logo

02 Şubat 2018

Özegen, Havaalanında Son Noktayı Koydu!

 

Aerdoğan özegen1K Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen Niğde’ye yapılması planlanan havaalanı konusunun artık polemik konusu yapılmaması gerektiğini ifade ederek; “İnşallah havaalanımız yapılacak ve bu şehrin insanları da bu havaalanından istifa edecekler” dedi.

Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen katıldığı bir televizyon programında, Havaalanı konusunun artık polemik konusu yapılmaması gerektiğin söyledi.  Niğde Havaalanı’nın yerel bir vaat olmadığına dikkat çeken Ak Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, “Çarşıda pazarda vatandaşlarımız bize soruyor havaalanı ne oldu diye. Bir kez daha söylüyorum havaalanı konusu resmi gazetede yayınlandı. Havaalanı konusu bizim yerel politik bir vaadimiz değil. Ak Parti iktidarlarının vaat etmiş olduğu bir konu. Bunu da biz ciddi olarak ilk kez 7 Haziran seçimlerinde vaat ettik. İnşallah havaalanımız yapılacak ve bu şehrin insanları da bu havaalanından istifa edecekler” dedi.

HAVAALANI İSTEĞİ OLMASI

GEREKEN BİR DURUMDUR

Niğde Havaalanı konusunun olduğundan fazlaca abartılarak kamuoyu oluşmasına sebep olan bir proje olduğunu belirten Özegen, “Niğde’de Havaalanı konusunun aslında, olduğundan fazlaca çok abartılarak kamuoyu oluşmasına sebep olan bir proje olduğunu düşünüyorum. 1992 yılında dönemin iktidarı Doğru Yol Partisi tarafından il özel idaresi üzerinden, dönemin ulaştırma bakanı Ömer Barutçu bey tarafından bir temel atıldı.

Bunların içinden Nevşehir Havaalanı, DYP Nevşehir Milletvekili Esat Kıratlıoğlu beyin oğlu Ahmet Kıratlıoğlu Türk Hava Meydanları Genel Müdürü olması hasebiyle, Türk Hava Meydanları Genel Müdürlüğünün devreye girmesiyle tamamlandı. Diğer illerde il özel idareleri aracılığıyla başlanan havaalanları maalesef yapılamadı ve atıl kaldı

Kamuoyunda bu konu farklı anlaşıldığı için böyle biraz ayrıntı vermek istedim. Dolayısıyla tabi ki, havaalanı özellikle Ak Parti İktidarları döneminde, sayın başbakanımızın ifadesiyle havayolunu halkın yolu yapan bir iktidar dönemi. Elbette ki, Niğdeli hemşerilerimizin de bir havaalanı istekleri ve arzuları hem doğal hem de olması gereken bir durumdur” şeklinde konuştu.

Havaalanı konusunun üzün süre gündemde tutulduğunu belirten Ak Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, “Benim 2002-2007 dönemi milletvekilliğimde havaalanı konusu bizim gündeme aldığımız bir konu değildi. O gün Türkiye’de ekonomik bir kriz olmuş ve büyük projeler devlet tarafından yüksek planlama kurulu kararıyla iptal edilmişti. Bunların başında da yine havaalanı da o dönemde programdan çıkarılmıştır.

Hükümetimiz ve bizler ilk kez 7 Haziran seçimlerinde Havaalanı vaadini verdik. Bunu vaat ettik. Ama ne oldu 7 Haziran seçimlerinde Ak Parti İktidar olamadı. Aradan 6 ay geçti seçim yenilendi. 1 Kasım seçimleri oldu. 1 Kasım seçimlerinden sonra bir başbakan değişikliği oldu. Bunlar çok önemli değişiklikler, bu değişiklikler başka bir ülkede yapılsa o ülkede ekonomi, istikrar ve yatırım bunların hiçbiri konuşulamaz.

Arkasından bu ülke tarihinde hiç olmayan ve dünya tarihinde de örneği gözükmemiş bir hain darbe girişimiyle muhatap olduk. 15 Temmuz hain darbe girişimi. Bu darbe girişiminde bırakın yatırımı şunu bunu ekonomiyi bile hiç sarsmadan ayakta tutabilmek herhalde milletimizin takdirindedir.

