logo

05 Ekim 2018

Yök’ten Üniversiteye Üstün Başarı Ödülü

NÜNİVERSİTE ÖDÜL 2 ÜNİVERSİTE ÖDÜL 1iğde Ömer Halisdemir Üniversitesi “YÖK Üstün Başarı Ödülleri” kapsamında, ödül almaya hak kazandı. Proje ise; Vestel Savunma Sanayi A.Ş ile ortak yürütülen ‘Hidrojen Teknolojileri ve Yakıt Pilleri’ ödül almaya hak kazandı.

Üniversitelerdeki bilimsel araştırma ile gerçekleştirilen çalışmaları, projeleri, tezleri ve topluma hizmet faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla, Yükseköğretim Kurulu tarafından verilen “Üstün Başarı Ödülleri” sahiplerini buldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen ödüller, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi’nde YÖK tarafından düzenlenen “2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni”nde gerçekleştirilen programla bireysel ve kurumsal olmak üzere iki kategoride dağıtıldı.

Stratejik Planda öncelikli alanlar arasında bulunan enerji konusuna oldukça önem veren ve bu alandaki başarılı çalışmalarına devam eden üniversitemiz; “YÖK Üstün Başarı Ödülleri” Üniversite-Sanayi İşbirliği Ödülü kategorisinde, 2005 yılından bu yana Prof. Dr. Turhan Nejat Veziroğlu Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi çatısı altında Vestel Savunma Sanayi A.Ş. ile birlikte ortaklaşa yürüttüğü ‘Hidrojen Teknolojileri ve Yakıt Pilleri’ konusunda ödül almaya hak kazandı.

Özellikle enerji, tarım-gıda ve nanoteknoloji öncelikli alanlarında gerek öğretim elemanı kadrosu gerekse AR-GE altyapısı açısından oldukça güçlü ve iddialı olan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi; güneş enerjisi, hidrojen teknolojileri, yakıt pili, termal enerji depolama konularının yanında grafen, nanokompozit malzemeler gibi katma değeri yüksek teknolojik ürünler geliştirmekte olup, yürütülen AR-GE faaliyetleri ile ülkemizde ve dünyada önemli bir konuma sahiptir.

Dünya standartlarında bir araştırma ve uygulama alt yapısına sahip olan Merkez çalışmalarına; hidrojen teknolojileri ve yakıt pilleri alt birim ve sistemlerinin geliştirilmesi, ticarileştirilmesi ve dünya pazarında söz sahibi olunması ve ilgili firmalara sağlayacağı desteklerle ülkenin kalkınmasına, sanayileşmedeki yenilenebilir algının ve gerçekleştirilebilirliğin somutlaştırılmasına ve refah seviyesinin iyileşmesine katkıda bulunmak amacı ile devam ediyor.

Vestel Savunma Sanayi A.Ş. ile birlikte, uluslararası önemli ortaklar ile ağlar kurarak toplam 12 patent almasıyla ön plana çıkan Merkez, uluslararası saygın dergilerde ve ulusal/uluslararası konferanslarda sırası ile çok sayıda bilimsel makalede yer alarak, hakkında bildiriler sunulması ile de göze çarpıyor.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin stratejik planında enerjinin öncelikli alanlar arasında yer aldığını belirten Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, YÖK’ün bölgesel kalkınma misyon farklılaşması yaklaşımı kapsamında, üniversite olarak temiz enerji, özellikle güneş enerjisi ve hidrojen yakıt pilleri alanındaki çalışmalarını hızlandırarak devam ettireceklerini ifade etti.

Bu alanda çalışan ekibi güçlendirmeye ve öğretim üyelerini teşvik etmeye gayret edeceklerini dile getiren Rektör Kar; Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin ihtisaslaştığı alanlarda saygın üniversiteler arasında yer alması için yapılacak çalışmaların artarak devam etmesinin ise öncelikli hedefleri arasında olduğunu kaydetti.

KREDİ YURTLAR KURUMUDAN ÖĞRENCİLERE AŞURE İKRAMI

Bor Kredi Yurtlar Kurumu Kız Öğrenci Yurt Müdürlüğü tarafından  Öğrencilere Aşure dağıtıldı. Muharrem ayı dolayısıyla Kredi Yurtlar Kurumu Bor Kız Öğrenci Yurdunda öğrencilere aşure ikramında bulundu.
KYK Bor yurt müdürü Sema Alpat , Anadolu’nun dört bir tarafından gelen öğrencilere aşure ikramını kendisi yaptı. Muharrem ayı dolayısıyla Pamukkale Belediyesi, Kredi Yurtlar Kurumu Kampus Kız Öğrenci Yurdunda aşure hayrı yaptı. Çok sayıda öğrenciye ikram edilen Aşure hayrı etkinliğine Ak Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergun, Bor Kaymakamı Bekir Sıtkı Dağ, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, İlçe Emniyet Müdürü Adil Öztırak, İlçe Müftüsü Cafer Kılınç, Kredi yurtlar il müdürü Faruk Boduroğlu, Niğde Ertuğrul Gazi Kız öğrenci yurt müdürü Fatma Özkul Bor Kız öğrenci yurt müdürü Sema Alpat, Bor Ahmet Kuddusi erkek öğrenci yurt müdürü Hamza Arıcan, Yurt çalışanları ve öğrenciler  katıldı. KYK Bor yurt müdürü Sema Alpat, protokol üyeleriyle birlikte kazandan kepçelerle aşureleri doldurarak öğrencilere ikramı kendileri yaptı. Bor Kaymakamı Bekir Sıtkı Dağ öğrencilerle bir süre sohbet etti.
Kredi yurtlar il müdürü Faruk Boduroğlu öğrencilerimize en iyi imkanların sunulması noktasında Kredi Yurtlar Kurumumuza da desteğimiz devam ediyor. Anadolu’nun dört bir tarafından gelen öğrencilerimizle her platformda bir araya gelmeye çalışıyoruz. Bugünde aşure etkinliğimizde öğrencilerimizle buluştuk. Muharrem ayında da duamız İslam Coğrafyasında kalıcı huzur ve barış ikliminin sağlanması. Muharrem ayında birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin daha da pekişmesine vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.
ÖĞRENCİLERİMİZİN YANINDAYIZ Bor Kaymakamı Bekir Sıtkı Dağ’da anlamlı bir günde öğrencilere yönelik gerçekleştirilen etkinlikten dolayı yurt yetkililerine teşekkür ederek şunları söyledi, “Vatanın her bir köşesinden Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesine gelen öğrencilerimize yönelik anlamlı bir etkinlikteyiz. Öğrencilerimize her zaman sahip çıkmalı, dertlerine derman olmalıyız. Bu anlamda da çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bor Kaymakamlığı olarak  hem KYK’lara verdiği destek hem de bölgede üniversite öğrencilerimize yönelik gerçekleştirdiği faaliyetlerle güzel çalışmalara imza atıyor. Öğrencilerimize öğrenim hayatlarında başarılar diliyorum dedi.
Ak Parti Niğde Millet Vekili Yavuz Ergun da Öğrencilerle bir süre sohbet ederek başarılar diledi.
 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?