logo

16 Ağustos 2018

Kurban Kesim Alanları Dışında Kesim Yapanlara ceza kesilecek

Kurban Kesim Alanları DışındaNiğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk, Niğde’de Kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde kurban kesenlere 232 TL ceza kesileceğini söyledi.

Kurban kesiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ve uyulması gereken kuralları içeren bir açıklama yapan Gençtürk, “ Kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara 232 TL para cezası, Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere ise toplu kesimler için 58 bin 351 TL, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 1.450 TL cezai işlem uygulanacağını açıkladı.

Şehirleşme ve apartman hayatının getirdiği kısıtlamalar sebebiyle, kurban kesimi çevre ve sağlık yönünden şehirlerde daha fazla önem kazanmıştır diyen Gençtürk; “ Sokaklar ve boş alanlarda fiziksel koşulları uygun olmayan kurban kesimlerinde çevre felaketine sebep olmamak için; Niğde Belediye Başkanlığınca aşağıda belirtilen yerlerde kurban kesimi yapılacaktır” dedi.

Kurban bayramında kurban kesim yerlerini de açıklayan Gençtürk; “  Niğde Belediyesi Yeni Mezbahanesi (Hıdırlık Mevkii), Niğde Açık Cezaevi Mezbahanesi, Pazartesi Pazarı yanındaki Eski Köy garajı, Efendibey Mahallesi Kapalı Pazar Yeri (Niğde Evleri Yanı),Yeşilburç Yolu üzerinde bulunan Kapalı Pazar Yeri, Özbelde Mevkii Kapalı Pazar Yeri, Afife Hanım Cami Yanı Eski Zahire Pazarı, Selçuk Mahallesi Kapalı Pazar Yeri ve İlhanlı Mahallesi Kapalı Pazar Yerinde vatandaşlarımız kurbanlarını kesebilir” dedi.

Çevre Kirliliğine karşı önleyici tedbirlerinde alındığını ifade eden Gençtürk; “  Kurban kesim yerlerinde kasaplık sertifikası olan kasaplar tarafından kesim yapılacaktır. Bayram süresince, kurbanların belirlenen şartlara uygun olarak kesilip kesilmediği, temizlik, sağlık ve dini kurallara uyulup uyulmadığı konusunda denetim yapmak üzere Belediye Başkanlığı, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kurban kesim yerlerinde denetim yapılacaktır.  Kendi bahçesinde, kendi özel otoparkında kurban kesmek isteyenler sağlık, çevre ve temizlik şartlarına uymak kaydıyla kesebileceklerdir. Umuma açık yerlerde, parklarda, caddelerde, meydanlarda ve sokaklarda kurban kesimi yapılmayacaktır. Şahıslara ait bahçelerde müsait yerlerin bulunması halinde, buralarda kurban kesilebilecektir. Ancak;  Kesim yapılacak zeminin sızdırmazlığı sağlamalı, beton vb. malzemeli zeminler seçilmelidir. Kesimden çıkan işkembe ve sindirim kanalı içeriği gibi atıklar,  yine sızdırmaz torbalarda toplanarak uzaklaştırılmalıdır. Kurban kesimlerinden kaynaklanan atıklar ve kan herhangi bir su kaynağına boşaltılmamalıdır. Usulüne uygun olarak yüzülen kurban derilerinin taşınması kan sızmayacak şekilde yapılmalı, usulüne uygun olarak tuzlanmalı ve yetkili kurum ve kuruluşlara teslim edilmelidir. Kurban kesim yerleri, kan izi kalmayacak şekilde temizlenmeli, gerekli olduğunda kireçlenmelidir” diye konuştu.

Kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara cezai işlemler uygulanacağını belirten  Müdür Gençtürk; “ Kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde (Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık yerler) bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara 232 TL ceza kesilecektir.  Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere ise toplu kesimler için 58.351 TL, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 1.450 TL cezai işlem uygulanacaktır. Vatandaşlarımızın Kurban Bayramını tekrar tebrik eder, yukarıda belirtilen hususlara riayet ederek mağduriyet yaşamayacakları bir bayram geçirmelerini dileriz” dedi.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?