logo

19 Eylül 2018

Ahilik Haftası kutlandı

ahilik haftası kutlandı 2 ahilik haftası kutlandı 1Niğde’de 11. Ahilik Kültürü Haftası dün Ömer Halisdemir meydanında düzenlenen törenlerle kutlandı.  Kutlama törenleri saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, 11. Ahilik Kültürü Haftası kutlama törenlerinde yaptığı konuşmasına; Dünyaya ışık saçmış, medeniyetlerin beşiği olmuş, birçok geleneğin doğup yaşatıldığı bu topraklar, Ahiliğin ve Lonca Sisteminin de yeşerdiği topraklar olmuştur. Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahilik; kısaca dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Nitekim Ahiliğin kurucusu Ahi Ev- ran’ın esnaf ve sanatkârlarımıza verdiği;  “Ahi’nin eli, kapısı, sofrası açık olmalı; gözü, beli ve dili kapalı olmalı” öğüdü bunun bir göstergesidir. Bu anlamda Ahilik çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin bir simgesidir. Kelime kökü kardeşlik anlamına gelen Ahilikte, İnsanlar arasındaki ahlaki ve toplumsal ilişkilerde dürüstlük, güvenilirlik, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak kabul edilmiştir” dedi.

​Vali Şimşek, “Bugün uygar dünya ülkelerinin toplumlarında uygulamaya ve hâkim kılmaya çalıştıkları bu değerler, yüzyıllardan beri Anadolu Türkleri tarafından ahilerin vizyonu olarak uygulanmış ve böylece diğer milletlere de örnek olmuştur.  Türk Milletine özgü bir olgu olan Anadolu Ahiliğini kurumsallaştıran bu değerli insanlar, o dönemin, kardeşlik, dostluk, hoşgörü ve insan sevgisini esas alan bir anlayışla, bir çatı altında birlikte yaşayabilmeyi, iş ve meslek sahibi olabilmeyi öğrenmişlerdir. Ahilik teşkilatı asırlardır ahilik felsefesini benimseyen ve bunu yaşayan esnaf yetiştirmiş, mesleğinde ehil olmayanlara da asla ahilik belgesi vermemiştir. Ayrıca esnaf ve sanatkârlar arasında çıraklık, kalfalık ve ustalık hiyerarşisi oluşturmuş, çalışma hayatının yanı sıra sosyal hayatın da gelişmesine katkı sağlamıştır. Bugün burada, Her yıl olduğu gibi; bu güzel geleneğimizi yaşatmak ve gelecek nesillerimize aktarmak için bir aradayız” diye konuştu.

Kökleri yüz yıllar öncesine kadar giden böylesine önemli ve anlamlı bir değerimiz ve kültürümüz olan ahilik, nesilden nesile aktarılarak; sonsuza kadar yaşatılmaya devam edecektir diyen Vali Yılmaz Şimşek; “ Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, böylesine anlamlı bir haftanın ilimizde yine anlamına uygun bir şekilde kutlanmasında emeği geçen, başta Niğde esnaf ve sanatkârlar odası başkanımız ve üyelerine, ayrıca katkı koyan, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, Emek ve alın terini sanat haline getiren esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftasını bir kez daha kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

Ahilik bu topraklar üzerinde dürüst esnaflık, ticaret ve sanattan abideleşmiş sadece kendisini düşünen değil diğer esnafları da kendisi gibi düşünen dürüst ve çalışkan bir geleneğe sahip diyen Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan; “Anadolu da kökleşmiş ve dünyaya yayılmış özellikle ecdadımız Osmanlı döneminde zirve yapmış büyük bir teşkilattır. Ahilik teşkilatının temelinde dürüstlük vardır. Aç gözlülüğün yerine tok gözlü kendisi gibi diğer esnaf kardeşlerini düşünmek vardır. Ahilik kültürü 1100’lü yıllarda kurulan amaç ve gayesi başta düzgün ve nitelikli insan yetiştirmek. Bunun içerisinde esnaflıkta var, sanatkarlıkta var, yeri geldiği zaman orduya asker yetiştirme kültürü de var. Ahilik kültürünü bugünden daha sonra önemsememiz gerekiyor” dedi.

Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (NESOB) Başkanı Alim Yeşil, Ahiliğin, sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimiz; yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütlenme şeklimiz, toplumsal kimliğimiz açısından daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüz olduğunu söyledi.

Ahiliğin Anadolu’da Ahi Evran tarafından 1171 yıllarında kurulduğuna işaret eden NESOB Başkanı Yeşil, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahiliğin dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimi olduğunu, bu anlamda Ahiliğin, işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin simgesi olduğunun altını çizdi.

“Ahi’nin ‘Eli, Kapısı, Sofrası açık, Gözü, Dili, Beli kapalı olmalı” diyen NESOB Başkanı Yeşil, “Bilim, ahlak ve akıl ve çalışma prensiplerine dayanan Ahilik Teşkilatı, yüzyıllarca karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü, dayanışma ve adalet bilincini taşıyan esnaf ve zanaatkarlar yetiştirmiştir. Bu bağlamda bizlere düşen görev, Ahilik kültürüne ve geleneğine sahip çıkılması ve yaşatılmasıdır” dedi.

Açılış, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılmasının ardından Şed kuşatma töreni ile devam eden programda Yılın Ahisine kaftan giydirme ve plaket törenin ardından yılın kalfasına ve çırağına plaket verildi.

Niğde Ahilik Haftası Kutlama Komitesi tarafından “Yılın Ahisi” olarak terzi ustası Şemsettin Boztoprak seçildi.

1947 yılında dünyaya gelen Yılın Ahisi Şemseddin Boztoprak, İlimiz Merkezde 1970 yılında buyana yılından bugüne kadar, ilerleyen yaşına rağmen terzilik  mesleğini icra ediyor. Yanında birçok usta yetiştiren Şemsettin Boztoprak, güvenilir, dürüst ve saygı bir esnaf olarak görevini sürdürüyor.

Yılın Ahisi seçilen Şemsettin Boztoprak’a kaftanı Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ve Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (NESOB) Başkanı Alim Yeşil tarafından giydirildi.

“Yılın Kalfası” seçilen oto tamircisi Ali Tanç’a plaketini Niğde Milletvekili Selim Gültekin takdim etti.  ‘Yılın Kalfası’ Ali Tanç, 1988 yılında dünyaya geldi. Bugüne kadar 10 yıldır oto tamirciliği  mesleğinde çalışarak meslek ahlakını ilke edindi. Saygılı, güler yüzlü bir kişiliğe sahip.

“Yılın Çırağı” olarak oto tamirci mesleğinden Turan Çalışır seçildi. Turan Çalışır’a plaketi Niğde Milletvekili Yavuz Ergün tarafından takdim edildi.

Yılın Çırağı Turan Çalışır, 2002 yılında dünyaya geldi. Oto tamirci çırağı olarak çalışan Turan Çalışır, işyerindeki azimli çalışması ve dürüstlüğü ile işyerinde kendisini sevdiren bir çırak oldu. Plaket töreni sonrası Niğde Belediye Mehteran takımı gösterisi yaptı. Törenlerin sona ermesinin ardından Ömer Halisdemir meydanında konuklara pilav, tatlı ve sıkmadan oluşan Ahilik ikramları dağıtıldı.

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?