logo

03 Temmuz 2018

Darboğaz Kiraz Festivali Düzenlendi

kiraz festivali 2 kiraz festivali 1Ulukışla Kaymakamlığı ve  Darboğaz Köyü Muhtarlığı ile birlikte düzenlediği 17. Kiraz Kültür ve Sanat Festivali renkli görüntülere sahne oldu.
Ulukışla ilçe kaymakamlığı ve Darboğa Muhtarlığının organize ettiği 17. Kiraz Kültür ve Sanat Festivali, kirazıyla dünya çapında üne kavuşan Ulukışla ilçesine bağlı Darboğaz Köyü’nde düzenlendi. Festivalde Jüri tarafından en iyi kiraz yetiştiricileri belirlendi ve çeşitli tarım ürünleri ödüllendirildi.

Festivale Niğde Valisi Yılmaz Şimşek,  Ak Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergün, Selim Gültekin, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Niğde Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Ulukışla Kaymakamı, Ulukışla Belediye Başkanı Ali Uğurlu, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Kentlerin tanıtımında tarihi ve turistik yerler kadar tarım ürünlerinin de öneminin büyük olduğunu ifade eden Vali Yılmaz Şimşek; “ Kirazda ilimiz Niğde’nin tanıtılmasında çok önemli bir ürün. Bugün Darboğaz köyümüzde 17. Kez düzenlenen festivalin sürdürülmesi ise hem kirazın NİĞDE için çok önemli bir ürün olduğunu göstermek açısından hem de bu vesile ile birlik ve beraberliğimizin pekişmesi açısından çok önemlidir.  Üretimle, tarım ürünleriyle ilgili yapılan festivaller, yalnızca bir festival değil aynı zamanda emeğin adıdır. Bu nedenle kiraz Festivalinin bugüne gelmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum. Hem iklimiyle, hem doğal güzelliğiyle, hem de çalışkan ve misafirperver insanlarıyla Ulukışla ilçemiz, ilimiz Niğde’nin en güzel ilçelerinden biri ve burada üretimin en güzeli yapılıyor. Avrupa pazarında alıcı bulan Kirazın en güzeli üretiliyor. Bu yoldan hem ekonomimize katkı sağlanıyor, hem de ilimizin tanıtımı sağlanıyor. Gerçekten bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Ümit ediyorum ki, kirazda olduğu gibi elmasıyla, patatesiyle ve lahanasıyla ilimiz Niğde, dünya pazarına  adını yazdıracaktır. Ben, bu duygularla festivalin köyümüze, ilçemize ve ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Vali Şimşek ; “Kiraz ülkemizin ihracatında önemli bir yeri vardır. Bu Darboğaz köyümüzde üretilen kiraz gerçekten dünyaca ünlü çoğunluğu da ihracata gidiyor. İlimizin de kiraz üretiminin yaklaşık yüzde 20’den fazlasını bu köyümüz üretiyor. Gerçekten kaliteli bir kirazı var. Son turfanda diyebileceğimiz kiraz üretim yerlerden bir tanesi buda çok önemli. Kirazın üretim kalitesi kadar üretim zamanı da çok önemli bu anlamda son turfanda olması kirazımızın değerini daha da yükseltiyor.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından en iyi kiraz üreten ilk üç üreticiye protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?