logo

03 Mayıs 2018

Düğün Sezonu Açıldı Çiçekçiler Hareketlendi

İlkbahar ile birlikte gelen sıcaklar birçok açıdan piyasayı canlandırdı. Kış boyunca iş yapamayan çiçekçiler yaz sezonunun açılması ve düğün sezonunu açılmasıyla birlikte işlerinin hareketlendiğini Dügün Sezonu açıldı 2 Dügün Sezonu açıldı 1

Kış boyunca iş yapamayan ve piyasadaki durgunluktan nasibini alan çiçekçiler sezonun açılmasıyla birlikte dört elle işlerine sarılmaya başladı. İlkbahar ayları ile birlikte açılan kına, düğün, ve sünnet sezonu çiçekçilerinde sezonu açmasına vesile oldu.

Çiçekçi Gökhan İnce; “Mayıs ayının gelmesiyle birlikte çiçekçiler sezonu yavaştan açtı diyebilirim. Bu aylarda genelde mezuniyet işleri oluyor fakat bu ay içerisinde başlayacak olan, kına, düğün, sünnet törenleri tam manasıyla bizim işlerimizi açacak. Şuanda Çiçekçi esnafının yüzü gülüyor diyebilirim. Sevgililer günün geçmesi ve ardından açılan mezuniyet sezonu yavaştan çiçekçilerin işlerinin açılmasına ve yüzlerinin gülmesine vesile oldu” dedi.

Gelin arabası süslemeleri konusunda da bir takım tavsiyelerde bulunan İnce, “Araba süslemesi konusunda eğer çok özel çiçeklerle bir tasarım yaptırılmak isteniyorsa en azından üç gün önceden çiçekçiyle irtibata geçilmesinde fayda var. Araba süslemesinde seçilecek çiçeklerin rengi arabanın rengine göre farklılık gösterebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Düğün çiçeklerinin fiyatları hakkında da açıklamalarda bulunan İnce, fiyatların Türkiye’nin bölgelerine göre farklılık gösterdiğini ancak Türkiye Çiçekçiler Birliği olarak belirlenmiş standartlar olduğunu ifade etti.

Çiçekçilerin göz bebeği olan canlı çiçeklerin piyasaya girdiğini ifade eden İnce, “Canlı çiçekler sezonun vazgeçilmezidir. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte halkımız yapay çiçek yerine canlı çiçek almayı tercih eder. Şuan canlı çiçeklerin birçoğu çiçekçilerin eline ulaştı. Tabi kış aylarında da canlı çiçeklerimiz bulunuyor fakat fiyatları yüksek oluyor. Sezonun açılması ve yaz aylarının bastırması ile birlikte canlı çiçeklerin sayısının artması fiyatları düşürdüğü gibi  güzel kokuların ve görsel şölenin oluşmasına vesile oluyor. Nisan sonlarına doğru sezonumuz açılıyor ve Ekim ayının ortasına doğru yavaştan sezonumuz kapanıyor. Bu aylar boyunca çiçekçi esnafının yüzü hep gülecektir inşallah”.

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?