logo

05 Temmuz 2018

İngilizce Eğitim Veren İlk Ve Tek Hayvansal Üretim Bölüm

İngilizce Eğitim Veren İlk Ve Tek Hayvansal Üretim Bölüm 2 İngilizce Eğitim Veren İlk Ve Tek Hayvansal Üretim Bölüm 1Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk tarımsal üretim ve teknolojileri fakültesi hayvansal üretim ve teknolojileri bölüm başkanı Prof. Dr. Ethem Akyol basın mensupları ile bir araya gelerek bölüm hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Akyol yaptığı açıklamada; ‘Ayhan Şahenk tarımsal üretim ve teknolojileri fakültesi hayvansal üretim ve teknolojileri bölümü 2013 yılında kurulduğu andan itibaren kısa sürede akademik alt yapısını tamamlayarak 2015-2016 Eğitim öğretim yılında lisans, 2017-2018 Eğitim öğretim yılında Yüksek lisan ve 2018-2019 Eğitim öğretim yılında İngilizce ve Türkçe olarak Doktora programını açtı. Hayvansal üretim ve teknolojileri bölümü Türkiye’de bulunan emsalleri ile karşılaştırıldığında oldukça yeni olmasına rağmen araştırma ve uygulama alt yapısı ve genç ve deneyimli akademik kadrosu ile Geleceğin donanımlı Ziraat mühendislerini yetiştirmede oldukça iddialıyız’ dedi.

Bu yıl ilk mezunlarını veren Hayvansal Üretim bölümünün misyonunu açıklayan Prof. Dr.Ethem Akyol; Türkiye’de %100 İngilizce eğitim veren ilk ve tek Hayvansal Üretim bölümü olması nedeniyle İngilizce bilen Ziraat mühendisleri yetişmekte bu ise mezunların yurt içi ve yurt dışı kamu ve özel sektörde istihdam imkânını artırmaktadır. İngilizce eğitim veren tek fakülte olması nedeniyle İngilizce bilen eleman ihtiyacı olan diğer tarım fakültelerinin araştırmacı ihtiyacının karşılanması açısından da önemli bir misyon üstlenmektedir.

ÖSYM ye bildirilen kontenjan 15 kişi olup yabancı uyruklu öğrencilerle birlikte 20-25 kişilik sınıflarda Eğitim yapılacaktır. Bu durum ise öğrencilerin daha verimli bir uygulamalı eğitim almalarını sağlayacaktır. Türkiye’de hiçbir tarım fakültesinde olmayan Laboratuvar ve alt yapı imkânı olup; bu durum öğrencilerimizin vasıflı ve donanımlı olarak yetişmesi için önem arz etmektedir.

Doğuş Grubunun desteği ile Hayvansal üretimle ilgili Büyük baş hayvan çiftliği(Süt ve besi), Küçükbaş hayvan çiftliği(koyun keçi), Tavukçuluk(Et ve yumurta) ve Arıcılık işletmesi kurulmuş olup öğrencilerimizin uygulamalı eğitim açısından en iyi imkânlara sahip olmaları sağlanmıştır. Her öğrencimize 2 kişilik odalarda yurt imkânı sağlanmış olup bölümümüzü kazanan öğrencilerin barınma problemi bulunmamaktadır.

Bölümümüzü kazanan her öğrenciye 600 TL karşılıksız Doğuş Bursu, İlk üç sırada kazanan öğrencilere ise 700 TL YÖK bursu verilmekte olup öğrencilerimiz ayrıca KYK bursu veya Kredisinden de yararlanabilmektedir. Bölümümüzü kazanan öğrenci ailesinden herhangi bir maddi destek almadan 5 yıllık eğitimini tamamlayabilmektedir. Seçkin yurt dışı üniversitelerle iş birliğimiz mevcut olup tüm öğrencilerimizin en az bir yıl yurt dışında eğitim alma, staj yapma veya work and travel ile yurt dışında bulunarak hem yabancı dillerini geliştirmeleri hem de görgü, bilgi ve tecrübe kazanmalarına yardımcı olunmaktadır. İş Olanakları: Mezun öğrencilerimiz, başta Tarım bakanlığı olmak üzere Bakanlıklarda, Üniversiteler ve Araştırma Kuruluşlarında, Bankalarda, Kalkınma ajansları ve Belediyeler gibi kamu kuruluşları yanında Hayvancılık işletmeleri ve organizasyonları, Tarımsal kooperatifler, Yem üretim ve pazarlama firmaları, Kuluçkahane ve Kesimhaneler, Ziraat odaları, Laboratuvar kurma ve işletme, Tarımsal danışmanlık, Tarımsal örgütler, Birlikler gibi özel sektör veya sivil toplum kuruluşlarında istihdam edilebilmelerinin yanında kendi işletmelerini kurarak işveren pozisyonuna da geçebilmektedirler.

Bölümümüzde çok sayıda Ulusal ve Uluslararası Projeler Yürütülmektedir’’ dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?