logo

15 Ağustos 2017

Niğde’de Ekonomi Ödülleri verildi

Niğde’de Ekonomi Ödülleri verildi 2 Niğde’de Ekonomi Ödülleri verildi 1Niğde Ekonomi Ödülleri Toplantısı’na katılan TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu, oda ve borsaların iş dünyası için çok önemli çalışmalara imza attığını ifade ederken başta 600 bin firmanın krediye ulaşmasında ve 1,6 milyon kişiye istihdam sağlanmasında bu camianın büyük katkı sağladığının altını çizdi. Hisarcıklıoğlu, “Dünyada bir ilki başardık, istihdam sözümüzü tuttuk” dedi.​

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu ve Niğde Ticaret Borsası Başkanı Zafer Uyanık’ın ev sahipliğinde, Bor Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Eriç ve çevre bölgelerin oda borsa temsilcileri ile iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla  düzenlenen Niğde Ekonomi Ödülleri toplantısı Niğde Grand Hotel’de gerçekleştirildi. TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu toplantının onur konuğu oldu.

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada Niğde’ye 8’inci defa geldiğini ve her gelişinde moral bulduğunu söyledi. “Burası benim de memleketim, Niğdeliler de kardeşim. Hamaset yapıyor demeyin. 3 sene önce Belediye Başkanımızın ve Belediye Meclisimizin kararıyla Niğde hemşerilik beratı verdiler. Yine Üniversitemizin değerli rektörü ve senatosunun da teveccühüyle, Niğde Üniversitesinden fahri doktora aldım. Üniversitemiz, 15 Temmuz hain FETÖ darbesine karşı milli direnişinin kahramanı Şehit Ömer Halisdemir’in adını taşıyor. Ben de hem bu unvanı ve hem de yiğit insanların memleketi Niğde’nin hemşeri beratını hep onurla taşıyacağım” diyen TOBB Başkanı, ildeki birlik ve beraberliği övgüde bulundu.

NİĞDE’NİN BAŞARILARI

Hisarcıklıoğlu, “Niğde’nin Vekilleri, Valisi, Belediye Başkanı, Müsteşarımız, Oda-Borsa Başkanlarım hep bir arada. Mevzubahis Niğde olunca bir ve berabersiniz. Bir yerde birlik varsa, sırtınız yere gelmez” diye konuştu. Niğde’deki oda ve borsa ile de gurur duyduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Niğde’nin bir şansı böyle gayretli, azimli insanların, özel sektörümüzüm asli temsilcileri olmaları. Niğdeli Başkanlarımız gayet aktif çalışıyor. Niğde’deki odam da borsam da akredite 5 yıldızlı. Niğde Ticaret ve Sanayi Odam Üniversitemizle birlikte bir teknopark kurdu. Bu büyük bir vizyon işi. Niğde Ticaret Borsam KOSGEB ile birlikte Niğde’ye yeni girişimciler yerleştiriyor. Bor Ticaret ve Sanayi Odam Bor söğürmesi için coğrafi işaret başvurusu yaptı. Bunlar çok önemli işler. Allah hepsinden razı olsun” ifadesini kullandı.

Niğde’nin; MEYBEM’de Türkiye’nin en aktif illeri arasında bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Şu ana kadar Niğde’de 243 kişiye sınavla belge verdiler. Özellikle Niğde Ditaş firmasını tebrik ediyorum. Kurumsal ve titiz bir firma, bize de çok yardımı oldu. İnşallah birazdan bizzat yerinde ziyaret edeceğiz. Genel Müdür Yardımcısı da, Niğde Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımız: Goncagül Bilen. Kendisini de tebrik ediyorum” dedi.

Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Niğde’nin yıllardır beklediği bir konu vardı. Oda-Borsa Başkanımız, Ankara’da Şubat ayın TOBB Ekonomi Şurasında Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan hep birlikte istediler ve sonuç aldılar. Yıllardır sürüncemede kalmış Ankara-Niğde otoyolu ihalesi nihayet yapıldı, 3 yıla bitiyor. İnşallah şimdi Niğde’ye havaalanı kazandırma konusunda da, sayın vekillerimizin desteğiyle sonuç almayı umuyoruz. Niğde’ye, Ömer Halisdemir havaalanı yakışır.

