logo

02 Kasım 2017

Bin 473 hastaya evde bakım hizmeti verildi

NIGDE'DE 4 BIN 70S HASTAYA EVDE BAKIM HIZMATI VERILIYOR ADNAN CELEBI NIGDE DHA

Bin 473 hastaya evde bakım hizmeti verildi1Niğde il Sağlık Müdürlüğü ‘Evde Sağlık Hizmetleri ekipleri, kapı kapı dolaşarak hastalara evde sağlık hizmeti sunuyor.

Niğde   İl Sağlık Müdürlüğü’nün yatağa bağımlı hastalar için oluşturduğu ‘Evde Sağlık Hizmetleri Merkezi’ndeki ekipler, kapı kapı dolaşarak hastalara evde sağlık hizmeti sunuyor. Ekibin başında bulunan doktor, yatalak hastaları muayene ediyor, hemşirelerse pansuman ve benzeri hizmetleri sunuyor.

Niğde’de 2017 yılı içerisinde bulunan Bin 473 hastayı belli periyotlarla 5 bin 259 kez ziyaret eden doktor, hemşire ve sağlık memurundan oluşan ekip, hastalarla birebir ilgilenerek yönlendirmelerde bulunuyor.

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, kurdukları bu merkezle 2017 yılı içerisinde şimdiye kadar Bin 473 hastaya hizmet verdiklerini söyledi. Evde sağlık hizmetinin ücretsiz yürütüldüğünü ifade eden Yılmaz “Evde sağlık hizmetleri, ilk aşamada yatağa bağlı hastalar olmak üzere, bedensel engeli nedeniyle evde tıbbi desteğe ihtiyacı olan, KOAH ve solunum sistemi hastalığı olan, ileri derece kas hastalığı olan bireylere evinde ve aile ortamında hizmet sunuyor. Amacımız, hastalığın ve hastane şartlarının oluşturduğu etkiyi en aza indirmek ve yaşam kalitesini yükseltmektir. ” dedi. Telefonla, aile hekimleriyle ve başvuru formuyla müracaatların yapılabildiğini kaydeden Değirmencioğlu hastaların kayıtlarını dijital ortamda tutulduğunu söyledi.

Değirmencioğlu şunları söyledi: “Sağlık dosyaları şimdiye kadar yaşadığı sağlık sorunları, halen devam eden hastalığının seyri, geçirdiği tedavi aşamalarından oluşur. Daha sonra mobil ekibimiz hastanın ihtiyaçları doğrultusunda bir bakım planı hazırlar. Bu bakım planı varsa vücutta oluşan yatak yaralarının pansumanı, sonda takılması, hekim önerileri doğrultusunda ilaç uygulamaları, serum takma, takipli hastalardan kan alma gibi tıbbi uygulamalarla beraber hastaya psikolojik destek sağlamasını içeriyor. Hastanın durumuna göre günlük, haftalık, aylık ziyaretlerde ihtiyacı olan tıbbi bakım yapılır. Tedavi amaçlı hastaneye sevki gereken hastaların da nakilleri yapılır. ” Dedi

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?