logo

21 Haziran 2018

İmar Barışı muhtarlara anlatıldı

İmar Barışı muhtarlara anlatıldı 2 İmar Barışı muhtarlara anlatıldı 1İmar Barışı Kanunun hızlı ve etkin bir şekilde işleyebilmesi ve vatandaşların “İmar Barışı Kanunundan” azami derecede yararlanabilmesi için Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinesinde Kaymakamlar, Belediye Başkanları ve Muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinesinde Grant Hotelde düzenlenen toplantıya Niğde Vali Yardımcısı Adnan Türkdamar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu,  Ak Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, İlçe Kaymakamları, Belediye başkanları, Ak parti İl Başkanı Mahmut Peşin, Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk, Daire Müdürleri ile Mahalle Muhtarları katıldı.

Açılış Konuşmasını yapan Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk ‘imar barışına neden ihtiyaç duyulduğu, imar barışından hangi yapıların faydalanacağı, imar barışının sağlayacağı faydalar ile müracaatların nasıl yapılacağı gibi hususlarda bilgiler verdi.

Müdür Gençtürk; “ Hayata geçirilen bu proje ile imar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek kayıt belgesiyle vatandaşların imar sorunları çözüleceğini belirterek, vatandaşların devlete ihtilaflı durumunu ortadan kaldırmak, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Ak parti İl Başkanı Mahmut Peşin ‘vatandaşlarımızın başlıca bize ilettiği sorunların başında gelen ruhsatsız ve Ruhsat eklerine aykırı olarak yapılmış elektrik ve su, abone olamayan evlerdir. 13 milyon gibi ekonomik birde değeri bulunmaktadır. Ebelerimizden, dedelerimizden kalan binalar ve vatandaşlarımız fiilen yaşamlarını sürdürüyorlar mevzuat gereği de ne elektrik ne Doğal gaz nede su verilebiliyor dolaysıyla vatandaşlarımız yaşam için emzem olan hizmetleri alamamaktadırlar. Bizler bu engelleri aşabilmek adına sayın bakanlarımıza durumu anlattık, onlarda bakanlar kurulunda görüşerek 13 milyon yapının sorunlarının çözümü noktasında gerekli adımlar atılmış olup İmar barışı uygulamaya konuldu  ‘dedi.

Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan; “1950 yıllarından bu güne kadar biriken imarda yaşanan sıkıntıların imar barışı ile çözüme kavuşmuş olması gerçekten çok büyük bir önem arz etmektedir. Şimdiye kadar birçok hükümet çeşitli konularda Af ilan etti ancak Ak parti Hükümeti bir ilki gerçekleştirdi ve hiçbir hükümetin yapmadığı ve âdete kangren haline gelen soruna neşter vuran bu İmar barışını uygulamaya koması bizleri çok sevindirmiştir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sayın başbakanımız Binali Yıldırım ile bakanlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ‘ diye konuştu.

Ak parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ‘Niğde’de ne zaman köy ve kasabalarımıza gitseydik vatandaşlarımız tarafından bizlere iletilen sorunların başında gelen şikâyetlerin başında gelmekte idi, çok kapsamlı ve karışık bir sorun ve çözümü de gerçekten çok zor olan bir konu idi, biz her zaman Ankara da ki toplantılarda dile getirdik, çok büyük bir siyasi karar gerektirmekte idi ve bu kararı verecek olanda sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan idi ve bu kararı alarak hem bu sorunun çözülmesi noktasında hem de bizlerin önünün açılmasını sağlamıştır, kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz ,’şeklinde konuştu.

İmar Barışına neden ihtiyaç duyulduğunu açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, “Türkiye’de TÜİK verilerine göre 26 milyon 300 binin üzerinde bağımsız bir yapı var.  Bu bağımsız birimlere bakıldığı zaman yaklaşık 15 milyon civarında yani yüzde 60’lara tekabül eden oranda imar planlarına, ruhsat eklerine aykırılık olduğunu görüyoruz” dedi.

15 milyonluk bağımsız birimin yaklaşık olarak 40 milyon insana tekabül ettiğini söyleyen Tuzcuoğlu, “Buradaki sorunların bir kısmı mülkiyet problemlerinden bir kısmı da kadastro hatalardan kaynaklanıyor. Vatandaşlardan bazıları hazine arazilerine oturmuş. Ruhsat alınmış,  iskân alınmamış ve ya iskân almış daha sonra eklemeler yapılmış oluyor.  Özelikle sanayi bölgelerinde ise çok eskilerden kaynaklanan problemler var.  Zaten bu problemlerin büyük bir kısmı 1950’lerde başlayan ve 2000’lilere kadar devam eden bir süreci kapsıyor. Bazı fabrikalar tamamen ruhsatsız yapılmış. Bazı fabrikalarda ruhsatlı yapılıp ihtiyaçtan dolayı ilave yapılmış. Bunlardan kaynaklanan çok farklı problemler var. Mesela vatandaşlar, özellikle sanayi sektöründekiler ve ya konut sahibi olanlar kredilendirmede, teminatlarda bunları kullanamıyor. Bu sebeplerden dolayı vatandaşlarımızın bu ve benzeri problemlerini çözmek için imar barışını sayın bakanımız başlattı” dedi

.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?