logo

17 Eylül 2018

İmar Barışı’nda yalan beyanda bulunan yandı

 

imar barışıÇevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk, İmar Barışı düzenlemesi kapsamında Niğde merkez ve ilçelerde toplam 3 bin 83 kişiye yapı için yapı kayıt belgesi verildiğini ve İmar barışı kapsamında yalan beyanda bulunanların Yapı Kayıt Belgesi iptal edilecek olup Yapı Kayıt Belgesi bedeli olarak yatırılmış olan bedelin iade edilmeyeceğini söyledi.

Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk yaptığı açıklamada, İmar Barışı düzenlemesiyle yapılardaki imar ve iskan sıkıntısının çözülerek bu yapıların tamamının kayıt altına alınmasının amaçlandığını hatırlattı.

Başvuruların 8 Haziran’dan itibaren e-devlet üzerinden alınmaya başlandığını anımsatan Gençtürk, “İmar Barışı başvurularında bir ayı geride bıraktık. Bu süreçte vatandaşlarımızın yoğun ilgisiyle karşılaşıldığını ve şuana kadar 3 bin 88 kişiye yapı için yapı kayıt belgesi verildi. Bunlar Niğde merkezde 978 kişi, Bor ilçesinde 821 kişi, Ulukışla ilçesinde 597 kişi, Altunhisar ilçesinde 208 kişi, Çamardı ilçesinde 225 kişi ve Çiftlik ilçesinde 254 kişiye yapı için yapı kayıt belgesi verildiğini söyledi.

Yapı kayıt belgesinin alınmasına ilişkin sürece işaret eden Gençtürk, başvurunun yapılıp bedelinin ödenmesinin ardından yapı sahiplerine SMS ile bilgilendirme mesajı gönderildiğini, daha sonra vatandaşların e-devlet üzerinden belgelerini alabildiğini anlattı.

Gençtürk; “Yapı Kayıt Belgesi düzenlenemeyecek yapılar için bu belgenin düzenlendiğinin tespit edilmesi durumunda, Yapı Kayıt Belgesi iptal edilir.  Bu belgenin sağlamış olduğu haklar geri alınır, Yapı Kayıt Belgesi bedeli olarak yatırılmış olan bedel iade edilmez ve belge düzenlenmesi safhasında yalan ve yanlış beyanda bulunulan müracaat sahibi hakkında 10 uncu maddenin ikinci fıkrası uyarınca suç duyurusunda bulunulur. Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmesi safhasında e-Devlet sistemi üzerinden veya kurum ve kuruluşlara yapılan müracaatta yalan ve yanlış beyanda bulunanlar hakkında 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun “Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan” başlıklı 206 ncı maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulur.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?