logo

24 Ekim 2017

AKSARAY – ULUKIŞLA DEMİRYOLU PROJESİ BAŞLIYOR

AKSARAY – ULUKIŞLA DEMİRYOLU PROJESİ BAŞLIYORTCDD Genel Müdürlüğü 3 ilden geçecek olan 86 km uzunluğundaki Aksaray Ulukışla Demiryolu projesine başlıyor. TCDD, 856 milyon 324 bin 570 TL’ye gerçekleştireceği Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesi ile kuzey-güney yönlü bölgelerin birbirleri ile bağlantısı ve diğer tren hattıyla entegrasyonu sağlamayı hedefliyor.

AKSARAY – ULUKIŞLA DEMİRYOLU PROJESİ

Aksaray, Niğde ve Konya’dan geçecek ve toplamda 86 kilometre uzunluğunda hatta sahip olacak Aksaray – Ulukışla Demiryolu ile yolcu ve yük taşıma hedefleniyor. Ulaşımı rahatlatacak olan proje, diğer hatlarla entegre olacak.

Aksaray – Ulukışla Demiryolu;

Aksaray’a bağlı Bahçesaray, Taşpınar, Akçakent Köyü

Niğde Bor’a bağlı Obruk Köyü,

Konya Emirgazi’ye bağlı Koçkıran ve Susuzköy Mahallesi, Ereğli’ye bağlı Zengen, Acıkuyulu, Yukarıgöndelen, Aziziye ve Çakmak Mahallesi’nden geçecek

Hattın kaç km’si hangi ilde olacak?

Aksaray – Ulukışla Demiyolu’nun;

Başlangıç noktası ile 28,7 kilometre arası Aksaray Merkez’de,

28,77 kilometre ile 33,9 kilometre arası(5,2 km) Konya Emirgazi’de

33,9 kilometre ile 43,2 kilometre arası(9,3 km) Niğde Bor’da

43,2 kilometre ile 86,089 kilometre arası(42,089 km) Konya Ereğli’de bulunacak.

Ayrıca demiryolu güzergâhında;

2 Siding,

1 yükleme-boşaltma istasyonu (OSB bölgesinde),

55 alt geçit,

71 kutu menfez,

14 üstgeçit köprüsü,

7 köprü inşa edilecek.

Ayrıca güzergah boyunca hiç tünel olmayacak.

SAATTE 200 KM HIZA ULAŞACAK

Uzunluğu 86,089 kilometre olarak planlanan Aksaray Ulukışla Demiryolu Projesi yük ve yolcu hizmetinde kullanılacak. Elektrikli ve çift yönlü hat, yolcu trenlerinin 200 km/s’e, yük trenleri için 80 km/s’lik bir hıza ulaşmalarına imkan verecek. Hattın her iki tarafında 50-60 metre arasındaki bölgelerin kamulaştırılması da planlar arasında yer alıyor.

Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesi Türkiye’nin raylı hatlarındaki kuzey güney yönlü bağlantılardan biri olarak belirlenerek yapımı planlanan Manavgat-Kayseri Demiryolu proje hattının 128,95 kilometresi ile 130,45 kilometreleri arasına konumlandırıldı.

PROJE AMAÇLARI

Aksaray – Ulukışla Demiryolu projesi güzergahını kapsayan bölgede ulaşımın genelde karayolu ile sağlandığı biliniyor. Öngörülen demiryolu hattının Karadeniz, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerini birleştirecek olması, hem Samsun hem de Mersin Limanlarını ulaşılabilir kılması nedeniyle yerel ve uluslararası yük ve yolcu ulaşımı açısından önemli bir işleve sahip olması bekleniyor.
Hızlı demiryolu yapımında, dev adımlarla ilerleyen Türkiye, Ankara merkez olmak üzere İstanbul-Ankara-Sivas, Ankara-Afyonkarahisar-İzmir ve Ankara-Konya koridorlarını çekirdek ağ olarak belirledi.

Dünyada 8, Avrupa’da 6. sıradayız

Türkiye’nin 15 büyük ilinin yüksek hızlı trenle birbirine bağlanması planlanarak öncelikle Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Eskişehir-Konya ve Ankara-İstanbul hatlarında YHT işletmeciliğine başlandı. Türkiye kısa zamanda yüksek hızlı tren işletmeciliğinde dünyada sekizinci, Avrupa’da altıncı ülke oldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?