logo

18 Ağustos 2017

Yarım asırdır kullanılmayan yol yeniden trafiğe açıldı

Emirler yeni yol Muhtar Mehmet Ali Sahin ve koyluler2 Emirler yeni yol 1Niğde’nin Ulukışla ilçesini Emirler köyüne bağlayan tarihi köy yolu yarım asır sonra yeniden trafiğe açıldı. Emirler köyünü, İlçe merkezine bağlayan ve 1968’li yıllara kadar kullanılan yol, komşu Darboğaz ve Kılan köylerinin yolları kullanıldığı için bugüne kadar normal trafiğe kapalıydı. Yeniden trafiğe açılan ve toplum uzunluğu 9,5 km. yol, Emirler kyü ile Ulukışla arasındaki mesafeyi yarıya düşürecek.

Köy Muhtarı Mehmet Ali Şahin, yolun yaklaşık yarım asır sonra yeniden asvaltlanarak trafiğe açılmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

ULAŞIM MESAFESİ YARIYA DÜŞTÜ

Geçtiğimiz günlerde asvaltlama çalışması tamamlanarak trafiğe açılan yolda bir gurup köylü vatandaşla birlikte bilgi veren Muhtar M. Ali Şahin, Niğde İl Özel İdare yetkililerine teşekkür etti.

Şahin, 1968 yılından bu yana kullanım dışı olan köy yolunun 2010 yılından bu yana resmi kurum ve kuruluşlarla yapılan temaslar neticesi yeniden yapıldığını hatırlatarak, “Bu girişimler sonucu  Niğde İl Özel İdaresi yolumuzu yeniden yaptı. Bu yolun yapılmasındaki amaç daha kısa olması. Toplam uzunluğu 9,5 km. olduğu için ilçe veya köye bu yoldan kısa sürede ulaşmak mümkün olacak. Darboğaz üzerinden 24, Kılan üzerinden ise 17 km. olan şimdi yarıya düşmüş oldu. Köyümüze ait topraklardan geçiyor olması da muhtemel ihtilafları ortadan kaldırdı. Geçmişte büyüklerimizin kullandığı yolun yeniden trafiğe açılarak hizmet vermesi nedeniyle yetkililerimize tekrar teşekkür ediyoruz” dedi.

KÖYLÜLERDEN HEM TEŞEKKÜR EHM ELETİŞTİRİ

Emirler köyünü Ulukışla’ya bağlayan tarihi yolun yeniden hizmete açılması, tarım ve taşımacılıkta yoğun olarak kullanılan ve bölgede ‘tır-tır’ diye tabir edilen araçların ilçeye ulaşımın kolaylaştıracağını belirten köy sakinleri yetkililere müteşekkir olduklarını bildirdiler.

Köy yolunun kısalması nedeniyle de memnuniyetini bildiren köylüler, normal araçların aktif olarak kullanabilmesi için yolun daha kullanışlı olarak düzenlenebileceğine işaret ettiler.

Yolun asvaltlanması ve kısalmasını olumlu karşılayan köy sakinleri, özellikle Kurtulmuş mevkiindeki virajların dar ve dik olduğunu, bu bölgelerin daha da genişletilmesinin mümkün olacağına dikkat çekerek, aynı anda iki araç geçişinin zor olacağına kaydettiler. Yeni düzenleme ile 1968’li yıllarda kullanılan yolun mevcut haliyle düzeltilerek asvaltlandığının altını çizen köylüler, “yeniden yapılırken genişletme ve bazı rampa kısımları normal araçlar göz önüne alınarak daha kullanışlı hale getirilebilirdi. Malesef bu yapılmamış. İleride bu düzeltmelerin yapılması halinde yolun daha kullanılır hale geleceğini umuyoruz” diyerek eleştirilerini dile getirdiler.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?