logo

21 Mayıs 2018

19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

19 MAYIS KUTLANDI 2 19 MAYIS KUTLANDI 1Türk Milletinin Bağımsızlık ve Cumhuriyet ışığını temsil eden 19 Mayıs  Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.

Bor Kaymakamlığı Bahçesin de  yapılan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı töreni  Saygı duruşu ve İstiklal  Marşının okunmasıyla başladı.

Sivil toplum kuruluşlarının çelenk sunumundan sonra Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Bor Kaymakamı Bekir Sıtkı Dağ yaptı. Dağ,“ Bundan 99 yıl önce Anadolu toprakları çok çetin ve amansız bir savaşa sahne olmuştur. Bu savaş, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde , bir ulusun varoluş savaşı, ölüm kalım mücadelesi , ve istiklal harbidir.

Kafkaslarda, Balkanlarda ve Afrika çöllerinde uzun süren savaşlardan ve 1. Dünya Harbinden yenilgiyle çıkmış olan Osmanlı, galip devletlerle Mondros Mütarekesini, ardından da Serv Anlaşmasını imzalamak zorunda kalmıştır.

Memleketin her köşesi bir fiil işgal edilmiş, Millet harap ve bitap düşmüş gençlerin büyük çoğunluğu savaşlarda şehit olmuştur.

19 Mayıs 1919 tarihi, bizim için, milletimizin  çok önemli, çok müstesma bir tarihtir . Bu tarih düşman işgaline karşı Anadolu’nun her köşesinde yükselen istiklal ruhunun kıvılcım aldığı gündür.

19 Mayıs, Çanakkale’de başlayan ve tüm zorluklara, yoksulluklara rağmen asla pes etmeyen bir milletin yeniden diriliş mücadelesidir.

Çok zor şartlar altında kurulan bu devlet, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından bu sorumluluğu, bu günden sonra sizler taşıyacaksınız. Yokluk ve güçlükle kurulan Cumhuriyet sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğumuz olmalıdır.

Bu duygu ve  düşüncelerle başta 19 Mayıs da Samsun’da Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımını atan, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Bandırma Vapuru’ndaki yol arkadaşlarını rahmetle yat ediyoru.  Rabbim onlardan razı olsun, kabirlerini bir gül bahçesi mekanlarını cennet eylesin” dedi.

Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından organize edilen programda  Bor Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Lisesi Mehteran takımı öğrencilerinin hazırlamış olduğu Mehter takımı gösterilerinin ardından şiirlerin okunması ile bayram sona erdi.

Programa İlçe Kaymakamı Bekir Sıtkı Dağ, Garnizon Komutanı İkmal Albay Mustafa Kaplan, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ömer Solak, Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Müdürü , Sivil Toplum Kuruluşlarının başkan ve yönetim kurulu üyeleri, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?