Şimdi Allah aşkına seçimin üzerinden 2 yıl geçti. İki yıl içerisinde bu kadar olumsuz şeylerin arkasından bir referandum yapıldı. Arkasından Güney Doğu’da terör örgütlerinin birleşerek hendek eylemleri ve bölgedeki gelişmeler ile Suriye Savaşı ardından 3,5 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor olmamız, şimdi de bunun üzerine sınırlarımızda birçok operasyonu bugüne kadar yapıyorduk şimdi de fiili olarak sınır ötesinde bir operasyon yapıyoruz. Şimdi ben Niğdeli hemşerilerime soruyorum 2 yıl içerisinde Allah aşkına, şeytan taşlamaktan ibadet yapmaya vakit mi vardı da biz söylediğimiz bir şeyi yerine getirmedik” dedi.

HAVAALANI KONUSU

İSTİSMAR EDİLİYOR

Ak Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen havaalanı konusunun istismara çok açık bir konu olduğunu belirterek, “Sayın başbakanımız burada partimizin il kongresinde hükümetin başbakanı olarak, açık olarak Niğde Havaalanıyla ilgili son noktayı koydu. Tabi Niğdeli şunu bilmeli şuanda mevcut havaalanı yerinde yapılan çalışma ve işlemlerin hiçbir önemi ve kıymeti yok. Yeniden sıfırdan bir havaalanı yapılmak durumunda. Çünkü 1990’lı yılların şartlarına göre hazırlanmış çok küçük bir pistle hazırlanmış bir havaalanı söz konusuydu. Dolayısıyla şuanda proje resmi gazetede yayınlandı. Bununla ilgili proje ve fizibilite ihalesine çıkıldı. Projesi tamamlandıktan sonrada zaten yatırım programına dahil ediliyor.

Tabi ki, biz 2015 yılında her şeyin normal şartlarda gideceğini düşünerek 2018 yılının sonlarında bu havaalanının biteceğini öngörüyorduk. Ama biraz önce saydığım konuları herkes elini vicdanına koysun öyle konuşsun” dedi.

Artık havaalanı konusunun Niğde gündeminde tartışma konusu yapılmaması gerektiğini belirten Özegen, “Dolayısıyla bu aşamadan sonra artık havaalanı konusunun bir tartışma konusu olması biraz kasti olur. Buna gerek yok, bu şehir hepimizin ve hepimiz aynı gemideyiz. Bunlardan kimseye de bir siyasi sonuç çıkmaz. Diliyorum ki, şehrimize yapılacak havaalanı efektif çalışır. Çünkü Nevşehir’e başbakanımızla birlikte geldiğimizde Nevşehirliler Antalya-Nevşehir arasına uçak seferi konulmasıyla ilgili talepte bulundular. Geçmişte bu sefer konulmuş fakat maalesef çalışmamış. Ama ben Niğde’de bu kadar havaalanı konusu konuşulduğuna göre, havaalanımız bittiğinde de Niğdeli hemşerilerimizin daha çok havayoluyla seyahat etmeyi tercih edeceklerini ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

NİĞDE ULAŞIMIN MERKEZİ HALİNE GELİYOR

Ankara-Niğde Otoyoluyla birlikte Niğde’nin ulaşımın merkezi konumuna geleceğini belirten Ak Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, “Tabi ki, havaalanı konusu uzun süre gündemde tutuldu. Biraz öncede bahsettiğim gibi benim 2002 yılında ekonomik kriz ile birçok büyük proje yatırım programından çıkarılmıştır. Bunlardan biriside otoyol projesiydi ve yatırım programından çıkarılmıştı. Biz 2002-2007 döneminde yine Ak Parti iktidarlarında o otoyol projesini tekrar programa aldırarak, Niğde çıkışına kadar devam ettirdik. Şimdi de Ankara’ya kadar olan diğer aşaması ihale edildi. Ankara’dan başlamak üzere 5 etap olarak çalışmalar yapılacak ve Allah kısmet ederse 3 yıl içerisinde tamamlanacak. Böylelikle Orta Doğu’yu Avrupa’ya bağlayan İpek Yolunun otoyolla tekamül etmesi sağlanacak. Buda Niğde’yi ulaşımın merkezi haline getirecek çok büyük ve önemli bir proje” ifadelerini kullandı.

