logo

25 Ağustos 2017

Niğde, bakanlığın sağlık performansında 8 aydır birinci

sağlık il müdürüNiğde İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Yücel, Sağlık Bakanlığı’nın illerin aylık performans değerlendirmesinde Niğde’nin 8 aydır üst üste birinci olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Dr. Yücel: “Sağlık Bakanlığımızca, illerin aylık performans değerlendirme kriterlerine göre yapmış olduğu değerlendirmede, İl Sağlık Müdürlüğü olarak Türkiye genelinde her ay yapılan değerlendirmede, 2016 yılı Kasım ayından itibaren de aylık değerlendirmelerde sekiz ay üst üste ilk sırada yer almıştır.

Değerlendirme kriterleri 112 Acil Sağlık Hizmetleri, Eğitim hizmetleri, beyaz kod çalışmaları, ruhsatlandırma hizmetleri(Tüm Kamu ve özel Sağlık kurum ve kuruluşları), denetleme hizmetleri veri transferine yönelik hizmetleri ve koordinasyon hizmetleri başlığı altında yapılmaktadır. Öncelikle 112 hizmetlerinde Çağrılara,  zamanında hızlı cevap verebilme, vakaya çıkış, olay yerine kentselde ve kırsal bölgelerde hızlı ulaşabilme, hastaların sağlık kuruluşlarına vaktinde ve sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlama kriterleri öncelikle değerlendirilmektedir. Bakanlığımız kriterlerine göre kentsel ve kırsal vakalarda ilk 10 dakika ulaşmada hedef değer  yüzde 95 iken ilimizde bu değer Kentselde  yüzde 98,3 olup ortalama ulaşım süresi 3,2 dakika, Kırsalda 97,49 olup ortalama ulaşım süresi 12,9 dakikadır. İl genelinde kırsalda, kentselde  ve bölge dışı vakalarda ulaşım süremiz 9,1 dakika olarak gerçekleşmektedir” dedi.

Vatandaşlara ve hastalara en kısa sürede daha etkin ve daha verimli hizmet sunabilmek için sağlık personellerinin bilgi ve becerilerini artırmak amacıyla, belli periyotlarla tıbbı konularda eğitimler ve tatbikatlar yapıldığını söyleyen Yücel: “Bu kapsamda Çocuklarda ileri Yaşam Desteği, Yetişkinlerde İleri Yaşam desteği, Temel Modül eğitimleri, Travma Resüsitasyon Kursu, Ambulans Sürüş Teknikleri Kursları, ambulanslarda görev yapan 293 personele sürekli olarak bu eğitimler verilmektedir. Yine hasta ve yakınlarıyla özellikle etkili iletişim ve öfke kontrolü ve empati konularında, tüm 112 Acil Sağlık personelinin tamamına eğitim verilmiştir. Amacımız tüm vatandaşlarımıza etkin, kolay erişilebilir, hakkaniyetli ve zamanında sağlık hizmeti vermektir. Halkımızın daha etkin ve zamanında acil sağlık hizmetlerine ulaşımını sağlamak için tüm personelimiz her türlü fedakârlıkla çalışmaya devam etmekte olup, tüm idarecilerimize, sağlık personellerimize ve özellikle sahada bu hizmeti 24 saat her türlü koşullarda kesintisiz sunan 112 Acil Sağlık hizmetleri personellerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?