logo

12 Haziran 2018

Niğde’de Ekili Tarım Arazileri Denetim Altında

51-Niğde’de Ekili Tarım Arazileri Denetim Altında4 51-Niğde’de Ekili Tarım Arazileri Denetim Altında1Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ekili tarım arazileri bir bir kontrol edilerek zararlı canlılara yönelik denetimler yapılıyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ekili tarım arazilerinde denetimler başlatıldı. Ekili tarım arazilerini bir bir gezen ekipler, çiftçilerin ektiği ürünlerin zarar görmemesi için ekili ürünler üzerinde denetim yapıyor. Denetimlerde özellikle ürünlere zarar veren kımıl ve süne isimli canlılara ağırlık veren ekipler, gerekli görülen tarım arazilerinde ilaçlama çalışması yaptırıyor. Yapılan denetimlerle hem ekilen mahsul korunmuş oluyor, hem de çiftçiler kazanmış oluyor.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş; “Süne ve Kımıl gibi zararlıların ekiplerimiz ile birlikte yerinde, sahada bizlerde kontrol ediyoruz. Bu canlılar ekinlerimize zarar veriyor mu? Bu sene ciddi bir sıkıntımız yok. Ama tabi takibi yapılıyor. Ekiplerimiz her bölgede kontrollerini sürdürüyor. Süne ve Kımıl da bir ilerleme varsa tabii ki üreticilerimiz zarar görmesin diye ilaç tavsiyesinde bulunacaklar. Ama şu anda öyle bir şey görünmüyor. İnşallah bu şekilde devam eder. 2017 yılı ürünümüzde sünesiz, kımılsız ve afatsız bir yıl olacağına inanıyor ve Allah’tan temenni ediyoruz” dedi.

Baş, Şu anda yaptığımız incelemede de Buğday’da Kımıl ve Süne zararlısının olup olmadığını yerinde inceledik, kontrol ettik. Ancak eşit değerin altında olduğunu gördük. Zaten geçen yıl da, bu yılda il genelinde bu Süne ve Kımıl zararlıları ile ilgili teknik ekipler oluşturulmakta. Teknik ekipler hem kışlaklarda, hem de hububat alanlarında incelemelerini yapmakta. Ona göre de çiftçilerimize ilaçlama tavsiyelerinde bulunuyorlar. Şu anda gördüğümüz kadarıyla ilaçlamaya da gerek yok. Bu seneki hasat dönemi kazasız, belasız, bol bereketli ürün olsun diye dua ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?