılması hususunda tescil edilmiş en büyük gurur kaynağıdır. Aynı zamanda ATATÜRK’ün bir vasiyeti olarak kabul edilmelidir.

Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğiliyor, kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımızı sunuyoru diye konuştu.

Kaymakamlık bahçesinde yapılan programa Niğde Vali yardımcısı Kaymakam vekili Adnan Türkdamar, Bor Belediye başkanı Sıtkı Erat, Garnizon Komutanı ikmal albay Sinan Şentürk, Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Akkaya, İlçe Jandarma komutanı Teğmen Mehmet Aner İlçe 7. Anabakım fabrika komutanı Bakım Yarbay Mehmet Nakipoğlu, Emniyet müdür vekili Baş komiser Fatih Güvenç, Ak parti ilçe Başkanı Mustafa Altunbaş, chp ilçe başkanı Erdal Gevrekçi, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yönetim kurulu üyeleri,Gaziler, şehit yakınları, vatandaşlar katıldılar.
Program daha sonra Kaymakam Vekili Adnan Türkdamar öncülüğünde Bor ilçe şehitliğini ziyaret ve İlçe müftüsü Cafer Kılıç’ın duasının ardından Bor garnizon komutanlığında davetlilere ikramlarla program son buldu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?