logo

03 Mayıs 2018

İtfaiyeden piknikçilere uyarı

İtfaiyeden piknikçilere uyarıNiğde Belediyesi İtfaiye müdürlüğünden , hava sıcaklıklarının artması piknik sezonunun açılmasıyla, Niğde/de muhtemel yangın ve suda boğulma olaylarına karşı dikkatli olmaları, çocuklarına da özel olarak dikkat etmeleri konusunda uyardı.

İtfaiye Müdürlüğünden yapılan açıklamada , mevsim gereği özellikle mesire alanlarında yangınların artabileceğini belirterek, Başkentlilerden, piknik yaptıkları alanlara, özellikle ormanlara sahip çıkmalarını istendi.

Yetiştirilmesi zor ve uzun yıllar isteyen orman ve ağaçlık alanlardaki yangınların çıkış nedeninin, büyük oranda tedbirsizlik ve ihmalden kaynaklandığını belirtilen açıklamada. ‘Piknik için Niğde/nin ormanlık ve yeşil alanlarını tercih eden hemşerilerimiz, yaktıkları ateşin söndüğünden emin olmadan piknik alanından ayrılmasınlar. Gerekli gördüklerinde ateşin üzerini toprakla örtsünler. Kibrit ve sigarayı kesinlikle söndürmeden atmasınlar. Güneş altında ısıyı odaklaştırarak, büyük ölçüde yangın nedeni olan şişe ve cam parçalarını rastgele etrafa bırakmasınlar.”

Yangınların büyük çoğunluğunun, dikkatsizlik ve ihmal sonucu atılan söndürülmemiş sigara veya kibritten çıktığına dikkat çeken İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, gösterilecek itina ve basit önlemlerin, çoğu zaman yangına neden olabilecek unsurları ortadan kaldıracağını, bazen de olası bir yangının en az zararla atlatılmasına yardımcı olacağını vurgulandı.

Havaların ısınmasıyla ortaya çıkan önemli bir tehlikenin de göl ve gölet çevresinde piknik yapanların serinlemek amacıyla suya girmeleri olduğuna dikkat çeken İtfaiye yetkilileri, Niğdelilerin, gittikleri mesire alanlarındaki baraj, göl, gölet, akarsu ve su birikintilerine kesinlikle girmemeleri için uyarıldı. Her yaz mevsiminde onlarca kişinin serinlemek amacıyla girdikleri sularda boğularak öldüğünü hatırlatan Yetkililer, tüm baraj, göl, gölet, akarsuyun, yüzmek veya serinlemek için girmeye uygun olmadığını, söz konusu suların, profesyonel yüzücüler için bile tehlike taşıdığını vurguladı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?