logo

16 Temmuz 2018

Üniversitede Mezuniyet Coşkusu

Üniversitede Mezuniyet Coşkusu 1 Üniversitede Mezuniyet Coşkusu 2Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni Merkez Yerleşke 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda büyük bir coşku ile gerçekleştirildi.

Ailelerin büyük ilgi gösterdiği törene, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Niğde Baro Başkanı Av. Hüseyin Demirbilek, Niğde İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, akademik ve idari personel, davetliler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende ilk konuşmayı mezun öğrenciler adına, bu yıl ilk defa mezun veren Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Birincisi Harun Meral yaptı. Meral’in ardından üniversite uluslararası öğrencileri adına İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü lisans mezunu Mohammad Abdoul Rachid Sankara ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrasya Araştırmaları Bölümü lisansüstü mezunu Umsunay Zhumasheva birer konuşma yaptı.

Öğrenci konuşmalarının ardından program, Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar’ın konuşması ile devam etti.

Konuşmasına terör örgütlerinin saldırıları sonucunda hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla andığını ifade ederek başlayan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, “Milli İradeyi, demokrasimizi, birlik ve bütünlüğümüzü hedef alan hain darbe girişimine kahramanca direnen milletimize cesaretlerinden ve fedakârlıklarından dolayı şükranlarımı sunarken, başta adı üniversitemize verilen Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir olmak üzere bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet ve gazilerimize acil şifalar dilerim” dedi.

Konuşmasında öğrencilerin aileleri ile üniversitemiz akademik personeline teşekkür eden Prof. Dr. Muhsin Kar, mezun öğrencilere seslenerek “Büyük bir gayret, sabır ve disiplin ile sürdürdüğünüz eğitim-öğretim hayatınızın zorlu bir aşamasını daha başarı ile tamamlamış bulunmaktasınız. Öğrenim süresince, dinamik bir akademik kadro ve çağdaş bir müfredat ile karşınıza çıkan fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilmeniz, geleceğin belirsizliklerini göğüsleyebilmeniz ve nitelikli bir şekilde mezun olmanız için elimizden gelen gayreti gösterdik. Devletimizin sağladığı imkanlar dahilinde bu konuda da büyük ölçüde başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Karşınıza çıkan engellerin üstesinden gelirken aldığınız eğitimin faydasını gördüğünüzde bu durumu daha iyi değerlendireceğinize inanıyorum” ifadelerini kullanarak onlara değerli tavsiyelerde bulundu.

Törende konuşan Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan ise 15 Temmuz’da milletimizin gösterdiği kahramanlıkları hatırlatarak, “15 Temmuz, hepimizin bildiği gibi ülkenin hain bir şekilde işgaline, millet olarak meydanlarda fırsat vermeyerek, püskürttüğümüz bir demokrasi şölenimizdir” şeklinde konuştu.

Etkinlikte konuşma yapan Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili ve Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, kendisinin de Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi mezunu olduğunu belirttikten sonra “Türk Gençliğimizi her yönüyle ilimde, teknikte, sporda, sanatta her yönüyle donanımlı hale getirdiğimiz takdirde milletimizin yarınları şüphesiz ki aydınlık olacaktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında, Ülkemizin büyük tehditlerle karşı karşıya kaldığını ancak milletimizin cesareti, asaleti ve kararlılığı ile tankları püskürttüğünü vurgulayan Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, “Niğdemizin kahraman evladı olan ve Üniversitemize ismi verilen Ömer Halisdemir o gece hepimizin şanı şerefi olmuştur. Önceliğimiz vatanımız, milletimiz ve devletimizdir” diye kaydetti.

Törende kürsü alan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek konuşmasına, tüm şehitler ile 15 Temmuz şehitlerine rahmet, gazilere acil şifalar dileyerek başladı. Vali Şimşek, genç mezunlara hitap ederek, “Sizler hain darbe girişiminin seyrini dolayısıyla Türkiye’nin kaderini değiştirmiş Niğdemizin gururu, kahramanımız Ömer Halisdemir’in adını taşıyan bir üniversiteden mezun olmaktasınız. Ben inanıyorum ki hayatınız boyunca bu gururu hep taşıyacaksınız” dedi.

Konuşmaların ardından bölümlerinde ilk üçe giren mezun öğrencilere başarı belgelerinin verilmesi, bölüm birincilerinin kütüklere plaka çakması ile devam eden tören, keplerin havaya atılması ve öğrencilerin doyasıya eğlenmesinin ardından sona erdi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?