logo

04 Nisan 2018

Nefes Kredisi Yeniden Başlıyor

Nefes Kredisi Yeniden BaşlıyorNiğde Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık, Düşük faiz oranı ve uzun vadesi ile geçtiğimiz sene KOBİ’lere cansuyu olan TOBB Nefes Kredisi Projesi yeniden başladığını duyurdu.

Niğde Ticaret Borsası Başkanı Zafer Uyanık ; “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) finansmana erişimde yaşadıkları sıkıntılara çözüm sağlamak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Niğde Ticaret Borsasının da katkıları ile TOBB Nefes Kredisi Projesinin bu yıl yeniden başlatıldı. Konu ile ilgili açıklama yapan Niğde Borsa’sı (NTB) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık; “Faiz oranlarının yükselişe geçtiği bir dönemde KOBİ’lerimizin finansmana ulaşmakta yaşadıkları sıkıntılara bir nebze çözüm sağlayabilmek için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde Nefes Kredisi projesi 2018 yılında yeniden başlatıldı. Bu proje kapsamında Borsamız üyelerimize nefes kredisi için finansman karşılığı ayırdığı tutar 1 milyon lira olup, üyelerimize kullandırılmak üzere üyelerimize toplam 15 milyon TL tutarında bir kaynak sağlamış olduk” dedi.

Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık; yapmış olduğu açıklamada Nefes Kredisinin şartları ile ilgili detayları da anlattı. Nefes Kredisi kullandıracak anlaşmalı bankalar, Ziraat Bankası ve Denizbank bu bankaların herhangi birine başvuru yapılabilecek. Nefes Kredisi Koşulları, Kredinin brüt faiz oranı aylık %0,99, olup toplam kullanılabilecek azami kredi tutarı firma başına iki yüz bin TL dir. Nefes Kredisi vadesi ise ilk altı ay ödemesiz olup (sadece faiz ödenecektir)  altı aydan sonra kredinin tamamı 12 eşit taksitte ödenecek. Kredi Süreci Nasıl İşleyecek, Niğde Ticaret Borsası Üyesi KOBİ, Borsamızdan “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu” için faaliyet belgesi isteyecek. KOBİ, aldığı faaliyet belgesi ile 2 bankanın Niğde genelindeki şubelerine giderek TOBB Nefes Kredisi başvurusu yapacak. Bankalar, KOBİ’nin TOBB Nefes Kredisi başvurusunu alacak, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek. Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ’ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracak” diye konuştu.

Banka Masrafları en fazla 51 TL olacağını belirten Uyanık; “ Bankaların TOBB Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının %0,03’ü (on binde üç) ile sınırlı olacak. Dolasıyla bankalar 51 TL’nin üzerinde masraf almayacak. KOBİ’lerimizi düşük faizin yanı sıra düşük masraftan da yararlanacak” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?