logo

11 Mart 2019

Tecimer’den Bor’a Proje yağmuru

Tecimer Proje 2 Tecimer Proje 1

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bor Belediye Başkan Adayı Mustafa Tecimer, seçim çalışmaları kapsamında “41 soruna 41 çözüm” adını verdiği projelerini anlatmaya devam ediyor. Tecimer’in bu projeleri vatandaşlar arasında büyük ilgi ve destek görüyor.

Bu projelerden bazılarına bu haberimizde yer vereceğiz. İktisadi Proje başlığı ile hazırlanan birinci proje sayesinde üreten ve istihdam sağlayan, zenginleşen huzurlu bir şehir hedefleniyor.

ATIKLAR ENERJİYE DÖNÜŞECEK

Bu proje Türkiye’de katı atıkları toplama ve metan gazından enerji üretimi sektöründe çalışan firmaların ar-ge birimlerinin araştırma sonuçlarına göre: Düzenli depolama tesisi olarak tasarlanacak, “Ambalaj Atıkları Depolama Tesisi ” sayesinde oluşabilecek sızıntı sularının ve depo gazlarının toprak, hava, yer altı  ve yer üstü sularının üzerinde olumsuz etkilerini asgari düzeye indirerek çevre kirliliğinin önlenmesi hedefleniyor. Ayrıca bu proje sayesinde atıklardan kaynaklı çevre kirliliğinin insan hayatına olumsuz etkilerinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Katı atık depolama tesisinin bitmesinden sonra, tesislerin tamamlanmasıyla birlikte çöpten sızan metan gazı ile elektrik enerjisi üretilecek. Tecimer, bu proje ile yıllardır göz ardı edilen çöp sorununun çözülerek ilçeyi hak ettiği yere taşıyacaklarını söylüyor. Tecimer, “Bu sayede yeni istihdam sahaları oluşturulurken, diğer taraftan belediyenin elektrik üretimiyle hem doğamızı koruyacağız, hem de belediyemizin gelir kalemlerine bir yenisini ekleyeceğiz” diyor.

Bu proje sayesinde istihdama ve katma değer yoluyla ekonomiye katkılar sağlanacağını belirten Tecimer, “Bu, üretim ile zenginleşmek, döviz girdisi sağlamak, istihdam, iş aş ve nimeti paylaşmak demektir. Bölgenin enerji üssü olmak, iyi bir gelecek, bereket, huzur demektir. Beraber üretip paylaşmak ve üretken belediyecilik demektir” diye konuştu.

BOR’A YENİ TERMİNAL BİNASI

Bor ilçesini marka bir şehir yapacakları vadinde bulunan MHP Belediye Başkan Adayı Mustafa Tecimer, marka şehir yolunda yeni bir terminal binası yapacaklarını söyledi.

Tecimer şöyle dedi: “Amacımız Bor şehrinin, imar planına ve arazisi üzerindeki verileri iyi analiz ederek çağdaş mimari kriterleri ile örtüşen, işlevsel ve sosyal bir şehirlerarası terminal kompleksi kazandırmaktır. Şehirlerarası otobüs terminalimizin  konumunu değiştirerek bulunduğu bölgeye hâkim olabileceği bir lokasyona taşımayı hedefliyoruz. Bu terminalimiz bünyesinde şehrimize gelen misafirlerimize temiz, yeşil ve daha konforlu bir hizmet vermeyi planlıyoruz. Otobüs terminalinde kafeterya, WC, duş, mescit, hediyelik eşya ve bekleme salonu ile yolcularımızın bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir terminal vadediyoruz. Bu; ilçemizin ticari alanlarla zenginleştirilmesi, kente farklı yaklaşım olanakları sunması, açık ve yarı açık kamusal alanlarla zenginleştirilmesi demektir, Kısacası “Üretken Belediyecilik” demektir.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Tecimer, Kentsel Dönüşüm Projesi ile faizsiz, bankasız Sosyal Konut Projesi gerçekleştireceğini belirtiyor. Harım mahallesinden başlayarak, Orta, Sokubaşı, İlaldı gibi şehrin birçok mahallesinde Kentsel Dönüşüm Projesi’ni hayata geçirmeyi hedeflediklerini ifade eden Tecimer, “Kentsel Dönüşüm Projesini şehrimize uygun mimari tasarım ve finansal konsept çerçevesinde çalışmayı planlıyoruz. Bu proje Bor şehrimizin ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacak, gelişimine yön verecek nitelikte bir kentsel tasarım çalışması olacaktır. Kentin ana ulaşım bağlantıları bütünleşik bir omurga çevresinde, farklı tipolojilerde konutların, ticari, sosyal, ve kültürel donatı, kentsel rekreasyon alanlarının yer aldığı bir proje olacaktır. Bu proje sadece proje alanı için değil, kentin bütününde fiziksel ve sosyal bir dönüşümün merkez noktası haline gelecektir. Ve bununla beraber şehrimiz için gerekli olan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planını hayata geçireceğiz” dedi.
SARI SALTUK KÜLLİYESİ PROJESİ

“Manevi değerlerimizi, ecdadımıza yakışır hale getireceğiz” diyen Mustafa Tecimer, göreve geldikleri takdirde yapacakları Sarı Saltuk Hazretleri Külliyesi Projesi’nin Evliyalar şehri olan Bor’a bir sinerji kazandıracağını söyledi.

