logo

28 Mayıs 2018

Niğde’ye 15 yılda 13 Milyar TL yatırım yapıldı

Niğde’ye 15 yılda 13 Milyar TL yatırım yapıldı (1) Niğde’ye 15 yılda 13 Milyar TL yatırım yapıldı 2Bir takım Açılış ve Temel atma törenine katılmak üzere Niğde’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu sahurda, 71 milyon liralık yatırım bedelli 3 tesisin toplu temel atma törenini gerçekleştirdikten sonra sabah saatlerinde Niğde Valiliğini Ziyarette Niğde’ye 15 yılda 13 Milyar TL’lik yatırım yapıldığını belirtti.

Oman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’i makamında ziyaret etti. Bakan Eroğlu Valilik ziyareti sonra valilik toplantı salonunda Basın mensuplarıyla bir araya geldi.

1 MİLYAR TL MALİYETLİ ECEMİŞ SUYU NİĞDE’YE GETİRİLİYOR

Ecemiş Suyunun Niğde’ye getirileceğini ifade eden Bakan Eroğlu; “  Ayrıca Niğde Konya ovası gelişim planı kapsamında buradaki bütün projelerin tamamlanacaktır. Niğde’ye bir arıtma tesisi kurduk. Ancak nüfus arttıkça bu su yetmiyor. Ecemiş Suyunu getirmek için karar verdik ve çok büyük bir proje. Bu projenin bedeli 1 Milyar TL’lik maliyeti var. Ecemiş Suyunu Niğde’ye getirmek için tüneller yapılacak. Bu projenin bedeli 1 Milyar TL’de olsa bu suyu Niğde’ye getireceğiz. Ecemiş suyunun projeleri şuanda tamamlanıyor. Özellikle Ecemiş suyunun Niğde’ye getirmek için 36 kilometre tünel 264 kilometre üretim hattı yapılacak. Öncelikle 36 kilometre tüneller yapılacak olup ardından 264 kilometre üretim hatları yapılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “ özellikle benim söz verdiğim Ulukışla su meselesi vardı. Su gelirken ekonomik olması gerekir. Bizde bu kapsamda Su arıtma tesisimizi yaptık, her şey bitti inşaat başladı ama temelini bugün attık. Birde Niğde’nin içerisinden geçen Kızılca deresi berbat bir durumdaydı. Bu dereyi ıslah ederek deremizi temizleyip bitirdik” dedi.

Niğde’de orman varlığının yüzde 7 olduğunu belirten Bakan Eroğlu, “ maalesef bazı alanlar var ama bizim değil bizlere verilirse hemen ağaçlandırırız. Bu sayede erozyonu önleriz. Meraların bize verilmesi halinde biz bunu hemen ağaçlandırıp yeşillendiririz. Yol kenarları, okul bahçelerini Milli Eğitim Bakanlığımızda protokol imzalayıp okullar hayat bulsun projesi kapsamında ne kadar okul varsa okul bahçelerini ağaçlandıracağız.

Niğde’yi Gölet ve Barajlarla donattıklarını belirten Bakan Eroğlu; “2003 yılından bugüne kadar 10 baraj ve 3 gölet tamamlanmış olup, toplam 19 milyon m3 su biriktirme hacmine ulaşılmıştır. Akkaya Barajı ve Çevresi İyileştirme Projesi Barajın temelden yüksekliği 32 metredir. 5,8 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip baraj, 20 bin dekar arazinin sulanmasına hizmet etmektedir. 2013 yılında hizmete alınmıştır.  Münbit Topraklarını Sulamaya Açtık. Niğde’de 2003 yılından bugüne kadar tamamlanan sulama tesisleri ile toplam 22 bin 470 dekar arazinin sulanması sağlanmıştır. Böylece çiftçilere yıllık 12 milyon TL zirai gelir artışı sağlandığını belirtti.

Orman Varlığı ve Ağaçlandırma Faaliyetlerinden bahseden Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu; “Niğde ilinin ormanlık alanı 470 bin 820 dekar olup, yüzölçümünün yüzde 7’si ormandır. Niğde ili ormanlarının yüzde 45’i normal, yüzde 55’i bozuk ormanlardan oluşmaktadır. Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında; 2003-2017 yılları arasında 485 bin 440 dekar arazide çalışma yapılarak 43,5 milyon fidan toprakla buluşturulmuştur. 2018 yılında; 26 bin 250 dekar alanda çalışma yapılarak 1,8 milyon fidan toprakla buluşturulacaktır. 1,3 milyon fidan üretileceğini söyledi.

ORKÖY çalışmaları kapsamında 2003-2017 döneminde; orman köylerinde yaşayan 614 aileye 4,3 milyon TL ferdi proje kredi ve desteği sağlandığını ifade eden Bakan Veysel Eroğlu; “ 2018 yılında da orman köylerinde yaşayan 55 aileye 800 Bin TL ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağlanacaktır.5 Bin Köye 5000 Gelir Getirici Orman Projesi. Orman teşkilatı tarafından orman köylerinde yaşayan vatandaşların gelir seviyelerinin arttırılması için ceviz, badem, kestane, dut gibi gelir getirici fidanlar dikilerek köylerimizde gelir getirici ormanlar oluşturulmaktadır. Bu kapsamda 2017 yılı sonuna kadar 33 köyde 189 bin 450 gelir getirici fidan dikilmiştir. 2018 yılında 7 köyde 70 dekar alanda 7 bin badem fidan dikilerek gelir getirici ormanlar kurulacaktır. 99 Beyazkışlakçı köyünde 10 dekar alanda Bin badem fidanı, Vatandaşlarımıza Ek Gelir Sağlandığını ifade etti.

Niğde’ye verilen 69 projenin son durumunu da değerlendiren Bakan Eroğlu; “ Niğde’ye verdiğimiz 69 projenin 51 adeti tamamlanmış olup 18 projemiz ise devam etmektedir” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Niğde Valiliğini ziyareti sonrası Niğde Belediyesi, Ak Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. Bakan Eroğlu Ömer Halisdemir meydanında vatandaşlara fidan dağıtımından sonra Bakan Eroğlu Aksaray iline hareket etti.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?