logo

25 Ağustos 2017

Bor’da Evlad-ı Fatihan Gecesi Düzenlendi

Bor’da Evlad-ı Fatihan Gecesi Düzenlendi 1 Bor’da Evlad-ı Fatihan Gecesi Düzenlendi 2Bor Belediyesinin Kültürel faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor.Toplumun her kesimine hitap eden programlarıyla Kayabaşı Park konser alanı bölgenin çekim alanı olmaya devam ediyor.
Bor Belediyesi ve Bor Balkan Türkleri Derneğinin ortaklaşa düzenlediği ‘Evladı Fatihan’ gecesi Kayabaşı Park konser alanında yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.
Program ilk olarak Gostivar Şelale Parkta Birinci Kuşak mübadillerinin siyah beyaz resim sergisi ile başladı.Saatler 21.00’i gösterdiğinde de ise Kayabaşı Park Konser alanında  ‘Evladı Fatihan’ gecesi programı başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar gerçekleştirildi.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat,mübadele esnasında çok büyük acılar yaşandığını söyledi.Erat konuşmasının devamında Cenab-ı Allah bu acıları bizlere bir daha yaşatmasın,birliğimizi

ve beraberliğimizi bozmasın dedi.
Açılış ve protokolün konuşmalarının ardından göçü anlatan kısa bir slayt sunumu izlettirildi. Mübadele esnasında yaşanan acılar, sıkıntılar dile getirildi.

Slayt sunumunun ardından ise Bor’da ikamet eden ikinci kuşak Selami Türker ve Erkan Özkan isimli vatandaşlar dedelerinin yaşadığı anılarını anlattılar. Daha sonra ise, Adana Büyük Şehir Belediyesi folklor ve müzik ekibinin konseriyle program devam etti.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?