logo

25 Mart 2019

Çanakkale Zaferi’nin 104. yılı anıldı

20190318_103307 20190318_10044918 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılı ve Şehitleri Anma Günü düzenlenen törenle kutlandı.

Bor ilçesinde İlçesinde,18 Mart Çanakkale Zaferi’ni Kutlama ve Şehitleri Anma törenleri Bor Şehitliğinde Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Şehitlerimize İlçe Müftüsü tarafından Kuran-ı Kerim ve Hilafet ve dualar okundu. Bor Kaymakamı Bekir Sıtkı Dağ, Şehit Aileleri ve Protokolü tarafından şehitlerimiz mezarları başında dualar okundu, çiçekler sunuldu.

15 Temmuz Şehidi Ramazan Konuş’un annesi ve ailesi adına Kardeşi Nazmi Konuş’a Bor Kaymakamı Bekir Sıtkı Dağ tarafından şehidimiz mezarı başında dua ederek baş sağlığında bulunup Şehit Ramazan Konuş mezarına çiçek sundu.

Anma programı, Bor Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Salonu’nda devam etti. Okul Müdürü  tarafından açılış konuşmasını yapmasının ardından saygı Duruşu ve İstiklal Marşının Okunmasıyla birlikte Kuran-ı Kerim Hilafeti okundu.

Teğmen EYTEMİŞ

  1. Anabakım Bakım İkmal Merkez Komutanlarından Teğmen Eytemiş, Günün anlam ve önemini belirten konuşmasında ; “ Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 104’ inci yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız.

Türk milletinin elde ettiği bu zafer, sadece kazanılmış bir savaş olarak görülmemeli, etkileri ve sonuçları itibariyle neler götürüp-getirdiğine iyi bakılmalıdır.

Bilinmelidir ki! Bu zafer kolay elde edilmemiş, Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur dedi.

Eytemiş, Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir.

Tarihimizdeki her savaşın, her muharebenin ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır. Fakat hepimiz tarafından görülebileceği üzere Çanakkale Savaşları, başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan muharebe özelliği göstermiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır.

Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan, işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçiktir.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevzisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna “ya şehit ol, ya gazi” demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır.

Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden, milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Bor Kaymakamı Bekir Sıtkı Dağ tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Çanakkale Savaşı ve Kahraman Şehitlerimizin 18 Mart’ta Diriliş Destanı yazdığını dile getirerek şehitlerimizin yokluklar içerisinde Çanakkale de kahramanlıklar meydana getirdiğini ve Çanakkale Geçilmez diyen Yedi Düvele meydan okuyan Kahraman Mehmetçiklerin hakkını asla ödeyemeyiz. Şeklinde ifadelerde bulunarak, Şehit ve Gazilerimizin ruhları şad olsun dedi.

Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu ‘Bir Diriliş Destanı Çanakkale oratoryo gösterisini sergiledi. Kahramanlık şiirleri okunması ardından program sona erdi.

Törene; Bor Kaymakamı Bekir Sıtkı Dağ, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, MHP Bor Belediye Başkan adayı Mustafa Tecimer ve Belediye Meclis üyeleri, CHP Belediye Başkan adayı Şenol Bengü Belediye Meclis üyeleri, İYİ Parti Bor Belediye Başkan adayı Rauf Ersin Daş ve Belediye Meclis üyeleri, AK Parti Bor Belediye Başkan adayı Serkan Baran ve Belediye Meclis üyeleri, MHp İl Genel Meclis Üye adayı İsmet Ünver, Mehmet Şimşek, Cem Görgün, Nihat Palta, MHP Bor ilçe Başkanı Nazmi Konuş, CHP Bor İlçe Başkanı Erdal Gevrekçi ve Belediye Meclis üyeleri, CHP İl Genel Meclis Adayı Hakkı Daşdemir, İYİ parti İl Genel Meclis adayı Kadriye İri,   protokol üyeleri, belediye meclis üyeleri, Askeri erkan, gaziler, şehit yakınları, Sivil Toplum Kuruluşları Başkan ve Yönetim Üyeleri ve çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?