NİĞDE MODERN SAĞLIK TESSİNE KAVUŞUYOR

Özegen, yüksek planlama kurulunun kararıyla Niğde’ye dev bir hastane kazandırıyor olduklarını bilirterek, “Bakın biz şimdi bu havaalanının üzerine şuanda sessiz soluksuz yüksek planlama kurulunun kararıyla Niğde’ye dev bir hastane kazandırıyoruz. Bu bizim seçim taahhüdümüz değildi. Tıp Fakültesini taahhüt etmiştik, fakültemiz açıldı ve öğrencilerimiz öğretim görüyor. Şimdi Niğde’nin devlet hastanesi geçmiş yıllarda benimde uğraşlarım sonucunda başlatılmış olan bir projeydi ve Ak Parti iktidarları döneminde bitirildi. Günümüzde o hastanemiz yetersiz kalıyor. Şimdi ise neredeyse 1000 yatağa yaklaşan adeta şehir hastanesi büyüklüğünde çok konforlu bir sağlık tesisine kavuşuyoruz. Bu tesisin maliyeti havaalanının maliyetinden daha yüksek bir maliyetle yapılıyor. Hiç kimse bunu söylemiyor. Niğde’ye yeni bir sağlık tesisi kazandırıyoruz” dedi.

Büyük projelerin hayata geçmesinin belirli bir zaman alacağını belirten Ak Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, “Tıp fakültemiz yapıldı ve açıldı. Niğde’ye yeni bir sağlık tesisi kazandırıyoruz. Enerji İhtisas Bölgemiz ilan edildi. Yani bir şey ilan edilince orada demlikten çay döküp içer gibi içemiyorsunuz. Bunlar büyük projeler zaman alan projeler. Karapınar beş yıl önce ilan edilmişti. 2017 yılında yapıldı. Orada enerji bakanımız ne dedi, kinci aşamada Niğde var, Niğde Enerji İhtisas Bölgesi ihaleye çıkacak. Bunun yeri, teknik çalışması bütün banların hazırlıkları belli bir zaman alıyor. Yani bir çocuğun dünyaya gelmesi dokuz ay süre olduğu yerde büyük mega projelerle ilgili belirli bir zaman geçmesi gayet doğal bir süreçtir” dedi.

Ben buradan Niğde’deki herkese bir çağrı yapıyorum diyen Özegen, “Bütün bunları biz vaat ettik. Havalanı, enerji ihtisas bölgesi, hızlı tren, Ecemiş Suyu vs. hepsini biz söyledi. Bu işleri konuşanlar Niğde’ye vizyon proje olarak bir proje çıkarsınlar onu da biz takip edelim siyasetçi olarak. Şimdi bizim ortaya koyduğumuz projeleri çeşitli platformlarda sanki bir şey üretmişler gibi Niğde’nin bir sorununu gündeme getiriyorlarmış gibi, bakıyorum tereciye tere satıyorlar” dedi.

Biz siyasetçiyiz, Niğde’yi temsil ediyoruz diyen Özegen; “Niğdeli hemşerilerime müteşekkilim bizlere oy verdiler vekaletle bizi temsi etsin diye. Bizde onların her sorunuyla ilgilenmek zorundayız. Bu şehrin her derdiyle dertlenmek zorundayız. Bende bu şehre kendimi çok borçlu hissediyorum. Hem hemşerilerimi çok seviyorum hem şehrimi çok seviyorum. Onun için bu işlerin polemiğini yapanlara önerim şudur, Niğde’ye bir vizyon projesi getirdiler de biz o projenin takipçisi olmadık mı? Her şeyi siyasetçilerden beklerken kahvelerde boş avare kasnak gibi söz üretmek yerine, hepimizin Niğde’ye ülkeye değer katacak bir şeyler yapması lazım” ifadelerini kullandı.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?