logo

23 Ekim 2017

Niğde’de 120 Bin Metrekare Halı Dokundu

HALICILIK (3) HALICILIK (1)1972 yılında kurulan Niğde Halıcılık Birliği yıllardır Niğde’nin genelinde halıcılık kursları açarak, binlerce kadının bu kursalar katılarak hem meslek öğrenmiş hem de aile bütçelerine katkı sağladı.

Bu güne kadar 120 Bin metrekareden fazla el halısı dokutan Niğde Halıcılar Birliği halıcılık kurslarının sayısının artması için çeşitli projeler yürütüyor.

Niğde Merkezde açılan halıcılık kursunda altı ülkeden 50 civarında mülteci/geçici koruma altındaki kadın hem halı dokumayı öğrenerek aile bütçelerine katkı sağlıyor, hem de Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan kursta Türkçe öğreniyorlar. Ayrıca farklı kültürlerden gelen bu kursiyerler hem birilerini tanınıyor hem de Türkiye’ye uyum süreçleri hızlanıyor.

Niğde’de ayrıca Bor Merkez, Çamardı Merkez ve Burç Köyü, Altunhisar Karakapı Kasabası, Çiftlik Kitleri’de İŞKUR aracılığı ile Meslek Eğitim kurları açıldı. Bu kurslara devam eden 120 civarında kursiyere İŞKUR tarafından günlük 35 TL harçlık ödendi. Bu kurslarda halı dokumayı öğrenen kursiyerler Niğde Halıcılar Birliğinin sözleşme yaptığı firmalara halı dokuyarak aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

Niğde Merkez İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başta olmak üzere kursların bulunduğu ilçelerde vakıflarda üretimin teşvik edilmesi, milli istihdam seferberliği kapsamında işgücü piyasasında yer alabilmeleri için çeşitli yardımlarla kurslara katılan kadınlara destek verilmektedir.

Halıcılar birliği tarafından Halk Eğitim Merkezleri, İŞKUR, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları işbirliği ile 2017 yılında da halıcılık kursları açılarak, yeni kursların açılması içinde çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

2018 yılında da hem İŞKUR hem de diğer desteklerle halıcılık kurslarının sayılarının artırılması için alan çalışmalarının devam ettiği öğrenilirken, hem Niğde Halıcılar Birliği hem de Halk Eğitimi Merkezleri tarafından devam ettiği belirtildi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?