logo

05 Şubat 2018

Yıllık 28 Milyon Lira Kâr Sağlayan Cezaevi

Yıllık 28 Milyon Lira Kâr Sağlayan Cezaevi 1 Yıllık 28 Milyon Lira Kâr Sağlayan Cezaevi 2Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu, bünyesinde faaliyet gösteren ve hükümlülerin çalıştığı atölyelerle devlete yıllık 23 milyon 800 TL kâr sağlıyor.

Çalışanlarının tamamen hükümlülerden oluştuğu döşeme, mobilya, demir doğrama, montaj atölyeleri gibi yaklaşık 28 iş kolunda Türkiye geneline hizmet sağlayan Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu, örnek bir kurum olarak çalışmalarını her geçen gün artırıyor. Hükümlüler, cezalarını infaz edip tahliye olduktan sonra dışarıda da iş kurarak meslek sahibi olabiliyor.

Meslek kollarıyla katkı sağladıklarını ifade eden Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, ”Bu hükümlüler dün içimizde olan insanlardı. Yarın yine içimizde olacaklar. Bunlar kimimizin dayısı kimimizin kardeşi, kimimizin amcası, kimimizin çocuğu, kimimizin eşi. Önemli olan işledikleri suçun kesinleştikten sonra burada infazlarını gerçekleştirirken yarın tekrar içimize döneceklerini unutmadan, onları yeniden içimize almak için sosyalleştirmek. Açık ceza infaz kurumları da bunlar için en önemli kurumlarımızdan biridir. Buradan çıktıktan sonra da bir sene de denetimli serbestlik çerçevesinde cezalarını infaz etmektedirler. Çalışılan iş yerlerinde muhakkak kar etmek esastır. Burada temel amaç para kazanmaktan çok, devlete maliyeti olan bu insanlarımızın maliyetini minimize etmektir. Birinci önceliğimiz de nasıl meslek öğreterek kendi hayatlarını idame ettirebilmek için nasıl katkı sağlayabileceğimiz” dedi.

Kamu yararına sosyal görev yürüttüklerini belirten Cumhuriyet Başsavcısı Dönmez, ”Biz daha çok kamu kurumlarına, adliye saraylarına ve cezaevlerine çalışıyoruz. İhale kapsamı dışında bir kurumuz. Özel sektörden de çok talep var. Bizler burada kamu yararına bir sosyal görev yürütmekteyiz ve görevimizi devam ettirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun halen 1200 hükümlüyü bünyesinde barındırdığını, bu hükümlülerin bir kısmının kapalı ceza infaz kurumlarında cezaların bir bölümünü yattıktan sonra iyi hal kararı alınarak gönderilenler olduğunu söyleyen Dönmez, şunları söyledi: “Bu hükümlülerin bir kısmı da taksirli suçlarda 3-6 yıl ceza alarak direkt buraya gönderilenlerden oluşmaktadır. Açık ceza infaz kurumlarında iş yurtları yasasına dayalı kurumlardır. Bunlar hükümlülerin topluma yeniden kazandırma faaliyetleri çerçevesinde çağdaş infaz gereğince de bunları yeniden topluma kazandırmak amaçlı çalışmalar çerçevesinde barındırılmaktadır. Kurumumuzda 28 iş kolumuz vardır. Bunlardan bazıları  kamu kurumlarındaki tefrişatlar yapılması konusunda koltuk atölyemiz, mobilya atölyemiz ve demir doğrama bölümü olduğunu söyledi.

Dönmez, hiç mesleği olmayan, dışarıda hiç bu işi yapmayan hükümlülerin 6 ay meslek öğrenme kurslarına tabi tutulduğunu, ardından kalfalık ve ustalık olarak bu insanları tahliye ettiklerini anlatarak “Atölyelerimizden tahliye olarak dışarıda iş kuran hükümlülerimiz bulunmaktadır.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?