logo

17 Temmuz 2018

15 Temmuz’un Yıldönümünde Tek Yürek Oldu

15 Temmuz’un Yıldönümünde Tek Yürek Oldu 2 15 Temmuz’un Yıldönümünde Tek Yürek Oldu 1Niğde Valiliği tarafından organize edilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri tüm Türkiye’de olduğu gibi Niğde7de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Niğde Valiliği tarafından organize edilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri sabah Niğde Valiliği önünde 15 Temmuz Şehitlerini Anma Büyük Erkekler Yol Bisikleti Türkiye Şampiyonasının start verilmesiyle başladı.  Niğde Protokolü Niğde şehitliğini ziyaret ederek şehitler için Kuran’ı Kerim tilaveti ve dualar okundu.

Program Şehit Ömer Halisdemir’in kabri yakınlarında bulunan mescidin açılışının yapılmasıyla devam etti. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından şehitlik yanına yaptırılan mescit ve müştemilatın açılışını da yapan Şimşek, mescidin hayırlı olmasını diledi.

Vali Yılmaz Şimşek; “Dünyanın dört bir yanından ve Ülkemizin farklı illerinden Niğde’ye gelen vatandaşlarımız, şehidimiz Ömer Halisdemir’in kabri başına gelip dua etmektedir. İşte bu noktada buraya gelip dua eden Vatandaşlarımızın ibadetlerini huşu içerisinde yapabilmeleri için şehidimizin kabrine yakın bir bölgede mescit ihtiyacı doğmuştu. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz mescitle bu ihtiyaç giderilmiş olacak inşallah. Camii ve mescitler, ibadet yerleri olduğu kadar birlik ve beraberliğin, dostluk ve kardeşliğin perçinlendiği yerlerdir. Gönüllerin incitilmediği bir toplumun inşasında bu tür ibadet yerleri büyük önem taşır. Ben bu duygularla, Mescidin yapılmasında büyük katkısı olan Ankara Büyükşehir Belediyesine ve yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Başta 15 Temmuz Şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimize tekrar Allahtan rahmet, gazilerimize ise acil şifalar diliyorum” dedi.

15 Temmuz hain darbe girişiminin kahramanlarından Ömer Halisdemir’in kabrini ve Kahraman Şehidin Annesi Fadimana Halisdemir’in kabrini ziyaret eden Niğde protokolü ve vatandaşlar Kuran’ı Kerim Okuyup dua ettiler.

Türkiye Bisiklet Federasyonu faaliyet takviminde yer alan ve Niğde Valiliğince organize edilen 15 Temmuz Şehitlerini Anma Büyük Erkekler Yol Bisikleti Türkiye Şampiyonasında dereceye giren sporculara ödül ve madalyaları verildi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli birlik etkinlikleri kapsamında Çukurkuyu Kasabasında bulunan 15 Temmuz Şehitleri Hatıra ormanına fidan dikimiyle devam etti.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine, Vali Yılmaz Şimşek’in yanı sıra, Ak Parti Milletvekilleri yavuz Ergün, Selim Gültekin, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, AK Parti İl Başkanı Mahmut Peşin, Çukurkuyu Beldesi Belediye Başkanı İleri Koçak, Ömer Halisdemir’in ağabeyi Doğan Halisdemir katıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında, Ankara’da Özel Kuvvetler Komutanlığında darbeci general Semih Terzi’yi vurduktan sonra şehit edilen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in Niğde’deki kabrine, Türkiye’nin çeşitli illerinden ziyaretçiler geliyor.

Kırşehir’in Kaman ilçesindeki şehit ailelerinin mektuplarını, Halisdemir’in ailesine getirmek için 3 gün önce yaya olarak yola çıkan Mustafa Tolga Tokluoğlu da Çukurkuyu’ya ulaştı.

PTT memuru olarak çalışan ve aynı zamanda PTT-DER Genel Başkan Yardımcısı görevini yürüten Tokluoğlu, şunları kaydetti: “Yaklaşık 200 kilometrelik yolu 3 günde yürüyerek geldim. Sadece mektup teslimi olmasın, anlamlı bir etkinlik olsun diye yürüdüm. 15 Temmuz’un yıl dönümünde kahramanın kabrinde olmaktan ve bu mektupları getirmekten çok mutluyum. Allah rahmet eylesin, bu ülkenin kaderini değiştiren şehidin bundan sonraki tarihinde önemli bir yeri olacak. Her 15 Temmuz’da burada olacağız.”

Konya’dan bisikletle yaklaşık 240 kilometre yol katederek gelen Beyza Acun da, “Şehidimiz ve şehitlerimiz için buraya geldim. 2 gün pedal çevirdim. Aksaray ve Konya’daki 15 Temmuz şehitlerinin kabrinden aldığım toprakları buraya getirdim ve buradan alacağım toprakları da hatıra olarak saklayacağım. 15 Temmuz’u unutmadım, unutturmayacağım.” dedi.

Niğde Şehitliği’nden başlayarak Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’nda sona eren 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü yürüyüşünün ardından Şehit Ömer Halisdemir Meydanındaki program, saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an- Kerim tilavetinin ardından 15 Temmuz sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi.

Ömer Halisdemir meydanında düzenlenen programda Konuşmaların ardından 15 Temmuz günü FETÖ/PDY mensubu hainler tarafından şehit edilen 6 Vatan Evladının özgeçmişleri platforma yansıtılarak okundu.  Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının canlı olarak verildiği programda saatler 00.13’ü gösterdiğinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Niğde’de camilerde ve Şehit Ömer Halisdemir Meydanında sala okundu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Program sabah ezanının okunmasıyla sona erdi.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?