logo

18 Aralık 2017

Kadına şiddetin başını eğitimsizlik çekiyor

KADINA ŞİDDEDT 2 KADINA ŞİDDEDT 1Niğde Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı avukat Gamze Eryigit, Türkiye genelinde artan kadına yönelik şiddetle alakalı yaptıkları basın açıklamasında kadına yönelik şiddetin en önemli sebeplerinden bir tanesi eğitimsizlik olduğunu ifade etti.

Avukat Gamze Eryiğit, “Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele Türkiye’de özellikle kadınlar tarafından gündeme taşındı ve uzun yıllar “bir insan hakları ihlali” olan şiddetle mücadele yine kadınlar tarafından sürdürüldü. Sorunun sadece kadın sorunu olmadığı yaşanan acı olaylar ile ortaya çıkmakta ve bu sorunların çözümü için sağlıklı bir toplum yapısının oluşturulmasında herkesin el ele vermesi gerektiği mutlaktır. Kadına Yönelik Şiddete ve Aile içi Şiddete Son vermek İçin El Ele yürünmeli Bu utanca son demek için toplum dayanışması gösterilmelidir” dedi.

Avukat Gamze Eryiğit; “Kadınlarımızın Cumhuriyet devrimleriyle elde ettikleri kazanımların gerek korunması gerekse geliştirilmesi amacı ile gerek yasalarda gerekse toplumsal cinsiyet bakış açısında kadınlara karşı her türlü ayrımcılığı, şiddeti önlemek, bu konuda farkındalığı artırmak için öncelikle İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile ülkemizin onayladığı ve Anayasamız kapsamında yasalardan da önce gelen başta “BM Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi sözleşmesi” olmak üzere, “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” ile bu kapsamda onaylanacak tüm sözleşmeler çerçevesinde kadının insan hakları için yasal, toplumsal çalışmalarda bulunmaktır” diye konuştu.

Tüm şiddet mağdurları Adliyedeki Adli yardım bölümünden kendilerine ulaşabileceklerini belirten Avukat Gamze Eryiğit, “Bizde Niğde Barosu bünyesinde Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak kadına ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için bir çok çalışma yaptık ve çalışmalarımızda yoğun bir tempoyla devam etmektedir. Tüm şiddet mağdurları  adliyemizdeki adli yardım bölümünden bizlere ulaşabilmektedirler. Maddi durumu el vermediği için dava açamayan, eşinin şiddetine katlanmak zorunda kalan mağdur bayanlara da Baromuz bünyesinde bulunan adli yardım aracılığıyla kendilerinden hiçbir ücret talep edilmeksizin hukuki destek sağlanmaktadır. Ancak Kadına yönelik şiddetle mücadelede köklü ve gerçekçi bir çözüm için; kolluk, adalet, sağlık, sosyal hizmet, çalışma gibi bir çok sektörün; devlet, sivil toplum, medya ve özel sektör gibi bir çok tarafın bütüncül yaklaşım temelinde, uzun soluklu ve kararlı mücadelesine ihtiyaç vardır. Sonuç olarak belirtmek isteriz ki; kadına yönelik şiddete ve aile içi şiddete son vermek için el ele yürünmeli bu utanca son demek için toplum dayanışması gösterilmelidir” şeklinde konuştu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?