Tecimer bu projesini de şöyle anlattı: “Bu proje ile; Cami, taziye evi (Yörede önemli bir unsur olan), gasilhane, ikram salonu, mutfak, derslikler ve morg ile çeşitli bölümlerden oluşan bir Külliye inşa etmeyi amaçlamaktadır. Bor ilçesi bölgeler arası geçiş noktasıdır. Bu amaçla ilçemizin potansiyelini değerlendirmek için inşa edilmesi planlanan Sarı Saltuk Hazretleri Külliyesi bölgeye özgü mimarisi ile kültürel bir zenginlik sunacaktır. Manevi ve kültürel değerlerin korunmasına yönelik bu proje, ilçemizin kültürel ve sosyal yönden gelişmesine destek olacaktır.”

OTO GALERİCİLER SİTESİ PROJESİ

“Bor’u Bor  yapacak Marka Şehir Yolunda Üretken Belediyeciliğe az kaldı” diyen Tecimer, “Oto Galericiler Sitesi projesi ile şehrimizin  kanayan yarası durumunda ki kent içi kaldırım işgali, yaya ve araç trafiği sorunu ve karmaşası tarihe karışacak. Bu proje şehir içi trafiğini rahatlattığı gibi ikinci el oto alım satım işi yapan galerici esnafını tek bir çatı altında toplayacaktır.

KAPALI HAYVAN PAZARI PROJESİ

Farklı özelliklere ve modern görünüme sahip pazarda her şeyin düşünüldüğünü belirten Tecimer, “Küçükbaş hayvan pazarı ve büyükbaş hayvan pazarı ana noktalar olacak. Bunların yanında küçükbaş ve büyükbaş ahırı, yine küçük ve büyükbaş olmak üzere tasarlanmış olan hayvan otelleri, sosyal tesisi, denetim ve kontrol ofisleri ve geniş bir otopark alanına sahip olacak. Bu projenin faaliyete geçmesiyle birlikte hayvan ticaretinde Bor cazibe merkezi haline gelecek” dedi.

Niğde bölgesinde böyle farklı özelliklere sahip bir yer olmadığını ve bu projenin bölgede uzun vadede başarılı aynı zamanda kalıcı bir hizmeti olacağını vurgulayan Tecimer, “Ayrıca teknik, sağlık ve hijyenik açıdan modern bir pazar olacak. Bu modern tesis ile hayvanların sağlıklı ortamlarda alınıp satılmaları sağlanarak, hayvan atıklarının çevre ve toplum sağlığına zarar vermeden bertaraf edilmesi sağlanacaktır.
Bu sayede hem istihdam sağlayacağız hem de üreticimizin pazar sorununu ortadan kaldıracağız” diye konuştu.

SPORLA BÜYÜYEN BİR GENÇLİĞİ HEDEFLİYORUZ

Sosyal ve kültürel projelere de büyük önem verdiklerini kaydeden MHP adayı Tecimer, “İlçemizde gençlerimize eğitsel, sanatsal, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda yeni yeni imkanlar sunmaya çalışıyoruz” dedi.

Bu doğrultuda yüzme havuzlarıyla yüzme sporunu gelişmesine katkı sağlayacak olan Bor Belediyesi  Yarı Olimpik Yüzme Havuzunu hayata geçirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Tecimer bu proje hakkında da şunları söyledi: “Yapımı hedeflenen Yarı Olimpik Yüzme Havuzu toplam 3 bin 370 metrekare inşaat alanına sahip olacak. Yapı bodrum, zemin ve bir kat şeklinde inşa edilecek. Zemin katta giriş fuayesi, 12,50×25 metre ebadında yarı olimpik yüzme havuzu, 3×10 metre çocuk havuzu yer alacak. Bu katta ayrıca kafeterya, idari birimler, 2 adet antrenör odası, 2 Adet soyunma odası ve wc’ler bulunacak. Birinci katta ise kat fuayesi, bay ve bayan fitness salonu, soyunma ve duş alanları, mescitler, büfe ile 94 kişilik seyirci tribünü yer alacak. Bodrum katta da su deposu, kazan dairesi, havuz tesisat odası, klima santrali gibi bölümler oluşturulacak.”

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?