Niğde’de ihracat, Türkiye ortalaması yüzde 8 artış gösterirken, tam yüzde 14 artmış. Protestolu senet sayısı Türkiye genelinde yüzde 16 artarken, Niğde’de yüzde 13 azalmış. Karşılıksız çek adeti Türkiye genelinde yüzde 35 düşerken, Niğde’de bu düşüş yüzde 54 olmuş”.

HER FİRMA BİRER YILDIZ

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, oda ve borsalardan gelen taleplerle hayata geçen reformları anlattı. Finansman alanında çok önemli işler yapıldığından söz eden Hisarcıklıoğlu, yüzde 9,9 faiz oranıyla 27 bin firmalı nefes kredisinden faydalandırdıklarını bildirdi. KOSGEB’in de sıfır faizli 3 yıl vadeli şartlarda 260 bin firmaya kredi sağladığını belirten Hisarcıklıoğlu, Kredi Garanti Fonu olarak da 313 bin firmanın 207 milyar liralık kredisine kefil olduklarını dile getirdi. Hisarcıklıoğlu toplamda 600 bin firmaya finansman için dokunabildiklerine dikkat çekti.

İstihdam seferberliği ile bu alanda da tarihi destekler sağlandığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, 6 ayda 1,6 milyon kişiye iş imkanı sağladıklarını ifade etti.

Niğde’de her firmanın birer yıldız olduğunu ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Her birine madalya takmak lazım. Hamaset olsun diye söylemiyorum. Dünyada bu kadar sıkıntı varken, hem ayakta kalıp, hem de böyle dereceye girmek, her babayiğidin harcı değil. Niğde’ye değer katan sizlerle iftihar ediyorum” dedi.

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu ise konuşmasında akredite oda olarak çok daha kaliteli bir hizmet sunduklarını anlattı. Kent ticaretinin ve sanayinin sorunlarını takip ettiklerini ve çözümü için çalıştıklarını bildiren Katırcıoğlu, TOBB Nefes Kredisi kampanyası dahilinde 40 milyon liralık bir katkı sağladıklarını ifade etti.

İllerinde 220 adayı Meslek Belgesi sahibi yaptıklarından söz eden Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Katırcıoğlu ilin taleplerini hakkında bilgi verdi.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU NİĞDE VALİSİ ŞİMŞEK’İ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu, beraberinde Niğde Milletvekili, TBMM İdare Amiri Erdoğan Özegen ile birlikte Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’i makamında ziyaret etti.​

Karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan ziyarette TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Vali Şimşek’e ağız tatlığına atfen bir hediye verirken, Vali Yılmaz Şimşek’i İl’i anlatan bir plaketi günün anısına Hisarcıklıoğlu’na hediye etti.

NİĞDE’DE TOBB MEYBEM SINAVINA ZİYARET

TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu Niğde – Aksaray programı kapsamında TOBB MEYBEM’inDitaş AŞ firmasında yapılan meslek belgesi sınavını ziyaret ederek, bilgi aldı.​

CNC tezgahı operatörü belgesi alabilmek için sınav olan adaylarla görüşen Hisarcıklıoğlu, özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanlar için mesleki belgenin büyük önem taşıdığına işaret etti.

HİSARCIKLIOĞLU 15 TEMMUZ ŞEHİDİMİZ ÖMER HALİSDEMİR’İN KABRİNİ ZİYARET ETTİ

TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir ile vefat eden annesinin Niğde’nin Bor İlçesi’ne bağlı Çukurkuyu Beldesi’ndeki kabrini ziyaret etti.​

Niğde – Aksaray programı kapsamında Halisdemir’in kabrinde dua eden Hisarcıklıoğlu, vatan ve millet için canlarını ortaya koyan tüm şehitlere büyük bir minnet ve şükran duyduklarını ifade ederek, “Yüce Allah hepsinin mekanını cennet eylesin. Allah hepsinden razı olsun” dedi. Hisarcıkloğu,  daha sonra bir etkinliğe katılmak üzere Aksaray’a gitti.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?