logo

24 Ağustos 2017

Tıp Fakültesi 62 Öğrencisiyle İlk Eğitime Başlıyor

nigdeye tıp fakültesi 2Yüksek Öğretim Kurumunun şuana kadar bize belirlemiş olduğu 60genel kontenjandan 2 Türkiye birincisi kontenjanından olmak üzere toplam 62 öğrencinin yerleştirildiğini ifade eden Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Üner Kayabaş, 62 öğrencinin kayıtlarının yaptırdığını ve 18 Eylül’de Eğitim Öğretime başlanacağının ifade etti.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Üner Kayabaş, “Bu yıl ilk öğrencilerini almaya başlayan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesine 62 öğrencinin kayıtlarının yaptırdı. Bunlar içerisinde 2 tane de Türkiye birincisi öğrencimiz bulunmaktadır. 2017-2018 Eğitim öğretim yılında Tıp Fakültesi olarak 62 öğrencimizle ilk eğitim öğretimimize 18 Eylül’de başlayacağız” dedi.

Niğde Tıp fakültesini tercih eden 62 Öğrencinin de Niğde’deki Tıp Fakültesi binasında eğitim göreceğini belirten Dekan Vekili Prof. Dr. Üner Kayabaş; “ Kamuoyunda şöyle bir algı var, öğrenciler Niğde’de mi eğitim görecek yoksa başka bir il ’emi gönderilecek söylentileri var. Hayır, Tıp Fakültesi olarak eğitim için gerekli alt yapımız şuanda tamamlanmış durumda ve bu 62 öğrencimizin 62’si ve gelecek yıllarda başlayacak olan öğrencilerimizin tamamı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Tıp Fakültesi binamızda eğitimlerini yapacaklar. Klinik denemelerine geçtiklerinde ise Sağlık bakanlığımızla yaptığımız protokol kapsamında Sağlık bakanlığımız Niğde’deki hastanelerinde eğitimlerine devam edecekler, bizim öğretim elemanlarımızın nezaretinde” diye konuştu.

Öğretim elemanlarına da değinen Dekan Vekili Prof. Dr. Üner Kayabaş; “ şuanda bir fiil görevde olan 33 öğretim üyemiz var ve atama sürecinde olanlarla birlikte eğitim öğretime başladığımızda bu sayı 40’a çıkacağını bekliyoruz. Şuanda zaten mevcut duruma baktığımızda öğretim üyesi başına öğrenci oranında da ilk başlangıçta fakülteler hep yüksek olur. Öğretim üyelerimiz bire bir öğrencilerimizle ilgilenerek kaliteli bir tıp eğitimi almalarını sağlayacağız. Şuanda zaten tıp eğitimiyle ilgili ülke çapında düzeltilmesi yönünde, geliştirilmesi yönünde çalışmalar var. Bu kapsamda da biz Dünya’daki en model tıp eğitim sistemleri olan eğitim sistemlerini Fakültemiz için planladık. Bununla ilgili gerekli alt yapı çalışmalarımızı bitirdik. Öğrencilerimiz ilk 3 yılını bizim Tıp Fakültesi morfoloji binamızda alacaklar.  Sonraki 3 yıllarını ise hastanede alacaklar ama öğrencilerimizi bu ilk 3 yılda Hastanede direk hastayla karşılaşmadan önce laboratuvar ortamlarıyla tanıştıracağız ve eğitimlerine başlayacağız. Daha sonra hasta üzerinde yapacakları işlemleri maketler üzerinde yapmalarını sağlayacağız. Maket laboratuvarlarımızı kurduk ve ondan sonra hastalar ile birlikte olacaklar. Öğrencilerimiz 4 ve 5. Sınıfta hastalarla ve uzman hekimlerle birlikte hastaları değerlendirecekler ve eğitim müfredatı kapsamındaki yaklaşımları, girişimleri hocalarıyla birlikte yapacaklar.  Öğrencilerimiz 6. Sınıfa geçtiklerinde artık İntörn hekimlik dönemlerinde öğrencilerimiz hekimlik hayatlarına başlamadan önce yine hocalarımızın nezaretinde artık İntörn hekim hüviyetiyle hastalarına hizmet verecekler. Bizler sadece hastaya hizmet verecek yada hastaları tedavi edecek hekimlerin yanı sıra sağlığı koruyacak, hastayla hekim arasında iyi iletişim kuracak ve kendileri araştırma yapabilecek kapasiteye ulaştırmayı hedefleyen bir tıp fakültesi olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılına başlayacağız” şeklinde konuştu.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?