logo

31 Ekim 2017

Niğde’de Ürün Çeşitliliği Artıyor

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNiğde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş; “Hiç şüphe yok ki, Niğde bir tarım kenti, Niğde bir tarımsal sanayi şehri. İl nüfusunun yaklaşık yarısı kırsal kesimde yaşıyor” dedi.

İlimizde çok çeşitli tarımsal ürünler üretildiğini belirten İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Baş, İlimizin coğrafi olarak Türkiye coğrafyasının % 1’ini, Tarımsal arazi varlığı bakımından ise % 1.16’sını oluşturduğunu söyledi.

“81 İl arasında tarımsal arazi varlığı sıralamasında 38. sıradayız” diyen  Baş; “Buna bağlı olarak ürettiğimiz ürünlerle tarımsal hasıla sıralamasında ise 81 il arasında 24. sıradayız. Yani % 38 arazi varlığı sıralamamız hasıla bakımından 24. Sıradayız” dedi.

Niğde’nin katma değeri yüksek ürünler ürettiğine değinen Baş; “Her yıl değişmekle beraber yılda 600 Bin ila 800 Bin arası patates, 415 Bin ton elma, 10 Bin ton 9 kiraz, 25 Bin ton üzüm üretiliyor, Bin ton çilek, 25 Bin ton kavun-karpuz, 45 Bin ton domates, 17 Bin ton kuru fasulye, 5 Bin ton nohut, 201 Bin ton yonca, 170 Bin ton slaj mısır, 400 Bin ton süt, 90 Bin ton ticari firmalarda yumurta üretiliyor” dedi.

İlimizin bir yıl içerisinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yaklaşık 60-65 Milyon TL arasında karşılıksız hibe almakta olduğunu belirten Baş; “Bunun içerisinde İl Özel İdaresi ve KOP destekleri hariç. Bu saydığım ürünler ana ürünlerdir.  Bunun dışında tabi birçok ürün daha üretiliyor. Niğde İli İç Anadolu Bölgesinde olmasına rağmen tek tip ürün vardır. Ancak Niğde bunun dışında birçok değişik ürün üretiyor ve katma değer kazanıyor” dedi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?