logo

04 Nisan 2018

Marka Kent Niğde Projesi Lansmanı Tanıtıldı

Marka Kent Niğde Projesi 2 Marka Kent Niğde Projesi 1Niğde’nin kalkınması için hazırlanan “Marka Kent Niğde” projesi Lansmanı tanıtım toplantısı Niğde Valisi Yılmaz Şimşek başkanlığını Niğde’de görev yapan basın mensuplarının katımıyla Niğde Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantı ile tanıtıldı.

Ahiler Kalkınma Ajansı destekli projenin valilik binasında yapılan tanıtımına Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç ve Marka Kent Niğde Projesi Koordinatörü Prof. Dr. Başaran Öztürk katıldı. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, 9 bin yıllık geçmişi olan Niğde’nin marka kent olma yolunda önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Projeyi tanıtan Şimşek, şunları kaydetti: “Niğde, il genelinde ağırlıklı olarak tarım sektörü üzerine, merkez ilçede de kısmen hizmetler sektörü üzerine kurulu bir ekonomiye sahip bir şehir. Biz bu ikiliye yeni bir aktörü daha dahil etmek için bu yola çıktık. Niğde’yi markalaştırarak bilinirliğinin artmasını, orta vadede de turizm ve kültür kenti olmasını istiyoruz” dedi.

Tarihi ve  kültürel değerler ile doğaya zarar vermeden marka kent olmayı amaçlıyoruz diyen Vali Şimşek; “ ​Günümüz dünyasında şehirlerin farklılıklarını öne çıkarıp diğer şehirlerden farklılaştırarak marka olmasını sağlamak firmalar kadar şehirler içinde önemlidir. Niğde, marka kent olma yolunda önemli bir potansiyele sahip bulunmaktadır” diye konuştu.

9 bin yıllık geçmişi olan Niğde’nin marka kent olma yolunda önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Vali Şimşek; “ 9 bin yıllık geçmişi, antik dönem ve İslam medeniyeti eserlerini bünyesinde barındırması sebebiyle farklı kitlelere ve inançlara hitap edebilme olanağı sağlayan tarihi ve kültürel miras Niğde’ye marka kent olma konusunda büyük olanaklar sunmaktadır. Türk dağcılığının mabedi sayılan Demirkazık Bölgesi, dağcılık faaliyetleri açısından tanınan bir bölgedir. Bu bölge, dağcılık sporları açısından son derece önemli olup, çok sayıda yerli ve tabancı dağcı tırmanış ve tercih edilmektedir. Çukurova Bölgesi’nden ilimize kolay ve hızlı ulaşım olanakları sebebiyle yayla turizmi, Çiftehan kaplıcaları sebebiyle de sağlık turizmi açısından avantajlı durumdadır. Ayrıca son yılların trendi olan organik gıdalara Niğde’de kolay ve ucuz olarak ulaşılmaktadır. Marka değeri yaratacak artıların ortaya konulup, konunun Niğde’nin ve Türkiye’nin gündemine taşınması gerektiğini söyledi.

​ Niğde’nin bugününü değil geleceğini de güvence altına almak için yola çıkılmış bir proje olduğunu ifade eden Vali Şimşek;  “Marka Kent Niğde Projesi” Niğde’ye Vali olarak atandığımdan beri üzerinde çalıştığım ve gerçekleşmesi için tüm olanakları seferber ettiğim, Niğde’nin bugününü değil geleceğini de güvence altına almak için yola çıkılmış bir projedir. Konuyla ilgili olarak Ahiler Kalkınma Ajansı ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile yaptığım görüşmeler sonucunda kalkınma ajansından mali destek, üniversitemiz öğretim üyelerinden de bilimsel destek alarak yola çıktık. Bu süreçte Niğde Belediyesi, İl Özel İdaresi ile Ticaret ve Sanayi Odası proje fikrimizi desteklediler ve  hep yanımızda oldular. Bu vesile ile kendilerine teşekkür ediyorum. Bu proje ile amacımız; Niğde’nin markalaşma sürecini başlatmak, şehir markasına yönelik farkındalık geliştirmek ve şehrin marka kimliğini belirlemek olduğunu ifade etti.

Marka Kent Niğde Projesi Koordinatörü Prof. Dr. Başaran Öztürk ise: “Şirketlerin markalaşması kadar kentlerin markalaşması da son derecede önemlidir. Bu projedeki amacımız Niğde’nin tarihi turistlik kültürel ve doğal güzelliklerini değerlendirerek Niğde’yi ülke ve dünya gündeminde daha iyi tanıda bilmek ve Niğde’nin değerlerini avantaja dönüştürerek ve benzer kentleri taklit etmeden kendi öncelikleri ile Niğde’yi bir marka kent yapmayı amaçladık” diye konuştu.

Proje kapsamında ilk olarak kent dinamiklerinin katılıp bilgi alışverişinde bulunulacağı arama konferansları düzenlenecek.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?