logo

16 Ağustos 2018

Niğde’de Tarım ve Hayvancılık Gelişiyor

niğde de tarım ve hayvancılık gelişiyor 1 niğde de tarım ve hayvancılık gelişiyor 2Nüfusunun yüzde 60’ının tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Niğde’de destek politikalarıyla sektör giderek gelişiyor ve büyüyor.

Niğde İl Tarım ve Ormancılık Müdürü Asım Baş, hükümetin destekleri ile Niğde’de tarım ve hayvancılığın ciddi anlamda geliştiğini, büyüdüğünü ve modernleştiğini belirterek, “Hükümetimiz 2002 yılından buyana tarım ve hayvancılığa gerçekten çok ciddi ödemeler yapıyor. Doğrudan gelir desteği, mazot desteği, gübre desteği, analiz desteği, düve desteği gibi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın destekleri ile beraber çiftçilerimiz, üreticilerimiz daha sağlıklı ve daha iyi bir şekilde büyümeye başladı. Artık tarlalara gittiğimiz zaman hemen her tarlada yağmurlama sistemi var, araçlar, traktörler, biçerdöver ve balya makinelerini son derece arttığını ve neredeyse üreticilerimizin birçoğunda araç ve ekipman desteğinin sağlandığını görüyoruz. Hükümetimiz sadece üretime değil, aynı zamanda ekip ve araca da çok ciddi destek sağlıyor. Çiftçilerimiz bu desteklemelerden son derece iyi faydalanıyor. İlimiz tarım ve hayvancılık alanında büyük değişim ve gelişim içerisindedir. ” dedi.

Nitelikle ve verimi yüksek işletmelerimizde de artış yaşandığını belirten Baş; “ Niğde tarım ve hayvancılıkta desteklerle birlikte hızlı bir yükselişe geçti. Ülkemizde yaklaşık 2002’den buyana baktığımız zaman ihracatını, üretimini neredeyse 10 kat artıran bir ülke haline geldi. Avrupa’nın en büyük tarım ülkelerinden bir tanesi olduk. Dünyadaki en büyük tarım üreticileri arasında 7’inci ülkeyiz. Tarım ve hayvancılığımız ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de bakanlığımızın, hükümetimizin destekleriyle hızlı bir yükseliş içerisinde. İnşallah önümüzdeki süreçte Avrupa’nın en önemli tarım ürünlerini Türkiye’de üretilecek ve ihraç edileceğini ve dünyada ilk 3 içerisine gireceğimizi tahmin ediyorum” diye konuştu.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?