logo

11 Ekim 2018

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Pakistan’da

Tarım Bilimleri pakistandaNiğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan vekili Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan ile öğretim üyeleri Prof. Dr. Sevgi Çalışkan, Dr. Öğr. Üyesi Emre Aksoy ve Dr. Öğr. Üyesi Allah Bakhsh tarafından, Mevlana Proje Tabanlı Değişim Programı kapsamında Pakistan’ın Lahore, Faisalabad, Swabi ve Peshawer kentlerinde bulunan çeşitli üniversite ve araştırma enstitülerine ziyaretler gerçekleştirildi.

Öğretim, araştırma ve uygulama olanaklarının incelendiği ve işbirliği olanaklarının görüşüldüğü ziyaretler sırasında, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesini tanıtıcı sunumlar yapıldı.

Ziyaret kapsamında ilk olarak Faisalabad Tarım Üniversitesini ziyaret eden Üniversitemiz ekibi, burada “Soybean: Challenges and Oppurtunuties” isimli uluslararası konferansa katılarak sunumlar gerçekleştirerek üniversite yetkilileri ve akademik personelleri ile görüşmelerde bulundu.

Faisalabad’da ayrıca Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Pakistan Nükleer Tarım ve Biyoloji Enstitüsü (NIAB), Ulusal Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği Enstitüsü (NIBGE)’nde incelemelerde bulunan ekip, daha sonra Swabi şehrinde bulunan Swabi Üniversitesi’ni ziyaret ederek “Integration of Classical and Non Classical Techniques to Improve Crop Yield” isimli konferansa katıldı.

Konferansta, bilimsel ve tanıtım sunumları gerçekleştiren ekip ayrıca, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Imtiaz Ali Khan ve fakülte dekanları ile toplantı yaparak işbirliği olanaklarını görüştü.

Ardından, Peshawer Tarım Üniversitesi tarafından düzenlenen “Biofortification of Stable Food Crops” isimli uluslararası konferansa katılan Prof. Dr. Çalışkan ve ekip arkadaşları, burada Üniversite Rektörü Prof. Dr. Noor Paio Khan, Bitkisel Üretim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mohammad Jamal Khan, Agronomi ve Bitki Koruma Bölümleri ile Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği Enstitüsü’nü ziyaret ederek ortak araştırma ve değişim programları konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Peshawer’de ayrıca özel bir üniversite olan Iqra Ulusal Üniversitesi’ni de ziyaret eden ekip, burada Üniversite Rektörü Prof.Dr. Shah Jehan ve Üniversitenin Mali İşler Koordinatörü Dr. Farzand Jan ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Son olarak, Lahore’da bulunan Punjab Üniversitesi ve bu üniversiteye bağlı Moleküler Biyoloji Mükemmeliyet Merkezini (CEMB) ziyaret eden Üniversitemiz ekibi, burada Rektör Prof. Dr. Niaz Ahmed Akhtar, CEMB Müdürü Prof. Dr. Tayyab Husnain ile görüşmeler gerçekleştirdi.

CEMB bünyesinde bulunan araştırma ve uygulama altyapıları ile öğrencilere sundukları olanakları da inceleyen ekip, ayrıca araştırıcılarla toplu ve ikili görüşmeler yaparak işbirliği olanaklarını değerlendirdi.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Pakistan’a 15 günlük çok verimli bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, yaptıkları ziyaret sayesinde Pakistan’da üniversitemizin ikili işbirliği anlaşmalarının bulunduğu üniversitelerin eğitim ve araştırma-uygulama olanaklarını, öğrencilere sundukları olanakları, yaşam koşullarını ve Pakistan kültürünü yakından tanıma fırsatı bulduklarını ifade etti.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?