logo

06 Eylül 2017

Organik salça sezonu açıldı

DSC_0016Niğde’de ev hanımlarını bu günlerde kışlık salçalık telaşı sardı. Mutfaklarda organik gıdalara yer verenlerin vazgeçilmezi olan ev yapımı salçalar hazırlanmaya başlandı.

Eylül ayıyla birlikte Niğde ve çevresinde gelenek haline gelen ve kış hazırlıkları arasında sayılan ev yapımı salça sezonu başladı.Salça sezonunun açılması ile birlikte Niğde ev hanımları kurulan Pazar yerlerinde salçalık biber ve domates alan vatandaş Pazar yerinde temizleyip çektirip salçalık hazırlıkları devam ediyor.

Bu yıl salçalık domatesin fiyatı geçen seneye kıyasla yaklaşık aynı olmasına rağmen salçalık biberin fiyatının ise yükselişe geçmesi dikkat çekti.

Pazar esnaflarından Gökhan Sallıoğlu,  salçalık sezonun yeni başladığını belirterek bu sene salçalık biber satış fiyatının geçen sene yaşanan sezona kıyasla biraz daha pahalı, salçalık domatesin satış fiyatı geçen yıl ile aynı. Salçalık biberini kilosu 1.30 TL ile 1.70 TL arasında satılırken salçalık domatesin kasası ise 15 TL’den satıldığını söyledi.

Salça sezonun ilerleyen tarihlerde hızlanacağını belirten Pazar esnafıSallıoğlu, salçalık domates ve biber fiyatlarında çok ciddi değişiklik yaşanmasını beklemediklerinin altını çizdiler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?