logo

18 Ekim 2018

İŞKUR’dan “işe ilk adım projesi”

İŞKUR’danTürkiye İş Kurumu (İŞKUR), genç işsizliği ile mücadele kapsamında hayata geçirdiği “İşe İlk Adım Projesi” ile üniversite mezunlarına mesleki deneyim kazandırıyor ve istihdam edilmelerini sağlıyor.

Niğde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Bingül, İŞKUR’un işverenlere ve iş arayan, yeni mezun gençlere yönelik yeni projesi hakkında bilgi verdi. Bingül yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından hayata geçirilen ‘100 Günlük İcraat Programı kapsamında, daha çok gencimizi iş ve meslek sahibi yapmak için var gücümüzle çalışmaktayız. İşe İlk Adım Projesi sayesinde, yüksekokul veya fakültelerden son iki yılda mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin mezun oldukları alanlarda 6 aya kadar işbaşı eğitim programına alınarak mesleki deneyim ve tecrübe kazanması sağlanacaktır. Program sonrasında işverenlerden bu kişileri mevcut işbaşı eğitim programlarındaki gibi program süresi kadar istihdam etmesi gerekecektir. Söz konusu proje kapsamındaki İşbaşı Eğitim Programları; Muhabirlik mesleğinde 9 ay, İmalat ve bilişim sektöründe 6 ay, Diğer sektörlerde 3 ay, Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde ise ilgili Milli Eğitim Modülüne uygun sürelerde düzenlenecektir. Program boyunca katılımcı gençlerimize günlük 61,65 TL (bilişim sektörü için 75 TL) verilecek, genel sağlık sigortası ve iş kazası meslek hastalığı sigortaları İŞKUR tarafından karşılanacaktır.” İfadelerini kullandı.

Bingül konuşmasının devamında; “İşbaşı eğitim programı sonrasında katılımcıların işveren tarafından istihdam edilecek bu kişiler için ilk altı ay ödenmesi gereken ücretin net asgari ücretin %50’si kadar tutarı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır. Zorunlu istihdam sürecinden sonra işveren tarafından kişinin 12 ay daha istihdam edileceğine dair taahhüt verilmesi ve yeni bir sözleşme imzalanması halinde net asgari ücretin % 25’i kadar ücret desteği bir yıl boyunca İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaya devam edilecektir. Böylece, üniversite mezunu gençlerin 6 aylık işbaşı eğitim programından sonra en az 1,5 yıl daha istihdamda kalmaları sağlanacaktır” dedi.

Son olarak Ali Bingül, Programa katılmak isteyen gençlerin işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi İŞKUR’dan da İş ve Meslek Danışmanı ile görüşerek kendilerine işyeri bulunmasını talep edebilecekler. Ayrıca işverenlerin de istedikleri vasıftaki katılımcı adayını kendileri bulabilecekleri gibi kendilerine katılımcı adayı bulunmasını İŞKUR’dan da talep edebilecekleri ve İş ve Meslek Danışmanları ile görüşebilecekleri bilgisini aktardı.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?