logo

16 Ağustos 2018

Dünyanın ötmeyen tek kurbağası 2400 Rakımda Ulukışla’da yaşıyor

Dünyanın ötmeyen tek kurbağası 2400 Rakımda Ulukışla’da yaşıyor 2 Dünyanın ötmeyen tek kurbağası 2400 Rakımda Ulukışla’da yaşıyor 1Dünyanın tek ötmeyen kurbağa türü olan bilinen ve Toros Kurbağası’nın (Rana Holtzi), Niğde’nin Ulukışla İlçesi sınırlarında bulunan Bolkar Dağları’ndaki Karagöl ve Çinigöl ve Eğri gölde yaşayan koruma altındaki bu canlılar dağcılar kadar turistlerin de büyük ilgisini çekiyor.

Bolkar Dağları’nda 2400 ve 2600 rakımda bulunan Karagöl, Çinigöl ve Eğri gölde yaşayan, ‘sessiz kurbağalar’ olarak Toros Kurbağaları’nın su kurbağası ailesinden olsa da onlardan ayıran özellikleri ötmemeleri olduğunu belirten Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Karataş; “Dünya’da sadece Türkiye’nin bu bölgesinde yaşayan Toros kurbağasının yaşadığı yer bu 3 gölümüzde yaşıyorlar. 1984 yılında doğadaki canlıların ve yaşadıkları ortamların korunması amacı ile düzenlenen Uluslararası BERN sözleşmesi ile koruma altına alındığını ve 1800 yıllarından bu yana bu tür sessiz kurbağa olarak da bilindiğini belirtti.

DÜNYA’DA SADECE BURADA BULUNUYOR

Bolkar dağında bulunan Karagöl, Çinigöl ve Eğri göl bizim için son derece önemli diyen Prof. Dr. Karataş; “ Çünkü Dünya çapında endemik olarak bilinen ve Dünya’da sadece Türkiye’nin bu bölgesinde yaşayan Toros kurbağasının yaşadığı yer bu 3 gölümüzde yaşıyorlar. 1800 yıllarından bu yana bilenen bu tür sessiz kurbağa olarak da biliniyor. Bu çok doğru bir şeyde değildir. Çünkü bunlarda tamamen sessizlik yok. Sıradan bildiğimiz bataklık kurbağalarında dış ses kesesi bulunur ve bunlarda iç ses kesesi var.  Birkaç metre mesafeden duyabiliyor” dedi.

ÖTMEYEN KURBAĞA 2400 RAKIMDA YAŞIYOR

Dünya’da tek olarak bilinen Kurbağa türünün ortalama boyları 6- 7.5 santimetre olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karataş; “ Ova kurbağalarından ve bataklık kurbağalarından boyları daha küçüktür. Burada rakım 2400 metre diğer göller ise 2600 rakımlarda yer alıyor. Niğde gibi 1200 gibi rakımlarda bu Toros kurbağası yaşayamaz. Ülkemizde bu tür gibi üç tane daha var. Bunlar Erciyes Kurbağası, diğeri Uludağ Kurbağası ve birde çevik kurbağa vardır. Çevik kurbağa oda yüksek rakımlarda yaşamakla beraber Karadeniz sahil kesimlerinde bulunduğunu ifade etti.

ÖTMEYEN KURBAĞALARIN DİĞER KURBAĞALARDAN BİR DİĞER AYRI ÖZELLİĞİ YÜZÜNDEKİ MASKESİ

Ötmeyen kurbağa olarak bilinen Toros Kurbağasının diğer kurbağalardan ayıran özelliği boyu ve yüz kısımlarında bulunan maskeleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Karataş; “ Bu türün ortak noktaları göz ve burun çevrelerinde koyu kahve rengi ve siyahımsı bir maske bulunuyor. Ova kurbağalarında yani bataklık kurbağalarında bulunmayan bu özellikle dağ kurbağalarını ayırt etmenin mümkün. Bu türün bilim dünyasına tanıtımından beri yaklaşık 150 yıl geçmiş durumda. Bu süre zarfında pek çok yerli ve yabancı araştırmacı defalarca çalıştılar. Bazı arkadaşlarımız meslektaşlarımız bu kurbağalar üzerindeki parazitleri incelemelerde bulunduklarını söyledi.

KARAGÖL, ÇİNİGÖL VE EĞRİ GÖLÜ JEOLOJİK BİR BUZUL GÖLÜDÜR

Prof. Dr. Ahmet Karataş; “ Ayrıca bu dünyada tek olan kurbağaların yetiştiği yerde balık tutmalarda söz konusu. Gölün kenarlarına kurulmuş birden çok ağlar, oltalar bulunmaktadır. Bu gölde zamanında balık yoktu. Sazan balığı bırakıldı zamanında. Bu balıklar gölde yaşayan ve dünya tek olan kurbağalar için ciddi zarar veriyor. 2000 yılının başlarında burada dinamitle balık yakalaması yapılmıştı ve o zaman Toros kurbağalarına ciddi zararlar verilmişti. Yetkililerin burada balık tutulmasını yasaklamaları ve kontrol altına almaları gerekmektedir. Ayrıca Karagöl etrafında kaçak offrood yapanlar tarafından göl etrafında bulunan kurbağalar telef oluyor ve ciddi zarar veriliyor. Bir de göl etrafındaki kampçılar olsun piknikçiler olsun göl etrafına bıraktıkları çöplerle çevreye çok zarar veriyorlar. Bizlerin doğada bıraktığımız iz sadece ayak izlerimiz olmalı ki doğayı öyle korumalıyız. Bu göl çanağı ve çinili göl çanağı bunlar bir jeolojik buzul gölü. Ülkemizin önemsenen doğal ve coğrafi açıdan en zenginliklerinden sayılıyor” diye konuştu.

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?