logo

23 Nisan 2018

Üniversitede Karabağ savaşı anlatıldı

Üniversitede Karabağ savaşı anlatıldı 1 Üniversitede Karabağ savaşı anlatıldı 2Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde, Kültürlerarası Dayanışma Kulübü aracılığıyla düzenlenen “Karabağ Savaşı” konulu konferans, büyük beğeni topladı.

Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi Salon 1071’de gerçekleştirilen etkinliğe akademik ve idari personelin yanı sıra öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

İki ülkenin şehitleri anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşımız ile Azerbaycan Milli Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşması Kültürlerarası Dayanışma Kulübü akademik danışmanı Doç. Dr. Bülent Kara tarafından yapıldı. Konuşmasında Türk yurdunun emperyalizm tarafından hedef alınarak kuşatılmaya çalışıldığını ifade eden Doç. Dr. Bülent Kara, “Ana yurdu ile Ata yurdunu birleştirmediğimiz takdirde Türk’ün beka sorunu ortaya çıkacaktır. Türk’ün beka sorununu yerli ve milli olarak çözebilmenin yegane yolu 15 Temmuz’dan bu yana bizde oluşan kutsal ruh ile birlikte hareket etmektir” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Azerbaycan Türk Kültür Tanıtım Sorumlusu İmdat Avşar, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin tarihsel süreci hakkında bilgiler vererek, “Azerbaycan ile Türkiye’nin yüzyıllardan beri devam eden bir kader birliği var. İnsanlarımız ve dillerimiz ikiz kardeş kadar birbirine benzemektedir” diye konuştu.

Ardından kürsü alan Azerbaycanlı Milli Şair Gülşen Behbud ise İbad Hüseyinli’nin hayatına dair kesitleri katılımcılarla paylaştı.

Programda, İbad Hüseyinli’nin kahramanlığını anlatan belgesel tanıtım filmi gösteriminin ardından Karabağ Savaşı Kahramanı İbad Hüseyinli’nin konuşması yer aldı. Savaşa ve hayata ilişkin hatıratlarını katılımcılarla paylaşan İbad Hüseyinli, “Vatan yolunda yürüyen gençler asla ölmezler. Vatanı korumak ve kahramanlık sadece savaşarak olmaz. Her zaman vatan için gönülden çalışmak da bu yolda yürümek demektir” ifadelerini kullandı.

Beğeni toplayan program sonunda; Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Bekir Çınar tarafından İbad Hüseyinli’ye, Niğde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Doç. Dr. Hamdi Doğan tarafından Gülşen Behbud’a, AK Parti İl Başkanı Mahmut Peşin tarafından İmdat Avşar’a teşekkür belgesi, Niğde Baro Başkanı Avukat Hüseyin Demirbilek tarafından da tüm konuşmacılara katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

Etkinliğin ardından Rektörlük Binasını ziyaret eden İbad Hüseyinli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan ile bir süre sohbet ettikten sonra, programlarından dolayı ziyarette bulunamayan Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar’a iletilmesi için kendisine bir halı hediye etti.

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?