logo

03 Ağustos 2018

Rektör Kar’dan Bor’a Fakülte Müjdesi

Rektör Kar’dan Bor’a Fakülte Müjdesi 1 Rektör Kar’dan Bor’a Fakülte Müjdesi Niğde Ömer Halisdemir Ünüversitesi rektör’ü Prof Dr. Muhsin Kar yaptığı açıklamada uzun yıllardır beklenen müjdeyi verdi. Gazetemiz Bor’da Sabah’ın başlatmış olduğu Bor’a Fakülte istiyoruz kampanyasına aylar sonra Niğde üniversitesi senatosu tarafından yanıt geldi. Kar gazetemiz Borda Sabah’a yaptığı açıklamada İlçemize Zübeyde Hanım Sağlık Hizmetleri Yüksekokulunun Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülmesi ve Bor Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nun (4 Yıllık)  kurulması için YÖK’e başvuruda bulunduk dedi.

Göreve geldiği 10 aylık sürede üniversitede yapılan akademik-idari iş ve işlemleri değerlendiren Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, üniversitenin gelişimine yönelik istatistiki bilgiler aktardı. Rektör Kar, devraldıkları bayrağı daha ileriye taşıma gayreti içerisinde olduklarını belirtti.

Niğde’yi öğrenci kenti olarak tanımladığını ifade eden Rektör Kar sözlerini, “Niğde’ye genel anlamda sunduğu imkânlar açısından baktığınızda, huzurlu ve güvenli bir şehir olmasıyla beraber yaşam maliyetinin de oldukça uygun olması sebebiyle öğrenci kenti olma özelliği taşımaktadır” diye sürdürdü.

Üniversite bünyesinde yer alan 10 Fakülte, 3 Enstitü, 3 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu ve 1 Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, mevcut sayının arttırılmasına yönelik yaptıkları çalışmaları değerlendirerek, geçtiğimiz akademik yıl içerisinde Sağlık Bilimleri Enstitüsünün açılmasının yanı sıra mevcut programlara ek olarak Bankacılık ve Finans (II. Öğretim), Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (II. Öğretim), Yönetim Bilişim Sistemleri, Hayvansal Üretim ve Teknolojileri, Fizik ve Biyoloji bölümlerinin Senatonun önerisi ve YÖK’ün kararı ile açıldığını ifade etti.

Lisansüstü eğitimi çerçevesinde ise İktisat, Beden Eğitimi ve Spor, Sosyal Bilgiler Eğitimi, Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Doktora programları ile Maliye, Bankacılık ve Finans, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans programlarının eklendiğini belirtti.

Gazetemize açıklamasının  devamında yeni açılan ön lisans programlarına değinen Rektör Kar, “Aşçılık, Adalet, Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri, Sivil Havacılık İşletmeciliği (II. Öğretim), Optisyenlik, Fizyoterapi ve Tapu Kadastro gibi yeni programlarla nitelikli ara eleman yetiştirilmesine önem vereceğiz. Ayrıca Zübeyde Hanım Sağlık Hizmetleri Yüksekokulunun Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülmesi ve Bor Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nun (4 Yıllık)  kurulması için YÖK’e başvuruda bulunduk. Bunların yanı sıra Ulukışla Meslek Yüksekokulu bünyesinde Makinistlik ve Raylı Sistemler İşletmeciliği programlarının açılması için de YÖK’e teklifimizi sunduk” dedi.

Üniversitenin Bor’da faaliyet gösteren Ayhan Şahenk Tarımsal Araştırma Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında da bilgiler paylaşan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar; merkezin, eğitim öğretim konularında teorik bilgilerin pratiğe yansıtılmasına katkı yapacak şekilde, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ile kanatlı ve arıcılık alanlarında Ar-Ge faaliyetlerini sürdüreceğini ve bu merkezde istihdam edilmek üzere 20 kişilik kadro alındığını belirtti.  Rektör Kar ayrıca, personel istihdamının tamamlanmasıyla birlikte merkezin hizmete açılacağını da sözlerine ekledi.

Rektör Kar, konuşmasında son olarak çeyrek asırlık bilgi birikimleriyle yeni ufuklara doğru yol alacaklarını belirterek, akademik, idari ve fiziksel alt yapının sağlamlaştırılması, bilimsel faaliyetlerin kalitesinin arttırılması ve geliştirilmesi ile sosyal ve kültürel etkinlikleri arttıracaklarını ifade etti.

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?