logo

22 Ağustos 2017

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Niğde’nin Yaralarını Sarıyor

aile ve sosyal politikalarAile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının devletin şefkat yüzü olduğunu dile getiren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, ilde yardıma muhtaç her kesimin yaralarını sarmaya çaba gösterdiklerini söyledi.

İl Müdürlüğü olarak Niğde’de 2017 yılının ilk 7 ayında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Koca, 2017 yılının ilk 7 ayında  3 bin 20 kişiye evde bakım ücreti olarak toplam 3 milyon 80 bin 744 TL yardım verildiğini söyledi.

Engelli vatandaşların Engelli Evde Bakım Ücretinden yararlanılabilmesi için birtakım şartları taşıması gerektiğini dile getiren Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca; “Engellinin Devlet Hastanesi’nden Engelli sağlık Kurulu Raporunu alması, raporun en az yüzde 50 ve üzeri olması ve ağır engelli kısmının evet olması gerekmektedir” dedi.

Evde Bakım Ücreti bağlanan kişilerin her türlü değişikliği Evde Bakım Ücreti bağlanırken yapılan sözleşme gereği kuruma bildirmekle yükümlü olduğuna dikkat çeken Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, konuşmasına devamla şunları söyledi: “Yapılan bu sözleşmede bakım hizmeti veren kişinin uyması gereken kurallar yer almaktadır. Bu kurallara uymadığı takdirde yapılan tüm ödemelerin bakıcı tarafından ödeneceği taahhüt etmektedir. Sözleşmeye uyulduğu takdirde geri ödeme alınma durumu olmayacaktır. Evde Bakım alan kişilerin gelir durumunu etkileyen değişiklikleri (Gelirlerinin artması, vefat,) 3 ay içerisinde bildirilmediği takdirde gelir sınırının aşılması durumunda geri ödeme alınır. Geri ödeme hesaplanırken Engelli Evde Bakım Ücreti alan bakıcının gelir ölçütünün aşıldığı ilk tarih belirlenir.

İl Müdürü Koca; “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının devletin şefkat yüzüdür. Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüğü olarak 2017 yılının ilk 7 ayında Sosyal Ekonomik Destek kapsamında 1032 kişiye 698 bin 166 TL destek verilirken Koruyucu Aile çocuk kapsamında ise 35 kişiye 42 Bin 67 Lira destek verilmiştir” diye konuştu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?