logo

03 Ağustos 2017

Buğdayın kilo fiyatını kim doğru söylüyor

Buğdayın kilo fiyatını kim doğru söylüyor 2 Buğdayın kilo fiyatını kim doğru söylüyor 1İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş Buğdayın kilo fiyatını 90 kuruş ile 1 TL olduğunu ifade ederken Ziraat odası başkanı ise tam tersi buğdayın kilo fiyatının 80 Kuruş olduğunu belirtmiş Tarım Müdürüyle, Oda Başkanı arasındaki buğdayın kilo fiyatındaki çelişkiler ise kafaları karıştırdı.

Niğde genelinde buğdayda hasat dönemi başladığı şu günlerde Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş Konaklı kasabası ziyaretinde buğdayın 90 kuruş ile 1 TL arasında gittiğini belirtirken Niğde Ziraat Odası başkanı Veli Kenar ise geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısında 80 kuruşa gittiğini söylemişti.  Buğdayın kilo fiyatındaki fiyat çelişkilerinde İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş mı yoksa Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar mı doğru söylüyor.

Niğde İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş; “İl Müdürümüz Asım BAŞ Konaklı kasabasında hasat yapılan tarlalarda teknik personellerle birlikte biçerdöver kontrolüne katıldı. İl Müdürü BAŞ “İlimizde ürün hasadı yapan biçerdöverlerde tane kaybını en aza indirmek, çiftçimizin büyük emeklerle üretmiş olduğu ürünün tarlada kalmasını engellemek amacıyla gerçekleştirilen hasat kontrollerinin aralıksız olarak devam edecektir.” dedi.

Ziyaret kapsamında Konaklı kasabasında bulunan buğday üreticileri ve tüccarlarla bir araya gelen İl Müdürü BAŞ, buğday fiyatlarıyla ilgili bilgi aldı. Burada açıklama yapan BAŞ “Süne konusunda yaptığımız yoğun çalışmalar sonucunda hasadı yapılan buğdaylarda süne zararlısının yok denecek kadar az olması bizleri sevindirdi. Bakanlığımızın ve dolayısıyla İl Müdürlüğü olarak bizim görevimiz buğday üreticilerimizin ve alıcılarımızın zarar görmeden emeklerinin karşılığını almalarını sağlamaktır” dedi. Buğday üreticisi Mümin Kılınç fiyatlardan genel olarak üreticilerin memnun olduğunu ve esperia cinsi buğdayını 0,92 TL den sattığını, yine üreticilerden Bayram Elmas buğday veriminin ve fiyatların iyi olduğunu belirterek buğdayını 0,97 TL den sattığını  söyledi.

Kasabada buğday alım-satımı yapan tüccarlardan Kenan Toraman, Yusuf Özkan, Mehmet Karaman’ da fiyatların 0,90 – 0,97 TL arasında olduğunu belirtti.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısında yaptığı basın açıklamasında Kenar, ‘‘Yine buğdayda hasat dönemindeyiz. Buğdayda Adana civarında 1 TL gibi bir rakam ile başladı. Fakat bizim bölgemize geldiğinde rakamın 80 kuruş ile 90 kuruş arasına düştüğünü görüyoruz. Bu da bizleri ve çiftçileri çok üzdü. Çünkü bizim Niğde kırsal alanda olan ve kuraklık olan bir bölgedeyiz. Adana gibi ya da Güney illeri gibi çok fazla yağış alan bölge değil. Sulama ile bu ürünleri üretiyorlar. Bu yüzden de masraflı oluyor ve fiyatının da düşük olması masraflarını karşılamıyor. İki üç yıldır hep aynı fiyatlarda gittiğini görünüyoruz. Hükumetimiz her ne kadar da genel fiyatı 99,4 kuruştan açıklasa da bu fiyatta gitmediğini görüyoruz. Çiftçilerimiz şuanda zarar ediyor.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş’ın ziyaret ettiği ve buğdayın fiyatını açıkladığı Kasaba Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar’ın kendi kasabası.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?