logo

16 Ağustos 2018

Türkiye’de 3 bin Niğde’de 300’ü geçkin Endemik bitki bulunuyor

Türkiye’de 3 bin Niğde’de 300’ü geçkin Endemik bitki bulunuyor 2 Türkiye’de 3 bin Niğde’de 300’ü geçkin Endemik bitki bulunuyor 1Türkiye’de 3 Bin adet Endemik Bitkinin bulunduğunu bunların yüzde 10’u civarında Bolkar dağlarında yetiştiğini belirten Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Karataş, bazı Endemik bitki türlerinin sadece Bolkar dağında yetiştiğini söyledi.

Karagöl ve Çinili gölün buzul gölleri olduğunu ve ülkemizin doğal zenginlikleri arasında bulunduğunu anlatan Karataş, “Ülkemizde endemizm denildiğinde yani bir ülkeye has olma dünya da çok sınırlı alanlarda dağılım gösteren canlılar için bu terimi kullanıyoruz.  Özellikle bitkiler açısında Bolkarlar, Aladağlar Türkiye’nin en zengin endemizm merkezlerinin başında yer alıyor. Toplam bitki türü sayısı açısından bu iki bölgemiz son derece zengin. Şöyle ki Türkiye’de 11 bin 700 civarında bitki taksonu var. Bitki diyemeyeceğim bir kısmı alt tür düzeyinde bunlardan. Ayrıca 3 binden fazlası endemik, işte o endemik dediğimiz sadece Türkiye’de bulunan 3 bin sayısından da yüzde 10 civarı Bolkarlar da yetişiyor. Bunlardan bazı türler var ki onlar sadece Bolkarlar da ve sadece belli noktalarda çok sınırlı alanlarda yaşıyor” dedi.

Doğayı koruma açısından son derece dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Karataş, “. Dağlarımızın maalesef çeşitli kesimlerinde maden faaliyetleri yoğun bir şekilde devam ediyor. Aşağı kesimlerde HES çalışmaları ve diğer insan faaliyetleri her geçen gün doğayı daha çok tahrip ediyor. Tabi ki ülkemizin ihtiyacı var madencilik veya enerji üretimi olmasın anlamında söylemiyorum. Bunlar yapılırken kontrollü olunması çok önemli. Özellikle heslerde can suyu dediğimiz suyun az olduğu dönemlerde gerekirse üretimi durdurup canlılar için balıklar, kurbağalar için suyu vermek gerekiyor. Ne yazık ki her zaman mümkün olmuyor. Aşırı otlatma bile bu bitkiler için son derece önemli. Çünkü arka tarafımızdaki meydan yaylası başta olmak üzere yöre insanının özellikle tercih ettiği otlatma alanı buralarda belli bitkiler olsun koruma altına alınabilir” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?