logo

19 Eylül 2017

Niğde’de Ermeni Kilisesi önüne park

Niğde'de Ermeni Kilisesi önüne park 2 Niğde'de Ermeni Kilisesi önüne park 1Niğde Belediyesi mahallelere yeni parklar kazandırmaya devam ediyor. Bu kapsamda uzun zamandır restorasyon çalışmaları süren ve çevre düzenlemesi yapılan Ermeni Kilisesi önünde Saray Parkı yapılarak mahallelinin hizmetine sunuldu.

Kamulaştırılma bedeliyle yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olan Saray Parkı’nın açılışında yaptığı konuşmada müjdeler veren Başkan Akdoğan, ‘’ Önceki gün yaptığımız ihaleyle Kayardı Mevkii’ne yaklaşık 100 dönümlük bir Kentpark yaparak ilimize kazandıracağız. Şuanda Niğde Belediyesi olarak 7 ayrı noktada park çalışmamız devam ediyor. Bu parkımızın açılışını yapmayı çok istedim. Çünkü 5 yıldır emek veriyoruz. Parkımızın şehrimize hayırlı olmasını diliyorum’’

ŞEHRİMİZİN EN ESKİ MAHALLESİ

Akdoğan, Niğde Belediyesi olarak şehir genelinde hizmete sunulan parklara açılış yapmadıklarını fakat Saray Parkı’nın sembolik bir önemi ve özelliği olması açısından ve mahallelinin 20 yıla yakın bir süredir isteği olduğu için açılışını yaptıklarını söyledi. Akdoğan,’’  Geçtiğimiz yıl Sarıköprü Mevkii’ne bu parkımızdan daha büyük 3 adet park yaptık fakat hiçbirine açılış yapmadık. Buranın bir özelliği var. 20 yıldır dile getirilen bir yer ve şehrimizin en eski mahallesi. Tescilli bir mahalle olması ve sit alanı içerisinde olmasından dolayı bu mahallede iş yapmak çok  zor. Mahallemizde kamulaştırma yaparak eski evi yıkıp buraya park yapmak veya altyapı götürmek çok zor. Herhangi bir taşı kaldırmaya çalıştığımız zaman hemen Nevşehir Tabiat Varlıkları ya da Anıtlar Kurulu karşımıza çıkarak engel oluyor’’ dedi.

PARKIMIZIN AÇILIŞIYLA 20 YILLIK HASRETİ SONLANDIRIYORUZ

Mahallenin yeniden ayrıştırılarak daha güzel hale getirilmesini sağladıklarını söyleyen Belediye Başkanı Faruk Akdoğan,’’ Parkımızın içindeki müştemilat, yeşil alan ve oyun gruplarının maddi değeri çok olmayabilir. Ancak bu parkın yapımından ziyade kamulaştırılmasıyla ilgili yaklaşık 5 yıldır uğraşıyoruz.  Bin 500 metre civarında arsanın kamulaştırma maliyeti belediyemize 1,5 milyon Tl’ye mal oldu. Parkımızla birlikte maliyeti 2 milyonu aştı. Parkımızın açılışıyla 20 yıllık hasreti sonlandırıyoruz. Parkımız mahallemize ve Niğdemize hayırlı, uğurlu olsun’’ şeklinde konuştu.

Eskisaray Mahallesi’ne böyle bir parkın kazandırılmasından dolayı Belediye Başkanı Akdoğan’a teşekkür eden AK Parti Niğde Milletvekili ve TBMM İdari Amiri Erdoğan Özegen ‘’ AK Partili yerel yönetimler geçmişe ve şehrin tarihi eserlerine sahip çıkıyor’’ dedi.

‘’Mahalleye kazandırılan parkla insanımızın nefes alabileceği güzel bir mekan yaratılmış’’ diyen Vali Yılmaz Şimşek,’’ Mahallemizin daha da güzelleştirilmesi ve daha yaşanabilir hale gelmesi için milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve ilimizin kamu kurum kuruluşlarıyla birlikte hareket edeceğiz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?